Edukacja

Ile kosztuje chrzest

ile kosztuje chrzest

Gdy rodzi się dziecko w całej rodzinie panuje wielka radość, bo rodzina powiększyła się. Rodzice się cieszą,a babcie i dziadkowie nie mogą się nachwalić jaki to ich wnuk jest wspaniały. W obrzędzie chrześcijańskim nadchodzi również chwila chrztu świętego, który oczyszcza z grzechu pierworodnego. Dziecko staje się wtedy chrześcijaninem. Zazwyczaj obrzędy chrztu świętego dzieją się w pierwszym roku życia dziecka. Nie ma natomiast reguł kiedy dokładnie to się powinno odbyć. Czasami rodzice decydują się gdy dziecko ma kilka tygodni, a czasami kilka miesięcy. Chrzest wymaga od rodziców sporo pracy i zaangażowania. Niekiedy młoda mama nie jest jeszcze na siłach, by udźwignąć ten ciężar, a niekiedy po prostu nie czuje się jeszcze komfortowo i chciałaby poczekać, aż wróci do swojej wymarzonej figury. Warto brać również pod uwagę, że są miesiące, w których będzie trudniej o chrzest i lokal, jak np. maj, gdzie są komunie. Policzymy dzisiaj ile kosztuje chrzest wyprawiany w domu a ile w restauracji.

Koszty organizacji chrztu:

 • organizacja przyjęcia – najważniejsza i przeważnie najdroższa część imprezy.
 • ubiór dziecka
 • fotograf, kamerzysta, dodatki, datek na Kościół

Ile kosztuje chrzest – przyjęcie w domu…

Najdroższym aspektem chrztu może okazać się lokal. Jeśli zdecydujemy się na organizację chrztu w domu to z pewnością sporo zaoszczędzimy. Musimy się zastanowić ilu gości będziemy zapraszali na uroczystość oraz poczęstunek. Zazwyczaj jest to skromniejsza uroczystość także i gości może okazać się mniej niż podczas np. komunii. Jeśli nasze mieszkanie pozwala na zorganizowanie przyjęcia to pozostaje podliczyć koszty. Zwyczajowo będzie to 2-daniowy obiad oraz jeden ciepły posiłek. Na stole nie powinno zabraknąć przekąsek, zakąsek, ciasta i napojów. Czy przyjęcie urządza się bez alkoholu czy „z”, to decydują już rodzice. Zakładając że będzie u nas na przyjęciu 15-20 osób, to na cały poczęstunek powinien nam wystarczyć budżet 800-1000 zł.

a ile kosztuje przyjęcie w lokalu?

Przeciętnie lokale ustalają cenę w wysokości 100 zł od osoby. Ten wariant pozawala na swobodę podczas przyjęcia dla rodziców, ale jest najdroższy. Za wygodę się płaci. Tutaj powinniśmy skupić się jedynie na wyborze lokalu oraz menu. Zazwyczaj wybiera się lokal w pobliżu kościoła lub domu świeżo upieczonych rodziców. Także przy organizacji przyjęcia na 15-20 osób powinniśmy się zamknąć w kwocie 1500-2000 zł.

Ile kosztuje chrzest?

Ubranka oraz dodatki

Istnieją wyspecjalizowane sklepy, w których można nabyć ubranie oraz komplet dodatków. Jeśli chodzi o ubranka, to podobnie jak ubranka na co dzień dla dzieci, jest drogo. Chłopca ubierzemy odrobinę taniej, bo ubranka zaczynają się od 100 zł. Natomiast sukienki dla dziewczynek od około 150-200 zł. W zależności od pory roku możemy dokupić kurteczkę, kocyk, czapeczkę.

Za cały zestaw zapłacimy minimum 250 zł.

Należy również pamiętać, że zwyczajowo chrzestni są odpowiedzialni za zakup świecy oraz szatki potrzebnej do ceremonii.

Fotograf, zaproszenia

Za kilka złotych można kupić ładne zaproszenia na chrzest. Kilka par gości, więc na zaproszenia nie wydamy więcej niż 30-40 zł.

W przypadku fotografa, najczęściej są to sesje w plenerze lub w studio. Takie sesje nie należą do tanich, ponieważ małe dziecko nie „współpracuje” tak jak dorośli to i taka sesja trwa zdecydowanie dłużej. Jeśli zdecydujemy się na sesję zdjęciową to będzie to koszt około 400-600 zł. Wszystko zależy od miasta oraz rejonu kraju. Czasami rodzice decydują się również na uwiecznienie tego wydarzenia w kościele, należy się liczyć z dodatkowymi 200-300 zł.

Kościół

Zwyczajowo księża za chrzest proszą o datek na kościół „co łaska”. Natomiast w większości przypadków taka ofiara wynosi 200 zł. Oczywiście nic na siłę i jeśli rodziców naprawdę nie stać to mogą dać mniej. Zdarzają się również rodzice, którzy dają 500 zł i więcej. Także powinniśmy dać tyle na ile nas stać.

Koszty rodziców

Chrzest dziecka to także ważne wydarzenie dla rodziców. Panie zdecydują się zapewne na fryzjera i nową sukienkę. Natomiast panowie na nowy garnitur. Należy również pamiętać, że chrzest to nie wesele także często rodzice są w stanie znaleźć jakieś odpowiednie ubranie we własnej garderobie i może się skończyć tylko na fryzjerze. Cena za całość? Od 100 zł do nawet 1000 zł.

Ile kosztują chrzciny – podsumowanie

No dobrze to ile kosztuje chrzest? Policzmy. Koszt organizacji na 15-20 osób jeśli zdecydujemy się na imprezę w domu to około 2000 zł. Natomiast jeśli zdecydujemy się na organizację w lokalu to koszty wzrosną do ponad 3000 zł.

Mamy nadzieję, że spodobał Wam się artykuł podsumowujący koszty organizacji chrztu świętego.

Zapraszamy do zapoznania się również z artykułami:

You Might Also Like

3 komentarze

 • Reply
  bekal
  27 lipca, 2018 at 1:03 pm

  Drogi autorze tekstu, słowo „także” jest równoznaczne ze słowem „również”, zatem nie należy go używać wtedy, gdy się chce powiedzieć „więc” lub „zatem”.

 • Reply
  Adrianna
  29 stycznia, 2019 at 5:41 pm

  Jakby nie patrzeć przy dużej rodzinie to jednak spory wydatek. Bardzo efektowne zaproszenia w korzystnej cenie oferuje firma farrowdesign. Eleganckie, czytelne i spodobały się naszym gościom. Jako fotografa zawsze można poprosić kogoś znajomego z lepszym sprzętem i parę złotych zostanie w kieszeni 😉

 • Reply
  Gabi
  10 grudnia, 2019 at 12:18 pm

  My zrobiliśmy chrzciny w lokalu – mamy sporą rodzinę i ciężko by ją było zmieścić. Wybrali8śmy salę w hotelu Best Western Efekt Express i wyszło bardzo fajnie – jedzenie było smaczne, goście dobrze się bawili, fajnie było się spotkać w większym gronie.

Leave a Reply

Captcha loading...