Gospodarka

Ile kosztuje dziecko

ile kosztuje wychowanie dziecka

Pojawienie się na świecie potomka to niewątpliwie ogromna radość dla rodziców, ale też zapowiedź niemałych kosztów – bardzo często liczonych w setkach tysięcy złotych. Ile konkretnie wynosi koszt wychowania dziecka w Polsce do momentu osiągnięcia przez nie pełnoletniości? Jakie czynniki w największym stopniu wpływają na jego wysokość? Gdzie szukać finansowego wsparcia? Ile kosztuje dziecko?

Ile w ciągu 18 lat wydajemy na dziecko?

Koszty związane z wychowaniem dziecka w Polsce systematycznie i niezwykle skrupulatnie kalkulują eksperci Centrum im. Adama Smitha. Z ostatniego wydania raportu „Koszty Wychowania Dzieci w Polsce 2018” wynika, iż wychowanie jednego dziecka w Polsce, do momentu osiągnięcia przez pociechę pełnoletniości, wiąże się z wydatkiem w granicach od 190 do 210 tys. złotych. W przypadku dwójki i trójki dzieci koszty te są odpowiednio mniejsze i mieszczą się w przedziałach wynoszących odpowiednio od 350 do 385 tys. złotych i od 460 do 500 tys. złotych. Są to naturalnie koszty przeciętne, stąd też nikogo nie powinien dziwić fakt, iż mogą być ona zarówno istotnie niższe jak i wielokrotnie wyższe.

Skąd tak duża rozbieżność? Wiele bowiem zależy od możliwości finansowych konkretnej rodziny i dokonywanych przez nią wyborów -związanych chociażby ze ścieżką edukacji pociechy.

Jak zauważają eksperci Centrum im. Adama Smitha wydatki na dzieci w Polsce rosną, co w dużej mierze jest związane z transferem miliardów złotych w ramach rządowego programu „Rodzina 500+”. Przyczynił się on nie tylko do istotnego zredukowania ubóstwa, ale również do pojawienia się wielu rodzin na rynku kredytowym, co w konsekwencji doprowadziło do jeszcze większego wzrostu konsumpcji i wydatków na dzieci. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż sytuacja na rynku pracy uległa wyraźnej poprawie, a stopa bezrobocia kształtuje się na rekordowo niskich poziomach.

Co wpływa na koszt wychowania dziecka?

Czynników wpływających na koszt wychowania dziecka jest mnóstwo i nie sposób je wszystkie wymienić. Wbrew pozorom największe wydatki czekają rodziców nie po pojawieniu się na świecie potomka,ale na chwilę przed jego narodzinami. Szacuje się, że poród, a także odpowiednie przygotowanie tak siebie, jak i mieszkania, na pojawienie się małego człowieka to koszt oscylujący w granicach 10 tys. złotych. Pozostałe koszty pogrupować można na kilka podstawowych kategorii.

Jedzenie – ile kosztuje utrzymanie dziecka

Pojawienie się nowego domownika jest jednoznaczne z istotnym wzrostem wydatków na żywność. Zwykle o 300-400 złotych miesięcznie. Dieta malucha powinna być różnorodna i odpowiednio zbilansowana. Skłania to rodziców do sięgania po produkty z wyższej półki, renomowane, naturalne i ekologiczne, by zaoferować dziecku wszystko to, co najlepsze.

Ubrania – wydatki na dziecko

Maluchy nieprawdopodobnie szybko rosną, stąd też ich garderoba powinna być systematycznie uzupełniana. Choć ubrania dla maluchów są zwykle kilkukrotnie mniejsze od ubrań dla dorosłych, ich ceny są tylko nieznacznie niższe. Biorąc pod uwagę fakt, iż szczególnie w pierwszych latach życia dziecko rośnie od kilku do kilkunastu centymetrów rocznie, koszty zakupu niezbędnej garderoby można liczyć w setkach złotych rocznie.

ile kosztuje wychowanie dziecka - dziecko

Kosmetyki – ile kosztuje wychowanie dziecka

Chemia gospodarcza oraz kosmetyki to kolejna kategoria produktów,które mogą istotnie obciążyć domowy budżet. Skóra malucha jest bardzo delikatna, dlatego też wymaga odpowiedniego traktowania. Niezbędne są przede wszystkim: delikatne mydełko, chusteczki pielęgnacyjne, a także komplet kremów,balsamów i oliwek natłuszczających. Specjalistyczne kosmetyki mogą być również niezbędne w okresie dojrzewania. Rodzic musi się tym samym liczyć z wydatkiem na poziomie 150-200 złotych miesięcznie.

Transport

Niezbędnym każdemu maluchowi środkiem transportu jest wózek – początkowo gondola, później tzw. spacerówka.Koszt wózka to przynajmniej 1000 złotych. Jednak na rynku nie brak wielokrotnie droższych modeli wielofunkcyjnych, „rosnących” wraz z dzieckiem. Potrzebny będzie również wygodny i bezpieczny fotelik samochodowy, za który przyjdzie nam zapłacić przynajmniej kilkaset złotych.

Po opuszczeniu wózka przychodzi czas na rower, hulajnogę, deskorolkę, skuter, motocykl… i szereg niemałych wydatków związanych z ich zakupem. Istotną i nierzadko stałą pozycją w budżecie domowym stanowią również bilety miesięczne, umożliwiające starszym dzieciom korzystanie z lokalnych środków transportu. Ich zakup to przynajmniej kilkadziesiąt złotych miesięcznie.

Edukacja

Edukacja dziecka to proces niezwykle długotrwały i niestety bardzo kosztowny dla rodziców. Wprawdzie system edukacji w Polsce oparty jest o zasadę bezpłatności, jednak mimo wszystko szkoła generuje ogromne koszty. Podręczniki, wyprawka szkolna, komitet rodzicielski, wycieczki, zajęcia pozalekcyjne, korepetycje… – wymieniać można w nieskończoność. Wszystko to przekłada się nawet na kilkaset złotych miesięcznie.

Na znacznie większe wydatki muszą być przygotowani rodzice, którzy planują wysłać pociechę do renomowanej szkoły prywatnej. Roczne czesne w najlepszych szkołach to nawet kilkadziesiąt tysięcy rocznie.

Zabawki

Dzieci uwielbiają zabawki i nigdy nie posiadają ich wystarczająco dużo, by zrezygnować z proszenia rodziców o zakup nowych. Niestety nie są one najtańsze – mowa zarówno o zabawkach przeznaczonych do zabawy jak i tych edukacyjnych. Uwzględniając spontaniczne zakupy jak i zakupy zabawek z okazji urodzin malucha czy świat można przyjąć,iż przeciętna rodzina wydaje na nie przynajmniej kilkaset złotych rocznie.

Gdzie można szukać pomocy, jeżeli koszty nas przerastają?

Przeznaczenie niespełna tysiąca złotych miesięcznie na utrzymanie pociechy to dla wielu polskich rodzin niemałe wyzwanie. Prowadzona przez polski rząd polityka rodzinna pozwala jednak na skorzystanie z wielu różnych form wsparcia. Mowa o świadczeniach pieniężnych o charakterze jednorazowym bądź czasowym. Przykładem doraźnego wsparcia rodzin jest tzw. becikowe, a więc dodatek w wysokości 1000 zł z tytułu urodzenia dziecka, przysługujący rodzicom spełniającym ustalone kryteria dochodowe. Podstawowe świadczenia pieniężne o charakterze czasowym to przede wszystkim zasiłek macierzyński oraz wspomniany już program „Rodzina 500+”.

Naturalnie nie są to jedyne formy wsparcia oferowane przez państwo polskie. Wspomnieć warto również o dodatkach do zasiłków rodzinnych, środkach alimentacyjnych czy darmowej wyprawce (Wyprawka 300+”). Rodziny posiadające przynajmniej jedno dziecko mogą skorzystać ponadto z ulgi podatkowej, zaś rodziny wielodzietne, posiadające przynajmniej 3 dzieci, mogą wyrobić tzw. „Kartę Dużej Rodziny”,uprawniającą do szeregu zniżek (np. na przejazdy kolejowe). Większość wymienionych świadczeń jest jednak uzależniona od wysokości uzyskiwanych dochodów w przeliczeniu na jednego członka rodziny. Dlatego też konieczne jest dokładne zweryfikowanie aktualnie obowiązujących limitów i ograniczeń.

Koszty wychowania dziecka są niewątpliwie znaczące i niestety nie kończą się na oszacowanej przez ekspertów Centrum im. Adama Smitha kwocie 190-210 tys. zł.

Dlaczego? Gdyż rzadko który młody człowiek automatycznie z ukończeniem 18. roku życia staje się samodzielny i niezależny finansowo. Wręcz przeciwnie, jest to zwykle okres kontynuowania nauki, co bardzo często oznacza dla rodziców jeszcze większe wydatki. Szczególnie w przypadku studiów dziennych poza miejscem zamieszkania, a tym bardziej poza granicami kraju. Warto zatem dobrze się na ten czas przygotować i o systematycznym oszczędzaniu pomyśleć zaraz po narodzinach malucha.    

Autorką wpisu jest Natalia Olszewska z bloga ikalkulator.pl  

Podobał Wam się artykuł? Ile kosztuje dziecko Waszym zdaniem? Jakieś koszty Was zaskoczyły? Zachęcamy do dyskusji i komentowania 🙂

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply
    Szymon Borowski
    13 grudnia, 2018 at 11:00 pm

    największym wydatkiem na dziecko był fotelik samochodowy. Nasz reverso plus kosztował ponad tysiaka, ale z drugiej strony czego się nie robi ze względów bezpeiczeńśtwa

Leave a Reply

Captcha loading...