Edukacja

ile kosztuje wyprowadzka od rodziców?

ile kosztuje wyprowadzka od rodziców

Niebawem rozpocznie się nowy rok akademicki. Dla wielu młodych ludzi wyjazd na studia to początek samodzielnego życia. Wyprowadzka z domu na studia często już jest wyprowadzką z rodzinnego domu na zawsze. Wiecie już, ile kosztują studia, ale dziś zastanowimy się szerzej, ile kosztuje wyprowadzka od rodziców. Jak myślicie są to duże kwoty? Oczywiście przeanalizujemy te koszty z punktu widzenia młodego człowieka, który mieszkając u rodziców nie musi zastanawiać się nad tym, ile kosztuje jedzenie, ile kosztuje mieszkanie itd. Mamy nadzieję, że tego typu analiza przypadnie Wam do gustu.

Wprowadzenie

W pierwszym akapicie, wspomnieliśmy o tym, że wyjazd na studia to często początek samodzielnego życia dla wielu młodych osób. Nie jest to regułą i nie musi tak być, ale jednak wyjazd do innego miasta najczęściej wiąże się z tym, że powrotu do rodzinnego domu już nie ma. Tym bardziej, że 5 lat studiów to długi okres i przez ten czas można się przyzwyczaić do innego życia. Gdyby interesowały Was inne tematy związane ze studiami to zapraszamy do lektury:

Główne koszty

W artykule, ile kosztuje życie w Polsce poruszyliśmy sporo wątków kosztowych dotyczących życia dorosłego człowieka. Można powiedzieć, że główne pozycje kosztowe to mieszkanie, jedzenie, transport i rozrywka. Dorosłe życie oznacza, że koszty te będzie trzeba ponosić samodzielnie, bez wsparcia finansowego rodziców (w przypadku studiów wsparcie to jest nieuniknione, w przypadku wyprowadzki po ukończonych studiach już nie). Mamy świadomość, że w zależności od wielkości miasta, a także indywidualnych preferencji koszty te mogą bardzo się różnić. Ale w przypadku tego typu analiz trzeba znaleźć tak zwany „złoty środek”.

Ile kosztuje mieszkanie?

Podstawowy, najważniejszy, ale też największy wydatek stanowi mieszkanie. Nie ma znaczenia, czy będzie to wynajęcie mieszkania, wynajęcie pokoju czy akademika, to zazwyczaj jest to największa pozycja kosztowa. Pozycja, która w zależności od opcji stanowi od 30 do 60% miesięcznego budżetu. Wynajęcie mieszkania to koszt rzędu 1 500 – 2 000 zł. Pokój można wynająć za 700 – 1 000 zł a miejsce w pokoju za 350 – 500 zł.

Ile kosztuje jedzenie?

Trudno żyć nie jedząc, w zależności od diety i potrzeb 500 zł miesięcznie to minimum związane z wydatkami na tę kategorię. Przy założeniu samodzielnego przygotowywania posiłków. Chcąc jadać na mieście lub kupować gotowe posiłki trzeba dołożyć minimum drugie tyle.

Ile kosztuje transport, chemia, ubrania?

Dojazd na uczelnię, do pracy, kupienie środków chemicznych czy ubrań to wydatek rzędu 200 zł miesięcznie. Oczywiście za tyle można kupić jedną parę butów, ale zakładamy racjonalne gospodarowanie środkami. Zakładamy także, że osoba wyprowadzająca się z domu rodzinnego posiada już pewien majątek w postaci odzieży i konieczne jest jedynie jej uzupełnianiem a nie kupowanie od podstaw.

Ile kosztuje rozrywka?

Jest to pozycja dość szeroka trzeba w niej uwzględnić nie tylko wyjścia na miasto, ale też wakacyjne wyjazdy. Więc liczyć minimum 300 zł średnio miesięcznie. Mniej wyjść na miasto to więcej wyjazdów 😊

Oszczędności

Ważnym aspektem dorosłego życia jest posiadanie oszczędności. Pisaliśmy o tym szczegółowo w artykule jak oszczędzać pieniądze. Zakładamy, że należy odkładać minimum 200 – 300 zł miesięcznie tak, aby móc budować swoje oszczędności na nieprzewidziane wydatki czy na inwestycje.

Ile kosztuje wyprowadzka od rodziców – podsumowanie

Wyprowadzka od rodziców jest czymś nieuniknionym. Niektórzy wyprowadzają się szybciej, najczęściej wiąże się to z wyjazdem na studia a inni później, często związane jest to ze ślubem. Takie wydarzenie to spore przeżycie, ale też wydatek. Podsumowaliśmy, ile kosztuje wyprowadzka od rodziców. Aby myśleć o samodzielnym życiu trzeba posiadać minimum 1 600 zł. Pozwala to na przeżycie i bardzo skromne życie, a mimo to sami widzicie, że są to spore kwoty i niestety aspekt finansowy bardzo często decyduje o tym, że młodzi ludzie nie decydują się na samodzielne życie. Wiele zależy od wielkości miasta, im większe i popularniejsze miasto tym koszty życia są wyższe. Często koszt samodzielnego życia przekracza pierwszą wypłatę, chociażby na stażu… Oczywiście przy 2 i więcej osobach żyje się łatwiej, pewne koszty się rozkładają.

Czy Waszym zdaniem bariera finansowa jest kluczowa przed rozpoczęciem samodzielnego życia? Zapraszamy do lektury. Środki na wyprowadzkę od rodziców można także pozyskać w inny sposób.

Jak negocjować podwyżkę dowiesz się z naszego artykułu.

Aby zarabiać więcej można także przejść z umowy o pracę na B2B – o tym, ile możesz zyskać dowiesz z innego naszego artykułu.

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...