Gospodarka

Ile kosztuje podążanie za trendami?

podążanie za trendami laptop

Wielu Polaków nadąża bądź chce nadążyć za najnowszymi trendami. Zarabiamy coraz więcej i coraz więcej wydajemy. Pod względami posiadania chcemy dogonić kraje z zachodniej Europy czy USA. W związku z tym część  Polaków kupuje corocznie nowy telefon, konsole czy najnowsze gry, chcąc nieustannie być na bieżąco. Czasami są to duże wydatki, a czasami mniejsze. Dzisiaj przyjrzymy się, ile kosztuje podążanie za trendami i bycie na topie. Nie będziemy się zastanawiali nad opłacalnością zakupów, a jedynie nad kosztami.

Podążanie za trendami – co trzeba mieć?

Telefon

Obecnie telefony to wydajne kombajny posiadające stały dostęp do Internetu i moc obliczeniową na tyle dużą, że prawdopodobnie 99% z użytkowników nie korzysta z danego potencjału. Podczas podążania za trendami skupiamy się zazwyczaj na topowych urządzeniach, nie na średniakach. Weźmiemy pod lupę bardzo popularną serię telefonów w naszym kraju, czyli Samsunga serię S. Oczywiście każda znana na rynku marka ma w swoim repertuarze model flagowy: Huawei P10, LG G6, Honor 8 Pro, Sony Xperia XZs, HTC U Ultra itd. Każdy z producentów stara się raz w roku wypuścić na rynek swój model flagowy. Producenci prześcigają się w zastosowanych technologiach i funkcjach. Niedawno do powszechnej produkcji zaczęto stosować czytniki linii papilarnych, kilka lat temu zachwycaliśmy się wodo- i pyło-odpornością, a jeszcze wcześniej QuickCharge , Gorilla Glass czy nagrywaniem w 4k lub 120 a nawet więcej klatkach na sekundę.

Obecnie modele flagowe w dniu premiery kosztują minimalnie 2500zł na polskim rynku, a najdroższe modele nawet 5000zł. Rozstrzał cenowy jest dość duży, aczkolwiek nawet 2500zł – czyli ta najniższa cena to spory wydatek. Biorąc pod uwagę, że corocznie wychodzi nowy model to mamy aż 2500zł tylko i wyłącznie na telefon, nie licząc opłat abonamentowych. Już od kilku lat modele flagowe wystarczają do bezproblemowego działania telefonu, obsługi wielu aplikacji jednocześnie, oglądania filmów w HD czy robienia filmów i zdjęć na bardzo wysokim poziomie.

ModelCena w dniu premieryPremiera
Samsung S529992014, luty
Samsung S629992015, marzec
Samsung S729992016, luty
Samsung S834992017, marzec

Konsola

Na rynku konsol trwa odwieczny bój pomiędzy PlayStation a XBOX-em. Która konsola jest lepsza? Dla jednych pierwsza dla innych druga. Wracając do sedna, ile kosztuje i jak często się pojawia premiera konsoli? PlayStation 3 w 2007 roku, a edycja 4 w 2013, XBOX 360 w 2006, a One w 2013. Wcześniejszych edycji nie ma co oglądać, bo to już dość „zamierzchłe” czasy. Na nowe konsole trzeba jeszcze trochę poczekać, ale już coraz głośniej się o nich mówi. XBOX już zaprezentował model XBOX ONE X z premierą na koniec 2018 roku, PlayStation jeszcze milczy. Natomiast widać, że konsole pojawiają się w odstępie 5 do 7 lat.

ModelCena w dniu premieryPremiera
XBOX 36015992006
XBOX ONE20992013

Komputer

Tutaj jedynie krótka wzmianka odnośnie sprzętu, bo jest to bardzo obszerny temat i trudno byłoby się zamknąć w jednym artykule. Odnośnie komputera to gracze najczęściej wymieniają kartę graficzną na nowszy model. Tutaj ceny są bardzo zróżnicowane, ponieważ najtańsze modele zaczynają się od 200 zł a droższe kosztują 3000 i nawet więcej. Jedna z dwóch stajni producentów kart graficznych NVIDIA wydaje nową serię z częstotliwością około 2 lat. Chcąc wybrać średniozaawansowaną kartę graficzną, trzeba się liczyć z kosztem około 1500 zł.

Gry

Część posiadaczy komputerów czy konsol poluje na premierowe tytuły. Ceny topowych produkcji są dość wygórowane, bo zaczynają się zazwyczaj od 200 zł, a zdarza się że są droższe. Chcąc posiadać najnowszą grę już 1 dnia, musimy się liczyć z dużymi kosztami. W ciągu roku gracz jest w stanie kupić nawet więcej niż 5 gier. Biorąc pod uwagę ich łączną cenę, mamy do czynienia z kwotą rzędu co najmniej 1000 zł. Oczywiście jest sposób na tańsze gry: czekanie na wyprzedaże  albo zakup  gry kilka miesięcy po premierze. Natomiast zapalony gracz raczej nie poczeka tyle.

Dron

Wiele ludzi obecnie wrzuca dużo filmów i zdjęć do Internetu. Nic nie jest bardziej na topie jak nagranie z drona. Ceny dronów zaczynają się od 1500 zł, ale można znaleźć  sprzęty za 5000 zł, a dla prawdziwych koneserów nawet i za 30 tysięcy zł.

Podsumowanie

Jak zauważyłeś w artykule –  podążanie za trendami jest drogie. Chcąc być na topie, należy się liczyć z wymianą sprzętów bardzo często. Wymiana telefonu to koszt około 3000 zł rocznie, konsoli 2000 zł co około 5 lat, karty graficznej 1500 co około 2 lata, natomiast na gry można przyjąć koszt 1000 zł rocznie. Te wszystkie urządzenia łącznie potrafią pochłonąć nawet 5000 zł rocznie.

Mamy nadzieję, że spodobał się Wam wpis i wiecie czy podążanie za trendami jest dla Was. Jeśli macie jakieś sugestie, pytania lub coś do dodania zapraszamy do komentowania na naszym blogu oraz na fanpage.

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...