Ile kosztuje akademik

Ile kosztuje akademik

Wybór kierunku studiów to nie wszystko. Maturzysta musi także zdecydować, gdzie będzie mieszkać. W tym artykule nie będziemy zastanawiać się, w czym akademik jest lepszy od stancji (zostawimy to na osobny artykuł). Poruszymy jedynie stricte finansowy aspekt. Po jego przeczytaniu będziecie wiedzieli, ile kosztuje akademik.

Ile kosztuje akademik – wprowadzenie

Nie da się podać jednej ceny za akademik. W miastach różne uczelnie mają osobne cenniki i warunki przyjęcia. Kiedyś było trudno o miejsce w akademiku i mogli na nie liczyć jedynie studenci najbiedniejsi i Ci studiujący najdalej od domu. Obecnie coraz popularniejsze stają się stancje, a co za tym idzie, o wiele łatwiej o miejsce w akademiku. Wracając do aspektu finansowego akademik to jedynie cena za pokój. Student nie musi się martwić o zużycie wody, prądu czy opłatę za Internet.

Ile kosztuje akademik Warszawa

Stolica jest najdroższym miastem, jeśli bierzemy pod uwagę ceny nieruchomości. Czy tak samo jest z ceną za akademik? Niekoniecznie.

Cena za miejsce w pokoju w akademiku Uniwersytetu Warszawskiego waha się od 315 zł/mc do 670 zł/mc.

Oczywiście najtaniej będzie w pokojach 3 i 4 osobowych. Najdroższe będą „jedynki”.

Studenci Politechniki za pokój dwuosobowy zapłacą 470 zł/mc, a za „jedynkę” 770 zł/mc.

Ile kosztuje akademik Kraków

Kolejne „drogie” i popularne studenckie miasto to Kraków. Ceny za miejsce w akademiku Uniwersytetu Pedagogicznego wahają się od 350 zł/mc do 440 zł/mc.

Studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego za miejsce w akademiku zapłacą 550 zł/mc za miejsce w pokoju dwuosobowym. Za jedynkę zapłacą 1 000 zł/mc.

Ile kosztuje akademik Wrocław

Mówiąc o studenckich miastach nie wolno zapominać o Wrocławiu.

Studenci Politechniki Wrocławskiej zapłacą za akademik od 370 zł/mc do 450 zł/mc. Z kolei studenci Uniwersytetu Ekonomicznego zapłacą od 380 zł/mc do nawet 750 zł/mc za miejsce w wyremontowanym jednoosobowym pokoju.

Ile kosztuje akademik Poznań

Nieco mniej popularny od „wielkiej 3” jest Poznań. Studenci Uniwersytetu Ekonomicznego zapłacą za pokój w Domu Studenckim Atol od 430 zł/mc do 470 zł/mc.

Ile kosztuje akademik Łódź

Wielu studentów wybiera na miejsce swojej edukacji Łódź. Najtańsze miejsca w akademikach Politechniki Łódzkiej kosztują 250 zł/mc. Najdroższe, świeżo po remoncie kosztują 700 zł/mc za „jedynkę”.

Ile kosztuje akademik Gdańsk

Studenci z północnej części kraju, a także Ci którzy chcą mieć blisko nad morze mogą wybrać Gdańsk.

Miejsce w pokoju wieloosobowym Domu Studenckiego Uniwersytetu Gdańskiego to koszt 310 zł/mc.

Pokoje o wyższym standardzie to koszt w granicach 450 zł/mc.

Ile kosztuje akademik Katowice

Studenci wybierający się na Śląsk mogą liczyć na miejsce w akademikach Uniwersytetu Śląskiego. Miejsce w pokoju dwuosobowym w Domu Studenckim na Ligocie kosztuje 396 zł miesięcznie – cena ta dotyczy studentów Uniwersytetu Śląskiego. W przypadku osób spoza uczelni cena wzrasta do 423 zł miesięcznie.

Ile kosztuje akademik Lublin

Miastem, o którym nie mówi się tak dużo jest Lublin. Jest to o tyle dziwne, że w Lublinie studiuje każdego roku prawie 100 tysięcy osób. Dla nich czekają przygotowane miejsca w różnych akademikach. Ile będą musieli za nie zapłacić?

Babilon – 400 zł/mc – pokój dwuosobowy

Femina – pokój jednoosobowy 530 zł/mc, dwuosobowy 445 zł/mc

Grześ – 290 zł/mc pokój trzyosobowy

Helios – pokój dwuosobowy 370 zł/mc

Ikar – pokój dwuosobowy 370 zł/mc

Jowisz – pokój dwuosobowy 420 zł/mc

Koszt akademika – podsumowanie

Jak sami widzicie ceny pokoi w akademiku są zróżnicowane. Wiele zależy od liczby osób w pokoju, a także od standardu. Uczelnie sporo inwestują w remonty akademików, a następnie starają się odzyskać część nakładów inwestycyjnych poprzez podniesienie cen. Podsumowując miejsce w akademiku kosztuje od 300 zł/mc do 500 zł/mc. W kolejnym artykule dowiecie się, ile kosztuje stancja.

Podobał Wam się artykuł? Dajcie znać w komentarzach, ile kosztuje akademik w Waszym mieście. Waszym zdaniem podane ceny są przystępne czy wygórowane?

Polecamy również artykuły: