Edukacja

Ile kosztuje komunia?

ile kosztuje komunia

Maj to niewątpliwie miesiąc Komunii Świętych. W każdym Kościele jedna majowa niedziela zarezerwowana jest na tę uroczystość. Jako, że komunie powoli dobiegają końca to pokusiliśmy się o podsumowanie, ile kosztuje komunia. Oczywiście artykuł powstał na bazie naszych obserwacji i uśrednienia rzeczywistości. Zdajemy sobie sprawę, że znajdzie się ktoś, kto powie, że komunia kosztuje o wiele więcej, albo że podane przez nas liczby to straszna drożyzna. Nie mamy z tym problemu i zachęcamy do dyskusji.

Koszty organizacji komunii świętej podzielimy na kilka grup:

 • organizacja przyjęcia – najważniejsza i przeważnie najdroższa część imprezy komunijnej. Przyjęcie przecież gdzieś musi się odbyć. Finalnie koszt organizacji przyjęcia w dużej mierze determinuje to, ile kosztuje komunia.
 • ubiór dziecka – kolejna istotna pozycja w komunijnym budżecie. Dziecko musi mieć garnitur bądź sukienkę, a to potrafi także sporo kosztować.
 • fotograf, kamerzysta, dodatki, datek na Kościół – cena takich usług zależy w dużej mierze od zaangażowania rodziców, którzy mają spore pole do manewru przy negocjacji ceny.
 • ubiór rodziców – tutaj wszystko zależy od pomysłowości rodziców. W zależności od ich zamiłowania do mody mogą wydać naprawdę dużo.

Teraz przedstawimy konkretne koszty organizacji komunii w zależności od przyjętego wariantu. Teraz już z pewnością dowiecie się, ile kosztuje komunia.

Ile kosztuje komunia – przyjęcie w domu

Tak jak już wspominaliśmy najważniejszym elementem kosztowym organizacji komunii jest lokal. W wariancie oszczędnościowym przyjęcie można zorganizować w domu. Jednak możliwość zorganizowania przyjęcia komunijnego we własnym domu, czy mieszkaniu determinowana jest pewnymi czynnikami zewnętrznymi. Najzwyczajniej w świecie nie każdy posiada warunki do tego, aby przyjąć pewną liczbę gości. Dlatego trzeba się zastanowić, ile osób zapraszamy i jak ta liczba prezentuje się w zestawieniu z powierzchnią naszego lokalu. Tak czy inaczej, jeśli uznamy już, że nasze warunki lokalowe pozwalają na organizację komunii to przy takim wariancie możemy zaoszczędzić. Ile? To już zależy od konkretnej sytuacji. Przyjmuje się, że przyjęcie komunijne to dwudaniowy obiad, dodatkowy ciepły posiłek, zimna płyta oraz ciasta i alkohol. Organizując taki poczęstunek we własnym zakresie trzeba liczyć średnio 30 zł – 50 zł na osobę. Wszystko zależy od menu i ilości wypitego alkoholu 😊 W przypadku skromnego przyjęcia na 25 osób zapłacimy około 1 000 zł – 1 200 zł. Kiedyś komunie organizowane w domach były powszechnym obrazkiem, obecnie coraz więcej ludzi organizuje przyjęcia w lokalach.

Ile kosztuje komunia – przyjęcie w lokalu

Wariant droższy od przyjęcia organizowanego w domu we własnym zakresie. Wariant z kolei znacznie wygodniejszy. Nie angażuje tak mocno rodziców (a zwykle i dziadków). Wystarczy wybrać lokal, ustalić menu i można zapraszać gości. Nie trzeba się przejmować zakupami, przygotowaniem i podaniem posiłków, a następnie posprzątaniem po gościach. Ile kosztuje organizacja komunii w lokalu? Jest to zależne od miasta, terminu rezerwacji, czy też wybranego menu. Niestety tanio nie jest. Organizacja komunii w lokalu to koszt rzędu 120 zł – 150 zł. Taki wariant może być nawet trzykrotnie droższy od imprezy urządzonej w zaciszu własnego mieszkania. W przypadku skromnego przyjęcia na 25 osób zapłacimy około 3 500 zł – 4 000 zł. Warto jednak mieć na uwadze, że ilość lokali jest ograniczona i chcąc zapewnić sobie rezerwację trzeba się decydować niejednokrotnie z rocznym wyprzedzeniem.

Ile kosztuje komunia – ubiór chłopca

Skoro mamy już zorganizowany lokal i jedzenie pozostaje tylko lub aż ubrać dziecko. Wydaje się, że trochę łatwiej jest ubrać syna niż córkę. Syn będzie potrzebował butów, garnituru oraz muszki. W zależności od upodobań taki zestaw można kupić spokojnie za 300zł – 500zł. W przypadku chłopców moda jest niezmienna, ciemny garnitur i buty królują na komuniach od wielu lat. Dodatkowym atutem jest to, że ubiór można wykorzystać na zakończeniu roku szkolnego czy innych rodzinnych uroczystościach.

Ile kosztuje komunia – ubiór dziewczynki

Ubrać dziewczynkę z pewnością jest trudniej niż chłopca 😊 wybór sukienek jest zdecydowanie większy niż garniturów. Wyższe też są ceny. Oczywiście można kupić sukienkę za kilkaset złotych, ale znajdzie się też wiele takich, których ceny można liczyć w tysiącach złotych. Poza tym ubiór dziewczynki charakteryzuje się większą ilością dodatków. Buty, torebka, kwiaty, fryzjer to tylko niektóre z obowiązkowych kosztów. Koszt ubioru dziewczynki trzeba ocenić na 500 zł – 700 zł. Oczywiście komunia jest tylko raz w życiu, ale tutaj uwaga dla rodziców. Pierwsza Komunia Święta to nie wesele – nie można przesadzać.

Pewnego rodzaju kompromisem odzieżowym mogą być jednolite alby praktykowane w niektórych parafiach. Ich atutem jest to, że są tanie (około 100 zł) a także to, że pozwalają uniknąć zróżnicowanych ubiorów. Wszystkie dzieci wyglądają tak samo i przy tym skromnie.

Ile kosztuje komunia – fotograf, kamerzysta, zaproszenia

Organizacja komunii to także jej oprawa. Warto zadbać o fotografa, kamerzystę oraz estetyczne zaproszenia dla gości.

Zaproszenia to najprostszy temat. Za kilka złotych kupi się ładne komunijne zaproszenie. Kilkanaście par gości, więc na zaproszenia nie wydamy więcej niż 50 zł. Większy kłopot może sprawić ich wybór.

W przypadku fotografa i kamerzysty to zwykle każda klasa ma swojego dedykowanego, który później przygotowuje album ze zdjęciami oraz film. Jest to koszt około 100 zł. Wszystko zależy od liczebności klasy i wynegocjowania umowy. Warto także przyglądać się tym kosztom. Niestety często do komitetów organizujących takie wydarzenia zgłaszają się osoby mające w najbliższym otoczeniu fotografów. Wtedy cena jest zawyżona i korzystają na tym znajomi, bądź członkowie rodzin organizatorów. Dlatego jeśli macie wątpliwości co do cen przedzwońcie do kilku fotografów i zgłoście inne kandydatury.

Ile kosztuje komunia – Kościół

Pierwsza Komunia Święta to przede wszystkim uroczystość duchowa o czym niestety wiele osób zapomina. To przed Komunią dziecko otrzymuje książeczkę do nabożeństwa, różaniec oraz łańcuszek z medalikiem. Taki zestaw kosztuje około 100 zł – 150 zł. Zwykle łańcuszek kupują rodzice, a książeczka i różaniec zamawiane są wspólnie.

Poza trzeba doliczyć koszty dekoracji kościoła, organisty, kwiatów i prezentów dla parafii. Zwykle składka na tego typu rzeczy wynosi około 100 zł od dziecka. Jeśli ksiądz oczekuje wyższej kwoty to warto publicznie zaprotestować i zakwestionować sensowność ponoszenia takiego wydatku.

Ile kosztuje komunia – koszty rodziców

Pierwsza Komunia Święta dziecka to także bardzo ważne wydarzenie dla rodziców. Fryzjer, nowa sukienka, garnitur to obowiązkowe pozycje na liście wydatków. Cena? Przynajmniej 1 000 zł.

Nie mówię tutaj o jakiejś ekstrawagancji, a przecież każdy z Was zna i takie przypadki.

Ile kosztuje komunia – dlaczego jest tak drogo?

Dlaczego organizacja komunii jest taka droga? Najprostszą odpowiedzią będzie słowo klucz – maj. Komunie odbywają się tylko w maju co powoduje duży natłok imprez w ograniczonej ilości lokali. Gdyby komunie odbywały się przez cały rok to pewnie powstawałyby nowe lokale chcące obsługiwać takie imprezy. Ze względu na to, że okres komunijny jest bardzo krótki nowe lokale nie powstają i muszą je obsłużyć te już istniejące. Duży popyt, a niska podaż powoduje wzrost cen – najprostsza zasada ekonomii sprawdza się i tutaj. Kolejnym powodem jest to, że Komunia to uroczystość kościelna, a z Księżmi wiele osób po prostu nie chce się targować 😊

Ile kosztuje komunia – podsumowanie

Łączny koszt organizacji komunii na 25 osób wyniesie 5 000 zł – 6 000 zł w przypadku organizacji imprezy w lokalu.

W przypadku organizacji komunii w domu będzie to kwota rzędu 2 500 zł. Oczywiście są to kwoty uśrednione. Na pewno można zrobić to zarówno taniej jak i drożej.

Mamy nadzieję, że spodobał Wam się artykuł podsumowujący koszty organizacji Komunii Świętej. Sami widzicie, że tanio nie jest. Uroczystość o charakterze stricte religijnym przybrała komercyjny charakter. Tak się stało i niestety każdy, kto organizuje przyjęcie dla swojego dziecka poniekąd dokłada swoją cegiełkę do wzrostu cen.

Zapraszamy do zapoznania się również z artykułem:

Jeśli organizowaliście komunię w ostatnim czasie to na pewno wiecie najlepiej, ile kosztuje komunia. Podzielcie się z nami swoimi spostrzeżeniami. Dajcie znać w komentarzach, ile Wy wydaliście.

You Might Also Like

5 komentarzy

 • Reply
  Dorota z kobietytomy.pl
  24 maja, 2018 at 7:20 pm

  Tak, ale wiele wydatków może być zbędnych, np. garnitur dla taty dziecka…Poza tym w większości parafii jednak królują alby dla dzieci…

  • Reply
   finansowysilacz
   28 maja, 2018 at 6:27 am

   Wiele wydatków może być zbędnych, ale wtedy ktoś mógłby napisać, że to pominęliśmy 🙂 każdy taki tekst opiera się na pewnych założeniach, zawsze może być coś więcej lub mniej…

 • Reply
  xyz
  27 maja, 2018 at 8:21 pm

  Ja trochę nie rozumiem fenomenu obecnych komunii… sama miałam robione w domu przyjęcie i takie samo zrobię dla moich dzieci. Uważam, że to zbędna moda XXI wieku.

  • Reply
   finansowysilacz
   28 maja, 2018 at 6:26 am

   Ja też miałem w domu 🙂 ale czasy się zmieniły. Ludzie są coraz wygodniejsi. Poza tym tak jak napisałem w artykule – to wszystko zależy od wielkości domu/mieszkania oraz liczby gości.

 • Reply
  Tony King
  6 maja, 2019 at 9:32 am

  Ja swoją komunię obchodziłem w domu. Skromnie a jednak bogato 🙂
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie: motivtony.blogspot.com

Leave a Reply

Captcha loading...