Ile kosztuje wesele

ile kosztuje wesele

Ślub i wesele to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka. Odpowiednie przygotowanie się do tego wydarzenia wiąże się ze sporymi wydatkami. W dzisiejszym artykule postaramy się przeanalizować, ile kosztuje wesele. Zastanowimy się, ile kosztuje wesele w zależności od różnych założeń. Pisząc ten tekst mieliśmy świadomość, że wiele osób może się z nami nie zgodzić i ich zdaniem koszty organizacji wesela będą się różnić od tego co napisaliśmy.

Nie będziemy już dłużej trzymać Was w niepewności. Zaraz dowiecie się jak Finansowy Siłacz opisał koszty organizacji wesela.

Koszty organizacji wesela – założenia

Każdy artykuł podsumowujący koszty organizacji jakiejś imprezy musi zawierać pewne założenia. To właśnie one powodują, że możemy w miarę precyzyjnie podać, ile kosztuje wesele. Oczywiście nie da się wskazać jednej kwoty, dlatego w podsumowaniu podamy rząd wielkości wydatków. Opisując, ile kosztuje wesele poczyniliśmy następujące założenia:

  • wesele na 100 osób,
  • brak „poprawin”,
  • średni standard imprezy – wybieramy produkty nie te najtańsze, ale też nie te najdroższe,
  • nie stosujemy zbędnych „udziwnień” jeśli chodzi o menu i weselne atrakcje,
  • wesele odbędzie się w mieście, dlatego nie organizujemy transportu dla gości,
  • zapewniamy nocleg dla 20 osób.

Ile kosztuje wesele – sala

Odpowiednie miejsce to połowa sukcesu przy organizacji wesela. Koszty sali stanowią sporą część i w dużej mierze decydują o tym, ile kosztuje wesele. Zdecydowanie najpopularniejsze są wesela organizowane w salach weselnych, restauracjach czy hotelach. Młodzi wybierając miejsce na organizację wesela kierują różnymi względami. Dla niektórych ważna jest wielkość sali, dla innych jej odległość od miasta czy menu. Bez względu na preferencje za przyjęcie weselne zorganizowane w jednym z takich miejsc trzeba sporo zapłacić. Sporo czyli, ile? W zależności od terminu i menu można znaleźć oferty już od 130 zł – 150 zł / osobę. My przyjmiemy jednak cenę 200 zł. Jest to kwota zapewniająca 4 gorące posiłki, ciasta, zimną płytę, napoje oraz dekorację sali. Być może osoby z większych miast powiedzą, że 200 zł to zdecydowanie za mało na zorganizowanie przyjęcia na poziomie. Z kolei osoby z mniejszych miejscowości mogą powiedzieć, że to zbyt drogo. Zdecydowaliśmy się jednak przyjąć taki kompromis. Zgodnie z powyższym sala weselna dla 100 osób to wydatek rzędu 20 000 zł.

Kiedyś wesela organizowane były częściej w remizach strażackich, dziś jest to coraz mniej popularne. Co ciekawe takie wesele niekoniecznie będzie tańsze od tego zorganizowanego w sali weselnej.

Ile kosztuje wesele – ubiór

W momencie, kiedy zarezerwowaliśmy salę weselną możemy zacząć resztę przygotowań. Do pozycji „must have” trzeba zaliczyć ubiór. W przypadku kobiety będzie to suknia, buty oraz dodatki. Suknia ślubna będzie zdecydowanie najdroższa. Różnica w cenie poszczególnych egzemplarzy jest znaczna. Dodatkowo kobieta ma wybór, czy chce kupić suknię nową lub używaną. Generalnie za 2 500 zł – 3 000 zł bez trudu można kupić swój wymarzony egzemplarz. Do tego buty za 200 zł, bieliznę za 100 zł oraz dodatki za 200 zł. W sumie kobieta wyda na swój strój około 3 500 zł.

Męska kreacja będzie nieznacznie tańsza. Elegancki, firmowy garnitur można kupić spokojnie za 1 500 zł. Do tego koszula za 200 zł, buty za 200 zł, krawat i poszetka za 100 zł i pasek za 100 zł. W sumie mężczyzna na swój strój wyda około 2 000 zł.

Państwo młodzi wydadzą łącznie 5 500 zł za swoje kreacje.

Ile kosztuje wesele – alkohol

Zakładamy, że organizujemy tradycyjne „alkoholowe” wesele. Myślę, że trzeba przyjąć wariant 0,5 L wódki na osobę. Do tego kilka win i kilka butelek „kolorowych” alkoholi. Oczywiście wszystko zależy od gości. Tak czy siak, 100 butelek wódki to wydatek rzędu 2 500 zł, do tego 20 win za 500 zł oraz 10 butelek whisky za 500 zł. W przypadku wesela lepiej, żeby alkohol został niż ma go zabraknąć.

W sumie na alkohol Młodzi wydadzą około 3 500 zł.

Ile kosztuje wesele – tort

Na weselu nie może zabraknąć także tortu – jeśli sala weselna w pakiecie nie oferuje tortu to musicie zamówić go osobno w cukierni. W przypadku wesela na 100 osób optymalnie będzie zamówić 10 kg – 12 kg tortu. Zwykle kilogram tortu weselnego kosztuje w cukierni około 50 zł. Łatwo więc policzyć, że tort weselny to wydatek rzędu minimum 500 zł.

Ile kosztuje wesele – oprawa muzyczna

Czym byłoby wesele bez orkiestry? Obecnie stosowane są 2 warianty albo orkiestra albo DJ. Kiedyś wydawało się, że orkiestra jest obowiązkowa, ale obecnie coraz więcej osób przekonuje się do DJ-a. Nie będziemy oceniać, który z wariantów jest lepszy. Każdy musi ocenić sam. DJ na pewno będzie tańszy i da większą możliwość zaprezentowania ulubionej muzyki Młodych. Orkiestra to ukłon w stronę tradycji. Przechodząc do kosztów – DJ to wydatek rzędu 1 500 zł – 2 000 zł. Orkiestra składająca się z 4 osób to wydatek 3 500 – 5 000 zł. Wszystko będzie zależało od renomy orkiestry.

Ile kosztuje wesele – tańce

Coraz popularniejsze stają się przedmałżeńskie kursy tańca. Młodzi mogą podszkolić swoje umiejętności i przygotować choreografię pod pierwszy taniec. W zależności od liczebności grupy (im większa grupa tym jest taniej) taki kurs to wydatek rzędu 300 zł – 500 zł.

Ile kosztuje wesele – noclegi dla gości

Na wesela zapraszamy gości z różnych części kraju a nawet i świata. Pewnie niektórym z nich będzie trzeba zapewnić nocleg. Średniej klasy pokój w hotelu ze śniadaniem to wydatek około 150 zł za noc. Przy 10 parach za noclegi dla gości zapłacimy około 1 500 zł.

  1. warto pomyśleć o tym szukając sali – nocleg w miejscu, gdzie odbywa się wesele to duże udogodnienie, a także możliwość większej negocjacji ceny.

Ile kosztuje wesele – samochód do ślubu

Warto byłoby pojechać do ślubu jakimś fajnym samochodem. Owszem można jechać samochodem pożyczonym od kogoś znajomego, ale i tak musimy wtedy wydać minimum kilkadziesiąt złotych na dekorację, do tego dochodzi myjnia + paliwo. W wersji oszczędnej wydamy około 150 zł. W wersji droższej, jedziemy do ślubu wymarzonym retro samochodem lub autem sportowym. Koszt wynajęcia takiego samochodu to około 1 000 zł.

Ile kosztuje wesele – fotograf i kamerzysta

Wesele to jedno z najważniejszych wydarzeń, dlatego ważne jest, aby zostało uwiecznione na zdjęciach lub/i filmach. W tym celu warto zatrudnić fotografa oraz kamerzystę. Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których na weselu jest 2 fotografów, dron itd. Przyjmujemy jednak wariant z jednym kamerzystą i fotografem. Jeśli chodzi o koszty, to dużą rolę odgrywa ich renoma. Można znaleźć fotografa, który za 1 500 zł wykona zdjęcia na ślubie i weselu, przygotuje album oraz pojedzie na plener. Można znaleźć też takiego, który za swoje usługi będzie chciał nawet 5 000 zł. Identycznie ma się sprawa z kamerzystą. Dlatego po raz kolejny zastosujemy pewne uproszczenie i przyjmiemy kwoty 2 500 zł za kamerzystę i 2 500 zł za fotografa. Uwiecznienie wesele to wydatek rzędu 5 000 zł.

Ile kosztuje wesele – obrączki

Biorąc ślub, nie można zapomnieć o obrączkach. Podczas ceremonii pamięta o nich świadek, ale wcześniej Młodzi muszą mu je dostarczyć. W zależności od materiału z jakiego będą wykonane, rozmiarów i upodobań młodych kupno obrączek to wydatek rzędu 1 000 zł – 2 500 zł.

Ile kosztuje wesele – zaproszenia, winietki, ozdoby, bukiet ślubny

Zaproszenia, winietki, menu czy estetyczne pudełko na koperty to kwestie, które nie są aż tak kosztowne. Menu na stoły, pudełko na koperty, 50 zaproszeń i 100 winietek to wydatek około 300 zł – 400 zł. Do tego musimy doliczyć 100 zł – 200 zł za bukiet ślubny.

Ile kosztuje wesele – ślub cywilny

Bez względu na to, czy bierzemy ślub cywilny czy kościelny to urzędowe koszty w wysokości 84 zł trzeba ponieść. W przypadku jedynie cywilnej uroczystości mogą dojść dodatkowe koszty np. za ceremonię poza Urzędem Stanu Cywilnego albo dodatkową oprawę muzyczną.

Ile kosztuje wesele – ksiądz, dekoracja kościoła, organista

Większość ślubów to jednak śluby kościelne. Koszt ich organizacji to dekoracja kościoła, oprawa muzyczna, a także opłata dla księdza. Dekoracja kościoła to koszt około 500 zł, organista weźmie od Nas 100 zł, a ksiądz od 400 zł do 1 000 zł. Łącznie wydatki na ślub kościelny powinny się zamknąć w kwocie 1 000 zł – 1 300 zł.

Ile kosztuje wesele –  podziękowania dla rodziców/gości

Coraz większą popularnością cieszą się prezenty dla rodziców w ramach podziękowania za trud włożony w wychowanie i pomoc w organizacji wesela. Prezenty zależą od inwencji dzieci. Mogą to być między innymi tradycyjne kosze prezentowe lub wykupione bony do spa. Koszt takich prezentów dla obu par rodziców to około 600 zł.

Ile kosztuje wesele – fryzjer/kosmetyczka/makijażystka

Fryzjer dla mężczyzny oraz fryzjer i kosmetyczka/makijażystka dla kobiety to wydatek około 400 zł – 500 zł.

Ile kosztuje wesele – największe trudności

Organizacja wesela to duże przedsięwzięcie. Nie można jednak się zniechęcać ani uprzedzać. To tylko tak strasznie wygląda. W rzeczywistości można bez trudu samemu wszystko ogarnąć, trzeba tylko wiedzieć czego się chce i czego się szuka. W tym artykule dowiedzieliście się, ile kosztuje wesele. Postaramy się podpowiedzieć Wam także, co może okazać się największą trudnością. Być może taka wiedza pozwoli Wam uniknąć zbędnych nerwów.

Na pewno problematyczne jest zgranie terminów. To znaczy mając wymarzony zespół, wymarzoną salę i ulubionego fotografa trzeba liczyć się z tym, że będzie trzeba iść na pewne kompromisy. Być może wesele nie odbędzie się w sierpniu albo będzie trzeba zmienić zespół. Wszystko zależy od podejścia. Sam zorganizowałem wesele z terminem za 6 miesięcy i wszyscy byli zadowoleni 😊 Chociaż są ludzie, którzy mają upatrzone miejsce i aby zgrać to z wymarzonym fotografem i zespołem muszą planować wesele na 2 czy 3 lata do przodu. Kwestia wyboru.

Na pewno dużym problemem jest także to, że każdy słysząc o weselu od razu podnosi cenę za swoje usługi, ale o tym poniżej…

Ile kosztuje organizacja wesela – czy można taniej?

Wesele to impreza, na której można sporo zaoszczędzić – nie chodzi tutaj oczywiście o wybieranie tanich, gorszych jakościowo produktów. Chodzi o kupienie tego samego standardu za niższą cenę. Trzeba jednak stosować się do pewnych zasad. Przede wszystkim wesele to impreza, na której każdy chce zarobić. Przecież co znaczy dodatkowe 200 zł w obliczu wydania 40 000 zł. Dlatego warto się targować, warto przeglądać usługi konkurencji, warto wysyłać zapytania do różnych firm.

Czego nie warto robić?

O tym już pisaliśmy. Nie warto się usztywniać co do jednego terminu, jednego fotografa i jednej sali. Takie podejście znacznie utrudnia negocjacje. Ile można zaoszczędzić? Nawet 20%.

Ile kosztuje wesele – jak szukać oszczędności?

Najważniejszym determinantem kosztów wesela jest termin. Popularne terminy, a więc czerwiec, sierpień oraz wrzesień są najdroższe. Wtedy najwięcej zapłacimy za salę, ale także kamerzystę czy fotografa. Prosta zasada ekonomii wysoki popyt i ograniczona podaż powodują wzrost cen. Organizując wesele w miesiącu bez „R”, można zaoszczędzić nawet 20%. Może się okazać, że oszczędność wyniesie nawet kilka tysięcy złotych.

Szukając oszczędności można wybrać kwiecień, maj lub lipiec.

Można także zastanowić się nad DJ-em, a także rezygnację z wynajęcia samochodu, a zamiast tego pożyczyć go od znajomych.

Wiadomo wesele ma się raz w życiu i nikt nie chce na nim oszczędzać, ale pamiętajcie, że usługodawcy o tym wiedzą i dlatego niektóre ceny są tak wysokie.

Koszt wesela – podsumowanie

Koszt organizacji wesela wynosi 41 000 zł – 47 000 zł.

Na pewno jest to wysoka kwota, ale wesele na 100 osób jest dużym weselem. Mniejsze, skromniejsze przyjęcia można zorganizować znacznie niższym kosztem. Warto także pamiętać, że część kosztów można opłacić już po weselu. Oznacza to, że z otrzymanych kopert można opłacić fotografa, kamerzystę czy ponad 50% kosztów sali. Dzięki temu organizując wesele trzeba początkowo posiadać znacznie mniejszą kwotę niż ta, o której piszemy.

Zastanawiasz się, ile dać na wesele?

Mamy nadzieję, że podobał się Wam nasz jeden z najdłuższych artykułów. Zachęcamy do dyskusji na temat kosztów organizacji wesela. Chcielibyśmy wiedzieć, ile kosztuje wesele według Was. Może macie jakieś inne pomysły na szukanie oszczędności? A może uważacie, że nie warto ich szukać w tym przypadku?

Jeśli coś pójdzie nie tak, to:

Ile kosztuje rozwód?