Edukacja

Ile kosztują studia 2021?

ile kosztują studia

Wykształcenie to bardzo ważna sprawa. Rodzice powtarzają to swoim dzieciom jak mantrę. Ostatnim, ale w wielu przypadkach najważniejszym etapem edukacji są studia. Wybór kierunku i jakość kształcenia może wpłynąć na całe dorosłe życie. To od tego w dużej mierze zależeć będzie pozycja i status społeczny. Dlatego dziś zastanowimy się, ile kosztują studia?

[Aktualizacja LIPIEC 2020]

Koszt studiów – założenia

Zanim odpowiemy na tytułowe pytanie, ile kosztują studia musimy przyjąć pewne założenia. Przyjmujemy droższy wariat, a mianowicie studia poza miejscem zamieszkania. Co za tym idzie zmuszeni jesteśmy wynająć stancję lub akademik. Poza tym wybieramy studia dzienne, więc odpadają nam koszty czesnego. Dodatkowo nie korzystamy z własnego samochodu i korzystamy z transportu publicznego. Cała reszta kosztów zostanie przyjęta na umiarkowanym, zdroworozsądkowym poziomie. Oczywiście mamy świadomość, że pewne rzeczy można kupić drożej a inne taniej – jak to w życiu.

Mieszkanie

O cenach akademika i stancji pisaliśmy osobne artykuły. Stworzyliśmy także tekst o tym co lepiej wybrać.

Niewątpliwie jest to najważniejsza pozycja kosztowa. W wielu przypadkach mieszkanie stanowi w granicach 50% całkowitych kosztów utrzymania. Cena mieszkania będzie się różnić w zależności od standardu, miasta czy odległości od centrum. Generalnie na pokój w akademiku trzeba przeznaczyć w granicach 500 zł. W przypadku pokoju w mieszkaniu studenckim trzeba podwoić tę kwotę. Oczywiście można znaleźć pewne odstępstwa od tych kwot.

Jedzenie

Druga kluczowa pozycja kosztowa. Jednak trzeba pamiętać, że jeść trzeba bez względu na miejsce zamieszkania. Czy mieszkamy z rodzicami, czy w akademiku to jeść musimy. Można wybierać produkty tańsze, droższe, korzystać z restauracji, barów mlecznych czy gotować samemu. Wszystko to wpłynie na koszty. Generalnie 600 zł – 700 zł powinno wystarczyć na jedzenie dla jednej osoby. Oczywiście w przypadku kobiet kwota może być ciut niższa, a w przypadku mężczyzn wyższa. O jedzeniu również przygotowaliśmy już kiedyś artykuł.

Chemia/kosmetyki

Proszek do prania, płyn do mycia naczyń, żel pod prysznic, szampon do włosów, kremy i inne kosmetyki kosztują. Zwykle starczają na więcej niż miesiąc, ale w końcu nastaje czas, kiedy trzeba je dokupić. Średnio miesięcznie nie powinny kosztować więcej niż 70 zł.

Transport

W przypadku transportu możemy mówić o dojazdach na uczelnię, a także o powrotach do miasta rodzinnego. O ile kwestię dojazdów na uczelnię idealnie rozwiązuje bilet miesięczny, to w przypadku powrotów do domu rodzinnego bywa różnie. Wszystko zależy od odległości, a także częstotliwości powrotów. Generalnie bilet miesięczny to koszt w granicach 50 zł. Pozwala on na nielimitowane przejazdy komunikacją miejską na uczelnie i wieczorne wyjścia na miasto. Powroty do domu mogą być droższe. Jednak osoby, które mają dalej jeżdżą do domu rzadziej, więc średni koszt będzie podobny, przyjmijmy go na poziomie 70 zł miesięcznie.

Pomoce naukowe/książki

Cena pomocy naukowych czy książek będzie zależeć w dużej mierze od kierunku studiów. Jednak kreatywny student potrafi sporo zaoszczędzić. Wiele materiałów dostępnych jest w pdf’ach, pewne publikacje dostępne są w Internecie, a książki można kserować. Przyjmiemy jednak kwotę 50 zł miesięcznie na książki/zeszyty/kserówki.

Rozrywka

Studia = studenckie życie. Czy to miejska legenda czy prawda? W każdej legendzie jest ziarno prawdy. Trudno wyobrazić sobie studia bez imprez. A imprezy potrafią sporo kosztować. Rodzicie zastanawiając się, ile kosztują studia muszą mieć na uwadze także tę pozycję. Wydaje się, że kwota 250 zł miesięcznie to kwota rozsądna pozwalająca wyjść kilka razy na miasto zaszaleć.

Sposoby na oszczędności

Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie przedstawili kilku sposobów na zaoszczędzenie. Na pewno wariantem tańszym będzie akademik, który sam w sobie kosztuje mniej a przy okazji pozwoli zaoszczędzić na dojazdach. Poza tym warto robić zakupy w dużych marketach a nie małych sklepikach osiedlowych. Sposobem na oszczędność będzie też lepsze poznanie miasta, dzięki czemu będzie można znaleźć mieszkanie w innej części miasta, często taniej a niekoniecznie w gorszej lokalizacji. Warto także pomyśleć o wynajęciu mieszkania z dobrymi znajomymi. Zaoszczędzimy na czynszu, jedzeniu, które można przygotowywać wspólnie a także na wyjściach na miasto, gdyż imprezy będą się odbywały w domu. Sposobem na oszczędności dla rodziców będzie także dobra nauka i otrzymanie stypendium lub dorywcza praca. W okresie wakacyjnym student może spróbować podnająć komuś swój pokój oszczędzając nawet 1 500 zł w ten sposób.

Stworzyliśmy artykuł o oszczędzaniu, nie tylko dla studentów – Jak oszczędzać pieniądze?

Ile kosztują studia medyczne?

Nasi czytelnicy często w kontekście tego artykułu pytają ile kosztują konkretne studia. Przede wszystkim rozpatrujemy studia dzienne, które z założenia są bezpłatne. Więc wydawać by się mogło, że tak naprawdę różnic w kosztach nie będzie. Te różnice jednak będą się pojawiać. Najczęściej będą związane z pomocami naukowymi. Studia medyczne to jedne z najdroższych studiów. Szczególnie eksponaty do nauki anatomii potrafią kosztować sporo. W przypadku studiów medycznych do kosztu studiów można spokojnie dołożyć 200 zł miesięcznie.

Ile kosztują studia prawnicze?

Podobnie jak w przypadku studiów medycznych studia prawnicze postrzegane są jako te drogie. Wynika to z konieczności analizowania dużej liczby materiałów źródłowych, które nie zawsze są dostępne w bibliotekach. Studia prawnicze to także częste wyjazdy na kursy i konferencje naukowe, które wielokrotnie trzeba sobie samemu opłacić. Także można przyjąć, że koszt takich studiów będzie o około 200 zł wyższy niż w przypadku innych kierunków.

Ile kosztują studia zaoczne?

Tutaj najwięcej zależy od uczelni i kierunku. Renomowane uczelnie takie jak Uczelnia Łazarskiego czy Uniwersytety kształcące na kierunkach medycznych w trybie zaocznym potrafią kosztować krocie. Studia na takich uczelniach to wydatek nawet kilkunastu tysięcy złotych rocznie – bez pewności przenosin na studia dzienne. Jest to więc bardzo duży wydatek. Wydatek na który stać jedynie najbardziej zamożnych. Dlatego dobrze, że edukacja jest bezpłatna i najzdolniejsi mają szansę dostania się na uczelnie dzienne.

Podsumowanie

Studia poza miejscem zamieszkania to spore obciążenie finansowe dla rodziców. Ile kosztują studia? W opisanym przez nas wariancie będzie to kwota z przedziału. 1 600 zł – 2 100 zł miesięcznie. Dla wielu rodzin są to bardzo duże kwoty przez co ich dzieci decydują się na studia w miejscu zamieszkania lub studia zaoczne i pracę zawodową. Dlatego Ci wszyscy, którzy mają możliwość studiowania na wymarzonej uczelni w wymarzonym mieście powinni to docenić i nie marnować otrzymanej szansy. Ile kosztują studia przez cały okres ich trwania? Tutaj kwoty będą robić już o wiele większe wrażenie. Będzie to od 96 000 zł do nawet 126 000 zł.

Jakie są najlepiej płatne zawody w Polsce?

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi innymi tekstami dotyczącymi studiów:

Po skończonych studiach warto zastanowić się nad formą zatrudnienia:

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...