Ile kosztuje szkolna wyprawka?

wyprawka szkolna

Wakacje nieubłaganie dobiegają końca. Zanim się obejrzymy zabrzmi już pierwszy szkolny dzwonek. Co on będzie oznaczał poza 10-miesięczną nauką? Przede wszystkim konieczność zakupienia książek, zeszytów i innych przyborów szkolnych. Ile kosztuje szkolna wyprawka? Na jakie wsparcie mogą liczyć rodzice uczniów?Czy można w jakiś sposób obniżyć koszty? Na co zwracać uwagę? W artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie te pytania. Zapraszamy do lektury.

Ile kosztują podręczniki?

Wydać by się mogło, że najważniejszą pozycją w szkolnych wydatkach będzie koszt zakupu podręczników. Jednak te od września 2014r. są darmowe. W tym roku szkolnym na nowe, darmowe podręczniki mogą liczyć uczniowie klas pierwszych, czwartych oraz siódmych we wszystkich szkołach podstawowych. Tutaj mamy tylko jedną uwagę. Niektóre szkoły pobierają opłaty za zniszczenia książek. Warto tutaj przypilnować dziecko i nauczyć je szanowania podręczników. W przeciwnym razie podczas zwrotu podręczników może się okazać, że trzeba zapłacić kilkadziesiąt złotych, co może uczynić podręczniki niezupełnie darmowymi.

Ile kosztują zeszyty?

Kupno zeszytów nie powinno stanowić dużego wydatku. W przypadku nauczania początkowego kupno kilku zeszytów to wydatek maksymalnie 15 zł. Jednak im starsze dziecko tym zeszytów będzie więcej. Co za tym idzie koszty wzrosną. Nie przekroczą one jednak kilkudziesięciu złotych.

Ile kosztują przybory szkolne?

Przybory szkolne potrafią sporo kosztować. Trzeba mieć świadomość, że część z nich trzeba zakupić wcześniej i zostawić w szkole (dziecko będzie korzystać z nich np. podczas zajęć plastycznych). Oczywiście niektóre produkty można wykorzystywać dłużej niż przez jeden rok szkolny (plecak czy piórnik).

Największym wydatkiem będzie kupno tornistra/plecaka – trzeba na to przeznaczyć około 120 zł.

Co będzie jeszcze potrzebne?

Piórnik (25 zł), ołówki (2 zł), gumka (1 zł), temperówka (3 zł), flamastry (9 zł), linijka (1 zł), okładki na książki i zeszyty (10 zł), teczka (2 zł), papier kolorowy (3 zł), blok techniczny (2 zł), blok rysunkowy (2 zł), plastelina (5 zł), farby (10 zł), pędzelki (5 zł), kredki (10 zł), klej (2 zł) i nożyczki(5 zł).

Na wszystko razem wydamy około 220 zł.

Ile kosztuje strój do szkoły?

Strój do szkoły specjalnie nie różni się od tego, w którym dzieciaki chodzą na co dzień. Dlatego na tą pozycję należy patrzeć z przymrużeniem oka. Na pewno trzeba kupić nowe obuwie na WF, krótkie spodenki i koszulkę – jeśli ktoś tego nie posiada to musi się liczyć z wydatkiem rzędu 150 zł.

Zajęcia dodatkowe

Zajęcia dodatkowe nie wchodzą w skład obowiązkowego „wyposażenia wyprawki”. Jednak sporo zależy od szkoły. W niektórych częste wyjścia do kina, filharmonii czy na wycieczki są standardem. Jeśli chcesz, żeby Twoje dziecko aktywnie w nich uczestniczyło to musisz liczyć się z wydatkiem średnio 50 zł/mc.

Ile kosztuje szkolna wyprawka – porady

Tak naprawdę temat szkolnej wyprawki w największym stopniu dotyka rodziców pierwszoklasistów. To oni stoją przed wyzwaniem 1 dnia w szkole. Mogą także nie mieć doświadczenia z tym co i ile kupić. Dlatego przestrzegamy przed hurraoptymizmem. Nie trzeba zakupić od razu kilku kompletów kredek, kilkunastu zeszytów itd. Warto kupić niezbędne minimum, a resztę produktów dokupić w razie potrzeby. W szale zakupów szkolnych można wydać bardzo duże kwoty na produkty, które niekoniecznie będą przydatne.

Koszt szkolnej wyprawki

Łącznie na zakup szkolnej wyprawki wydacie około 385 zł. Kwota ta nie obejmuje zajęć dodatkowych o których wspominaliśmy. Mogą one kosztować nawet 500 zł rocznie.

Pamiętajcie, że możecie skorzystać z rządowego Programu Dobry Start, w ramach którego można dostać 300 zł. O szczegółach możesz przeczytać <tutaj>

Mamy nadzieję, że spodobał Wam się artykuł, ile kosztuje szkolna wyprawka. Sami widzicie, że pewne koszty trzeba ponieść, innych od niedawna można uniknąć.

Jeśli macie jakieś sugestie, pytania lub coś do dodania to zapraszamy do komentowania na naszym blogu oraz na fanpage. Podzielcie się z nami swoimi spostrzeżeniami. Może znacie kogoś, kto szykuje się do przygotowania wyprawki? Podeślijcie mu ten artykuł 😊