Oszczędzanie

Ile kosztuje życie w Polsce?

życie w Polsce

Do tej pory większość tekstów, które ukazały się na stronie dotyczyła wydatków, budżetu i możliwych do uzyskania oszczędności.
Dziś zaczniemy inaczej. Zastanowimy się wspólnie, ile kosztuje życie w Polsce?
Do napisania tego tekstu zainspirował mnie jeden ze znajomych, który po kilku latach pobytu i pracy za granicą zastanawia się nad powrotem do kraju.

„Normalny poziom”

Podczas jednej z naszych rozmów usłyszałem pytanie, ile kosztuje życie w Polsce. Ile tak naprawdę pieniędzy potrzeba, aby żyć na normalnym poziomie.

Oczywiście ten „normalny poziom” może dla każdego z Was oznaczać coś innego. Dlatego postaram się opisać, co autor miał na myśli używając tego określenia.

Według mnie życie na normalnym poziomie to posiadanie mieszkania (50 mkw), samochodu (o wartości 20.000 zł.), wyjazd na 2-tygodniowe wakacje raz w roku, swobodne robienie zakupów spożywczych nie planując wydatków co do złotówki, wyjście kilka razy w roku do kina, restauracji itd. Moim zdaniem spełnienie tych potrzeb zapewnia normalny, przeciętny, przyzwoity poziom życia.

Analizując to, ile kosztuje życie w Polsce będę miał na uwadze, że inne są ceny mieszkań w zależności od miejsca zamieszkania oraz uwzględnię fakt własności nieruchomości, najmu bądź kredytu.

Analiza dotyczy rodziny 2+1 mieszkającej w średniej wielkości mieście. Przyjmujemy także założenie, że posiadamy już samochód i podstawowe wyposażenie mieszkania.

Mieszkanie

Posiadanie własnego mieszkania to marzenie wielu młodych ludzi. Niestety na kupno mieszkania za gotówkę stać niewielu młodych. Na potrzebę naszych wyliczeń przyjmujemy, że mamy 150.000 zł kredytu. Okres spłaty 20 lat, daje miesięczną ratę w wysokości około 900 zł. W przypadku najmu odstępne będzie w podobnej kwocie. Do tego doliczmy czynsz w wysokości 500 zł miesięcznie. Posiadanie mieszkania wiąże się także z innymi wydatkami i kosztami, które trzeba ponosić. Drobne remonty, naprawy, wymiana sprzętu. Zarezerwujmy na ten cel kwotę 1.000 zł rocznie.

Media

Woda, prąd, gaz, Internet oraz telefon to podstawowe media, które wykorzystuje niemal każde gospodarstwo domowe. Jednak ich wykorzystanie generuje konkretne koszty. W zależności od liczby osób i zużycia koszty te rosną lub maleją. W przypadku 50 metrowego mieszkania i 3 osób w gospodarstwie domowym wydamy na nie miesięcznie około 400 zł.

Jedzenie i chemia

Tutaj mamy sporo do wydania lub zaoszczędzenia. Możemy kupować bardzo drogie produkty i wydać na nie „miliony monet”, ale także jeść smacznie, zdrowo i jednocześnie nie przepłacać. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że im więcej osób w gospodarstwie domowym tym przeciętny koszt wyżywienia spada. Wydaje się, że 1.300 zł miesięcznie powinno wystarczyć na potrzeby żywieniowe.

Ubrania

250 zł miesięcznie na rodzinę to kwota przeznaczona na ubrania. Wiadomo, że nie w każdym miesiącu wydamy tą kwotę, ale później zdarzy się kumulacja większych wydatków. Natomiast 3.000 zł rocznie wydaje się być rozsądną wartością.

Rozrywka

W temacie rozrywki można powiedzieć wiele. Jest to pozycja, która może być naprawdę bardzo droga. Im większe miasto tym więcej pokus. Uważam, że kwota 100 zł miesięcznie na osobę pozwoli na odrobinę luksusu w postaci wyjścia do kina czy na miasto.

Wakacje

Wakacje wakacjom nie są równe. Można wyjechać na zagraniczne wczasy ALL INCLUSIVE i wydać na nie ponad 10.000 zł, ale można także jechać pod namiot nad Bałtyk i wydać znacznie mniej. Przyjmiemy jednak wariant pośredni. Czyli 3 osobowy pokój nad polskim morzem w średnim standardzie. Można taki wynająć spokojnie za 200 zł/doba. Do tego przyjmujemy, że śniadania i kolacje są przygotowywane we własnym zakresie. Z kolei obiad to wyjście do restauracji czy smażalni ryb. Smaczny obiad można zjeść za 20 zł a na śniadanie i kolację przyjmijmy 10 zł.

Rodzinny budżet na wyżywienie powinien wynieść 1.260 zł. Do tego dochodzi koszt dojazdu na miejsce i drobne rozrywki. Przyjmijmy odległość nad morze na poziomie 500 km, cenę paliwa 4,5 zł. oraz średnie spalanie 7 l/100 km. Daje nam to 315 zł. za podróż w dwie strony. Dołóżmy do tego 10 zł dziennie na osobę na piwo, loda czy gofra. Drobne przyjemności będą nas kosztować dodatkowe 420 zł.

W sumie cały wakacyjny wyjazd powinien się zamknąć w kwocie 4.515 zł.

Sprawdź też ile mogą kosztować wczasy w Macedonii.

Samochód

Posiadanie własnego samochodu to niewątpliwie luksus. Wielu z nas nie wyobraża sobie już życia bez własnego pojazdu. Jednak jak wiadomo luksus kosztuje. Pomijamy już tutaj koszt zakupu pojazdu i skupimy się na jego utrzymaniu. Paliwo, przegląd, ubezpieczenie – to wszystko kosztuje. A to przy wariancie optymistycznym, że nic nam się nie psuje… Wtedy niestety dochodzą kolejne koszty. Sprawdź ile kosztuje utrzymanie samochodu.

Oszczędności – koszty życia w Polsce

Nie możemy żyć z miesiąca na miesiąc nie posiadając żadnych oszczędności. Musimy mieć rezerwę na pewne nieprzewidziane wydatki. Warto oszczędzać przynajmniej kilkaset złotych miesięcznie tak, aby móc zapewnić sobie i swojej rodzinie bezpieczeństwo finansowe. Oszczędzanie 10% wynagrodzenia to poziom, który daje nam ten minimalny bufor bezpieczeństwa.

 MiesięcznieDodatkoweRazem rocznieŚrednio miesięcznie
RAZEM4390 zł7265 zł59945 zł4995,42 zł
Mieszkanie1400 zł1000 zł17800 zł1483,33 zł
Media400 zł0 zł4800 zł400 zł
Jedzenie1300 zł0 zł15600 zł1300 zł
Ubrania250 zł0 zł0 zł250 zł
Rozrywka300 zł0 zł3600 zł300 zł
Wakacje0 zł4515 zł4515 zł376,25 zł
Samochód240 zł1750 zł4630 zł385,83 zł
Oszczędności500 zł0 zł6000 zł500 zł

Koszt życia w Polsce

Ile kosztuje życie w Polsce? Do życia na przyzwoitym poziomie niezbędne jest posiadanie dochodu netto w wysokości ok 5.000 zł miesięcznie. Nie da nam to żadnych luksusów, ale pozwoli godnie żyć. Za tą kwotę zapewnimy rodzinie podstawowe wygody i nie będziemy musieli się martwić czy przetrwamy do kolejnej wypłaty. Oczywiście mam świadomość, że potrzeby ludzi są nieograniczone, a apetyt rośnie w miarę jedzenia. Każdy chciałby mieć nowszy samochód czy ładniejsze mieszkanie, jednak nie każdego na to stać. 5.000 zł miesięcznie to kwota, która powinna zapewnić życie na niezłym poziomie.

Mam świadomość złożoności tematu i liczby różnych sytuacji życiowych, które mogą zachwiać przedstawiony powyżej scenariusz. Starałem się uśrednić wartości. Pewnie znajdzie się wiele osób, które powiedzą, że budżet na mieszkanie jest zbyt wysoki a na rozrywkę i jedzenie zbyt niski itd.

Nie opisywałem szczegółowo, ile kosztuje posiadanie dziecka, gdyż zostanie stworzony odrębny artykuł na ten temat.

Ile waszym zdaniem potrzeba pieniędzy, aby godnie żyć?

Jeśli chcecie mieć więcej pieniędzy do dyspozycji nauczcie się negocjować swoje wynagrodzenie.

O tym jak negocjować podwyżkę dowiesz się z naszego artykułu.

Zapraszamy do zapoznania się również z artykułami:

Mamy nadzieję, że spodobał się Wam wpis odnośnie tego ile kosztuje życie w Polsce. Jeśli macie jakieś sugestie, pytania lub coś do dodania zapraszamy do komentowania na naszym blogu oraz na fanpage.

You Might Also Like

Show Buttons
Hide Buttons