Gospodarka

Ile kosztuje pogrzeb 2021?

ile kosztuje pogrzeb

Tym razem poruszymy bardzo smutny, lecz życiowy temat. Temat, o którym wielu z nas nie chce rozmawiać, ale niestety nie da się od niego uciec. W artykule odpowiemy na pytanie, ile kosztuje pogrzeb? Mamy świadomość, że w zależności od lokalizacji i wybranych usług kwoty mogą się różnić. Chcemy jednak w miarę precyzyjnie przedstawić rząd wielkości, tak abyście mieli świadomość z jakimi wydatkami trzeba się liczyć.

Ile kosztuje pogrzeb – aspekt prawny

Zasady pochówków zostały opisane i wyjaśnione w ustawie z dnia 31 stycznia 1959 r „o cmentarzach i chowaniu zmarłych”. Zgodnie z ustawą ciało zmarłego może być pogrzebane jako zwłoki lub może zostać skremowane. Ciała chowane mogą być w grobach ziemnych, murowanych, katakumbach oraz zatopienie w morzu. Z kolei zwłoki poddane kremacji mogą zostać pogrzebane w grobach murowanych, katakumbach, poprzez zatopienie w morzu oraz przechowywane w kolumbariach.

Co do zasady ciało musi być pochowane na cmentarzu – wyjątkiem są np. katakumby w Kościołach.

W przypadku niedostosowania się do zasad chowania zmarłych należy się liczyć z karami. Np.  za rozsypanie prochów zmarłego grozi grzywna w wysokości 5 000 zł.

Ile kosztuje pogrzeb?

Analizując koszty pogrzebu postaramy się przejść przez najbardziej standardowe opcje. A więc pogrzeb tradycyjny w Kościele i w Domu Pogrzebowym oraz pochówek w trumnie oraz kremację i urnę. W zależności od wybranej opcji koszty się zmieniają. Która z opcji jest lepsza? Na to pytanie nie da się odpowiedzieć. Każda opcja jest jednakowo dobra. Wszystko zależy od indywidualnych przekonań – część ludzi już za życia życzy sobie np. kremację. Ważny jest także stosunek do wiary – osoby niewierzące nawet w dniu pogrzebu nie chcą, aby ceremonię prowadził ksiądz.

Koszty pogrzebu – usługi zakładu pogrzebowego – pochówek w trumnie

  • odebranie zwłok z domu/szpitala i transport do chłodni – cena uzależniona jest w największym stopniu od pokonanej odległości – średnio 350 zł – 500 zł,
  • przygotowanie ciała do ceremonii – w zakres czynności wchodzi mycie, czesanie, ewentualne golenie i ubranie – średnio 250 zł – 350 zł,
  • przechowywanie ciała w chłodni – tutaj koszt jest zależny od terminu pogrzebu – generalnie 3 dni od daty zgonu, który nastąpił w szpitalu ciało jest przechowywane w chłodni szpitalnej – następnie jest transportowane do zakładu pogrzebowego – poza standardem doba kosztuje 50 zł,
  • organizacja ceremonii – w jej skład wchodzi przewóz karawanem, kondukt żałobny a także prowadzenie pogrzebu przez księdza lub mistrza ceremonii – koszty tutaj wynoszą od 1 000 zł do 1 500 zł.

Łącznie pogrzeb z trumną będzie kosztował od 1 600 zł – 1 900 zł + cena trumny.

Koszt kremacji 2021

Coraz popularniejsze staje się kremowanie zwłok. Nie da się powiedzieć, czy to lepsza czy gorsza opcja. Niejako znak czasów i moda. Taki pogrzeb będzie droższy od tradycyjnego. Do kosztów będzie trzeba doliczyć koszt kremacji i dodatkową trumnę. Natomiast sama urna jest tańsza niż trumna do tradycyjnego pochówku.

Mówiąc o kosztach, poza standardowymi – wymienionymi i opisanymi powyżej trzeba doliczyć koszt kremacji – około 500 zł – 600 zł oraz trumnę do kremacji w kwocie 400 zł – 600 zł, w zależności od tego czy będzie ona tekturowa czy drewniana. Koszt pogrzebu z kremacją to koszt około 2500 zł – 3600 zł. Do tego trzeba doliczyć koszt urny.

Ile kosztuje urna?

Największy wpływ na koszt urny będzie miał materiał z jakiego zostanie wykonana. Najtańsze będą urny metalowe – te kamienne i mosiężne są z kolei znacznie droższe. Najtańszą urnę można kupić już za około 100 zł. Te droższe to wydatek nawet 2000 zł.

Ile kosztuje trumna?

Ceny trumien są bardzo zróżnicowane. Zależą od surowca i jakości wykonania. Najtańsze można kupić za 700 zł. Te najdroższe to wydatek rzędu 4000 zł.

Ile kosztuje grób?

Niestety, ale to najdroższa i najbardziej drażliwa kwestia. Trzeba tutaj liczyć koszt miejsca na cmentarzu oraz koszt pomnika (mamy grobowiec rodzinny to koszty odpadają). W związku z małą liczbą cmentarzy miejsca na cmentarzu są bardzo drogie. Wynoszą od 500 zł do 3000 zł. W tym jest opłata na 20 lat z góry za miejsce. Z kolei pomnik to koszt od 2500 zł do nawet 7000 zł. Wszystko zależy od materiału i jakości wykonania. Podsumowując grób kosztuje od 3000 zł do 10000 zł.

Całkowity koszt pogrzebu – dodatki

Pogrzeb to także konieczność poniesienia drobnych dodatkowych wydatków. Nie są one może jednostkowo wysokie, ale za to liczba dodatków wpływa na całkowity koszt. O czym mowa? Tabliczki aluminiowe na urnę lub trumnę, wieńce, kwiaty czy oprawa fotograficzna lub filmowa. Tabliczki kosztują od 50 zł do 100 zł, za wiązankę trzeba liczyć około 300 zł – 500 zł, z kolei fotograf to minimum 800 zł, podobnie kamerzysta. Fotograf i kamerzysta są jednak wciąż niezbyt popularni. Podsumowując na dodatki trzeba liczyć od 1950 zł do 2200 zł

Ile kosztuje stypa?

Dość popularne stało się organizowanie styp, czyli spotkania w gronie najbliższych w celu wspominania zmarłego. Najczęściej na takim przyjęciu mamy 2-daniowy obiad, kawę, herbatę oraz ciasto. Koszt za osobę w zależności od miasta waha się od 60 do 90 zł za taki pakiet. Przyjmijmy, że zmarły miał 30 osób z bliskiego otoczenia. Koszt stypy wyniesie więc od 1800 zł do 2700 zł.

Czy zasiłek pogrzebowy pokryje koszty pogrzebu

W jednym z naszych poprzednich tekstów opisaliśmy dokładnie zasiłek pogrzebowy. Wiecie już doskonale, że wynosi on maksymalnie 4000 zł. Czy ta kwota wystarcza na pokrycie kosztów ceremonii pogrzebowej? Podsumowując wszystkie koszty, kwota ta może okazać się zdecydowanie za mała. Trzeba jeszcze pamiętać, że za wszystko trzeba zapłacić z własnej kieszeni a następnie wystąpić o zwrot.

Pogrzeb – Koronawirus COVID-19

Koronawirus spowodował liczne problemy w życiu niemal każdego. Spowodował także bardzo duże zamieszanie związane z pogrzebami. Osoba zmarła na COVID-19 musi zostać skremowana. Bez względu na przyczynę śmierci w ceremonii może wziąć udział wyłącznie 5 osób. Może te aspekty nie mają dużego wpływu na koszty, ale na pewno utrudniają przeżywanie żałoby. Warto jeszcze pamiętać, że w przypadku śmierci na COVID prawdopodobnie najbliższa rodzina będzie na przymusowej kwarantannie co będzie oznaczało przesunięcie pogrzebu o 2 tygodnie.

Ile kosztuje pogrzeb – podsumowanie

Pogrzeb kosztuje w zależności od opcji od 7000 zł do 18000 zł. W skład tych kosztów wchodzi przechowywanie, przygotowanie i przewóz zwłok, ceremonia pogrzebu, trumna lub urna, miejsce na cmentarzu oraz pomnik. Pomijamy tutaj fotografa, ale za to uwzględniamy stypę. Sam pogrzeb z trumną to koszt wydatek minimum 5000 zł a pogrzeb z urną to koszt minimum 5500 zł. Widzicie, że nawet przy pominięciu stypy koszt pogrzebu przekroczy wartość zasiłku pogrzebowego.  Mimo wysokich kosztów, trudno jednak w przypadku utraty kogoś bliskiego negocjować stawki i przeglądać multum ofert w wyborze najkorzystniejszej. Swoje robi też mała liczba cmentarzy przez co stawki za miejsce rosną… Jedyną opcją obniżenia kosztów jest pochowanie bliskiego w grobowcu rodzinnym. Wtedy zaoszczędzimy minimum 3000 zł.

Mamy nadzieję, że nie będziecie mieli okazji zbyt często rozważać, ile kosztuje pogrzeb…

PS. jeśli interesuje Was jakieś zagadnienie ekonomiczne to napiszcie w komentarzu o czym chcielibyście przeczytać.

Polecamy także inne nasze artykuły:

a także 🙂

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...