Ile kosztuje stancja

ile kosztuje stancja

Wynajęty pokój potocznie nazywany stancją to coraz popularniejsze lokum dla studentów. Stancja to również alternatywa dla akademika. Z poprzedniego artykułu dowiedzieliście się, ile kosztuje akademik. Tym razem zastanowimy się nad tym, ile kosztuje stancja.

Ile kosztuje stancja – założenia

Wybór mieszkania to tylko pozornie łatwe zadanie. Lokalizacja, standard, odległość do centrum – czynniki te wymiernie wpływają na cenę. Analizując koszt stancji przyjmiemy następujące założenia:

  • mieszkanie w malutkim jednoosobowym pokoju bądź dużym dwuosobowym,
  • mieszkanie poza ścisłym centrum – mieszkania w centrum są znacznie droższe,
  • unikamy nowego budownictwa, które jest znacznie droższe,
  • podajemy jedynie miesięczny koszt najmu. Do tego trzeba będzie doliczyć opłaty za wodę, prąd i gaz, co w końcowym rozrachunku jeszcze bardziej podnosi koszt stancji,
  • mieszkanie posiada podstawowe wyposażenie (łóżko, szafę, sprzęty kuchenne),

Ile kosztuje stancja Warszawa

Stolica to stolica. Tanio nie jest. Duża liczba korporacji, wysokie zarobki to wszystko może kusić. Nieruchomości z roku na rok są coraz droższe. W przypadku najmu ceny zaczynają się od 850 zł. Za tyle można wynająć pokój w dzielnicach: Praga, Wola, Ochota. Czy są to ekskluzywne dzielnice? Na pewno nie, ale studencki budżet nie może być nadmiernie obciążany.

Ile kosztuje stancja Kraków

Poprzednia stolica kraju jest odrobinę tańsza od Warszawy. Jednak bogata oferta kulturalna, łatwość znalezienia pracy i wysoki poziom uczelni powodują, że każdego roku tysiące studentów przyjeżdżają do miasta. Ceny za stancję w Krakowie zaczynają się od 650 zł. Za tą kwotę można zamieszkać na Kleparzu czy Bronowicach.

Ile kosztuje stancja Wrocław

Wrocław stał się bardzo modnym studenckim miastem. Z tego powodu ceny nieruchomości z roku na rok są coraz wyższe. Wrocław znany jest z wysokiego poziomu kształcenia, łatwości znalezienia pracy i kwitnącego nocnego życia. Ceny za stancję we Wrocławiu zaczynają się od 700 – 800 zł. Za taką kwotę można zamieszkać na Psim Polu, Krzykach i Starym Mieście.

Ile kosztuje stancja Poznań

Poznaniacy znani są ze swojego zamiłowania do oszczędności i tego, że oglądają każdą złotówkę kilka razy. Ma to przełożenie na wysokie ceny najmu. Ceny za stancję w Poznaniu zaczynają się od 700 zł – 750 zł. Za taką kwotę można zamieszkać w dzielnicach Wilda czy Śródka.

Ile kosztuje stancja Łódź

Od wielu lat w Łodzi widoczny jest odpływ mieszkańców (szczególnie na rzecz Warszawy). Jednak mimo tego Łódź nadal jest silnym ośrodkiem akademickim. Ceny najmu siłą rzeczy nie będą tak wysokie jak w bardziej popularnych miastach. Za 600 zł można zamieszkać w Śródmieściu, na Widzewie czy Bałutach.

Ile kosztuje stancja Gdańsk

Gdańsk to miasto chwalone za jakość życia i perspektywy. Bliska odległość do morza także wpływa na atrakcyjność tego miasta. Ceny za stancję w Gdańsku zaczynają się od 650 zł – 700 zł. Za taką kwotę można zamieszkać w dzielnicach Wrzeszcz, Orunia, Śródmieście.

Ile kosztuje stancja Katowice

Aglomeracja Śląska ma bardzo duży potencjał pod względem gospodarczym. Bliskość dużej liczby zakładów pracy, a także dobre uczelnie wyższe kuszą studentów. Ceny za stancję w Katowicach zaczynają się od 700 zł. Za taką kwotę można zamieszkać w dzielnicach Ligota czy Muchowiec.

Ile kosztuje stancja Lublin

Lublin to bardzo atrakcyjne miasto dla studentów, chociaż często zapominane. W Lublinie kwitnie życie studencie, uczelnie kształcą na dobrym poziomie i miasto nie jest drogie. Ceny za stancję w Lublinie zaczynają się od 450 zł. Za taką kwotę można zamieszkać w dzielnicach Czuby, Czechów czy LSM.

Ile kosztuje stancja – podsumowanie

Ceny za stancję w zależności od miasta potrafią się znacznie różnić. Ceny w Warszawie są niemal dwukrotnie wyższe od tych w Lublinie. Trudno oszczędzać na edukacji dziecka, ale dla wielu rodzin aspekt finansowy odgrywa kluczową rolę a cena mieszkania jest jedną z najważniejszych pozycji w studenckim budżecie.

Czy można znaleźć jakieś oszczędności?

Na pewno rozsądną opcją jest mieszkanie w akademiku – o tym, ile on kosztuje pisaliśmy TUTAJ.

Podobał się Wam artykuł? Macie jakieś spostrzeżenia? Ile kosztuje stancja w Waszym mieście?

Jeśli nie wybraliście jeszcze kierunku studiów zachęcamy do zapoznania się z artykułami: