Oszczędzanie

Ile kosztują Święta?

ile kosztują święta Bożego Narodzenia

Święta Bożego Narodzenia to wspaniały czas. Chyba każdy zgodzi się z tym stwierdzeniem. Bez względu na pochodzenie, wyznanie, wiek czy płeć Święta Bożego Narodzenia są celebrowane z należytym szacunkiem. Nie tylko dzieci niecierpliwią się w oczekiwaniu na nadejście Świąt. Dorośli także czekają na ten wyjątkowy czas. Okres ten to także czas zwiększonych wydatków. Przecież nikt nie będzie oszczędzał na przygotowaniach. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem. Dowiesz się z niego, ile kosztują Święta, jakie tricki marketingowe stosują sprzedawcy oraz jak szukać oszczędności w przygotowaniu Świąt.

Ile kosztują Święta – raport Deloitte

Deloitte – jedna z największych na świecie firm doradczych i audytorskich przygotowała raport „Zakupy Świąteczne 2017”.

Według badań Deloitte w 2017 statystyczne polskie gospodarstwo domowe wyda 882 zł na przygotowanie świąt. Dlatego na pytanie, ile kosztują Święta można w tym roku odpowiedzieć dokładnie tą kwotą. Trzeba mieć jednak na uwadze, że jest to spore uproszczenie. Statystyczny Polak czy statystyczna rodzina nie istnieje i trzeba zdawać sobie z tego sprawę. Jedna rodzina może wydać bardzo dużo, a 150 innych bardzo mało – średnia pozostaje średnią i ma wiele wad. Jednak trend jest rosnący. W tym roku wydamy o 2% więcej niż rok temu.

Główne wnioski z raportu

 • Na przygotowanie Świąt Polacy wydadzą 882 zł – więcej niż rok wcześniej
 • coraz więcej Polaków robi świąteczne zakupy on-line
 • najpopularniejszym prezentem w 2017 roku będą książki
 • coraz więcej Polaków robi zakupy wcześniej – unikając wydatków na ostatnią chwilę.

Ile wydamy na Święta?

Świąteczne wydatki można podzielić na 3 główne kategorie. Opierają się one na naszych obserwacjach, a także pokrywają się z raportem Deloitte – dzięki temu poznacie wartości wydatków na poszczególne składowe. Łatwo domyślić się, że najwięcej wydamy na:

Prezenty

Według Deloitte na prezenty w tym roku wydamy 451 zł. Stanowi to ponad 50% świątecznego budżetu. Oczywiście wartość wydatków na prezenty w dużej mierze uzależniona jest od liczebności rodziny. Wiadomo im więcej osób tym więcej prezentów trzeba zrobić. Tradycyjnie najpopularniejszymi prezentami są:

 • kosmetyki
 • książki
 • alkohol
 • ubrania
 • płyty CD
 • gry komputerowe
 • zabawki.

Jedzenie

Według Deloitte na jedzenie w tym roku wydamy 342 zł. Wiadomo, że Świąteczne jedzenie jest wyjątkowe, dlatego i wydajemy na nie dużo. Wielkość wydatków na tę pozycję uzależniona jest od tego czy sami organizujemy uroczystości czy idziemy do kogoś z rodziny. Ważne jest także czy sami przygotowujemy potrawy czy posiłkujemy się cateringiem. W tym drugim przypadku możemy wydać naprawdę bardzo dużo. Sprzedawcy wykorzystując tradycje podnoszą ceny produktów niezbędnych na świątecznych stołach. W okresie świątecznym drożeją ryby, mięso, ciasta czy alkohol.

Spotkania towarzyskie/alkohol

Jeśli spędzamy Święta w towarzystwie znajomych czy rodziny, to na pewno wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Nawet jeśli mamy już prezenty i jedzenie to musimy na spotkanie jakoś dojechać i z niego wrócić. Często wtedy korzystamy z usług taksówkarzy, ewentualnie spotykamy się w pubach czy restauracjach. Deloitte szacuje, że na tę rozrywkę wydamy przeciętnie 89 zł.

Czy warto oszczędzać na Świętach? 

Tak i nie. Finansowy Siłacz kolejny raz będzie przypominał, że tam, gdzie można trzeba szukać oszczędności, ale nie ma sensu robić tego za wszelką cenę. Nie chodzi o to, żeby siedzieć w domu, nic nie jeść, nic nie pić i nie dać nikomu prezentu. Chodzi o to, żeby szukać okazji. Kupować w promocyjnych cenach i nie dać się oszukać.

Gdzie szukać oszczędności?

Na pewno sporo można zaoszczędzić na prezentach – jak to zrobić dowiesz się za chwilę.

Poza tym warto spędzić trochę czasu w kuchni i przygotowywać świąteczne potrawy własnoręcznie. Catering w okresie świątecznym może być naprawdę bardzo drogi. Dodatkowo dobrze zorganizować sobie wcześniej transport z rodzinnych spotkań. Taksówki w Święta potrafią dużo kosztować, a i czas oczekiwania do najkrótszych nie należy.

Jak nie dać się oszukać – tricki marketingowców

Niestety świąteczna gorączka to okres wytężonej pracy marketingowców, którzy starają się wykorzystać pośpiech i desperację konsumentów. Jeśli dzień przed Świętami nie kupiłeś jeszcze prezentów to na pewno wpadniesz w ich sidła.

Popularne tricki marketingowców

 • pakowanie prezentów na miejscu – obsługa pakuje prezenty w ładne świąteczne torebki ozdobione kokardką? Taka perspektywa wydaje się kusząca, ale licz się z tym, że to drogo kosztuje…
 • podnoszenie cen kilka dni przed Świętami – nie masz prezentu a musisz go mieć więc zapłacisz każdą cenę…
 • „pseudo promocje” – sklep oferuje obniżkę 20%? Prawdopodobnie kilka dni wcześniej ceny zostały podniesione…

Jak nie dać się oszukać?

 • śledź ceny produktów – powinieneś wiedzieć, ile kosztuje koszula męska, ulubione perfumy czy pasek do spodni. Wtedy na pewno unikniesz „pseudo promocji”, a może nawet uda Ci się zaoszczędzić
 • kupuj prezenty wcześniej – kupując bez presji czasu o wiele łatwiej o racjonalny wybór
 • nie chodź na zakupy głodny – standardowa rada dla odwiedzających galerie handlowe. Idąc głodnym na większe zakupy na 99% skusisz się na jakiegoś fast fooda. Wydasz pieniądze i przyjmiesz zbędne kalorie.

Podsumowanie – koszt świąt

Mam nadzieję, że ten artykuł uświadomił Ci, ile kosztują Święta. Pokazaliśmy na co Polacy wydają najwięcej a także podpowiedzieliśmy w jaki sposób szukać oszczędności. Nie chodzi nam o to, żeby oszczędzać na najbliższych a na tym, aby racjonalizować wydatki.

Po co płacić za prezent 2 dni przed Świętami 100 zł skoro na „Black Friday” można było go kupić za 70 zł? Warto mieć na uwadze, że prezenty stanowią ponad 50% świątecznego budżetu, więc oszczędność 20%-25% na prezencie w skali Świąt da oszczędność nawet 200 zł.

Ile Wy wydajecie na Święta? Macie jakieś sprawdzone sposoby szukania oszczędności?

Jeśli macie jakieś sugestie, pytania lub coś do dodania zapraszamy do komentowania na naszym blogu oraz na fanpage. Podzielcie się z nami swoimi spostrzeżeniami.

Chcecie pomóc swoim rozrzutnym znajomym? Wyślijcie im artykuł 😊

Wesołych Świąt i trafionych prezentów 😊

PS. Zapraszamy do przeczytania:

You Might Also Like

4 komentarze

 • Reply
  Młodym okiem o markietingu
  14 grudnia, 2017 at 7:19 pm

  Przed świętami śledzę ceny produktów, żeby nie dać się oszukać

  • Reply
   Bartosz Maciński
   15 grudnia, 2017 at 7:56 am

   I bardzo dobrze robisz 😉 tak trzymać 🙂

  • Reply
   finansowysilacz
   15 grudnia, 2017 at 8:21 am

   Dzięki temu wiesz, co tak naprawdę jest w promocji 🙂

 • Reply
  Piotr
  15 grudnia, 2017 at 5:21 pm

  Wow, świetny pomysł. Przyznam faktycznie, że święta trochę kosztują, ale z drugiej strony – są tylko raz do roku – można wydawać, ale z głową, nie żeby się marnowało 😛

Leave a Reply

Captcha loading...