Ile kosztuje podążanie za trendami?

podążanie za trendami laptop

Wielu Polaków nadąża bądź chce nadążyć za najnowszymi trendami. Zarabiamy coraz więcej i coraz więcej wydajemy. Pod względami posiadania chcemy dogonić kraje z zachodniej Europy czy USA. W związku z tym część  Polaków kupuje corocznie nowy telefon, konsole czy najnowsze gry, chcąc nieustannie być na bieżąco. Czasami są to duże wydatki, a czasami mniejsze. Dzisiaj przyjrzymy się, ile kosztuje podążanie za trendami i bycie na topie. Nie będziemy się zastanawiali nad opłacalnością zakupów, a jedynie nad kosztami.

Podążanie za trendami – co trzeba mieć?

Telefon

Obecnie telefony to wydajne kombajny posiadające stały dostęp do Internetu i moc obliczeniową na tyle dużą, że prawdopodobnie 99% z użytkowników nie korzysta z danego potencjału. Podczas podążania za trendami skupiamy się zazwyczaj na topowych urządzeniach, nie na średniakach. Weźmiemy pod lupę bardzo popularną serię telefonów w naszym kraju, czyli Samsunga serię S. Oczywiście każda znana na rynku marka ma w swoim repertuarze model flagowy: Huawei P10, LG G6, Honor 8 Pro, Sony Xperia XZs, HTC U Ultra itd. Każdy z producentów stara się raz w roku wypuścić na rynek swój model flagowy. Producenci prześcigają się w zastosowanych technologiach i funkcjach. Niedawno do powszechnej produkcji zaczęto stosować czytniki linii papilarnych, kilka lat temu zachwycaliśmy się wodo- i pyło-odpornością, a jeszcze wcześniej QuickCharge , Gorilla Glass czy nagrywaniem w 4k lub 120 a nawet więcej klatkach na sekundę.

Obecnie modele flagowe w dniu premiery kosztują minimalnie 2500zł na polskim rynku, a najdroższe modele nawet 5000zł. Rozstrzał cenowy jest dość duży, aczkolwiek nawet 2500zł – czyli ta najniższa cena to spory wydatek. Biorąc pod uwagę, że corocznie wychodzi nowy model to mamy aż 2500zł tylko i wyłącznie na telefon, nie licząc opłat abonamentowych. Już od kilku lat modele flagowe wystarczają do bezproblemowego działania telefonu, obsługi wielu aplikacji jednocześnie, oglądania filmów w HD czy robienia filmów i zdjęć na bardzo wysokim poziomie.

ModelCena w dniu premieryPremiera
Samsung S529992014, luty
Samsung S629992015, marzec
Samsung S729992016, luty
Samsung S834992017, marzec

Konsola

Na rynku konsol trwa odwieczny bój pomiędzy PlayStation a XBOX-em. Która konsola jest lepsza? Dla jednych pierwsza dla innych druga. Wracając do sedna, ile kosztuje i jak często się pojawia premiera konsoli? PlayStation 3 w 2007 roku, a edycja 4 w 2013, XBOX 360 w 2006, a One w 2013. Wcześniejszych edycji nie ma co oglądać, bo to już dość „zamierzchłe” czasy. Na nowe konsole trzeba jeszcze trochę poczekać, ale już coraz głośniej się o nich mówi. XBOX już zaprezentował model XBOX ONE X z premierą na koniec 2018 roku, PlayStation jeszcze milczy. Natomiast widać, że konsole pojawiają się w odstępie 5 do 7 lat.

ModelCena w dniu premieryPremiera
XBOX 36015992006
XBOX ONE20992013

Komputer

Tutaj jedynie krótka wzmianka odnośnie sprzętu, bo jest to bardzo obszerny temat i trudno byłoby się zamknąć w jednym artykule. Odnośnie komputera to gracze najczęściej wymieniają kartę graficzną na nowszy model. Tutaj ceny są bardzo zróżnicowane, ponieważ najtańsze modele zaczynają się od 200 zł a droższe kosztują 3000 i nawet więcej. Jedna z dwóch stajni producentów kart graficznych NVIDIA wydaje nową serię z częstotliwością około 2 lat. Chcąc wybrać średniozaawansowaną kartę graficzną, trzeba się liczyć z kosztem około 1500 zł.

Gry

Część posiadaczy komputerów czy konsol poluje na premierowe tytuły. Ceny topowych produkcji są dość wygórowane, bo zaczynają się zazwyczaj od 200 zł, a zdarza się że są droższe. Chcąc posiadać najnowszą grę już 1 dnia, musimy się liczyć z dużymi kosztami. W ciągu roku gracz jest w stanie kupić nawet więcej niż 5 gier. Biorąc pod uwagę ich łączną cenę, mamy do czynienia z kwotą rzędu co najmniej 1000 zł. Oczywiście jest sposób na tańsze gry: czekanie na wyprzedaże  albo zakup  gry kilka miesięcy po premierze. Natomiast zapalony gracz raczej nie poczeka tyle.

Dron

Wiele ludzi obecnie wrzuca dużo filmów i zdjęć do Internetu. Nic nie jest bardziej na topie jak nagranie z drona. Ceny dronów zaczynają się od 1500 zł, ale można znaleźć  sprzęty za 5000 zł, a dla prawdziwych koneserów nawet i za 30 tysięcy zł.

Podsumowanie

Jak zauważyłeś w artykule –  podążanie za trendami jest drogie. Chcąc być na topie, należy się liczyć z wymianą sprzętów bardzo często. Wymiana telefonu to koszt około 3000 zł rocznie, konsoli 2000 zł co około 5 lat, karty graficznej 1500 co około 2 lata, natomiast na gry można przyjąć koszt 1000 zł rocznie. Te wszystkie urządzenia łącznie potrafią pochłonąć nawet 5000 zł rocznie.

Mamy nadzieję, że spodobał się Wam wpis i wiecie czy podążanie za trendami jest dla Was. Jeśli macie jakieś sugestie, pytania lub coś do dodania zapraszamy do komentowania na naszym blogu oraz na fanpage.