Edukacja

Ile można zaoszczędzić sprawdzając samochód?

ile można zaoszczędzić sprowadzając samochód

Sprawdzanie samochodu się opłaca

Dzisiaj zapraszamy na wpis gościnny. Nawiązaliśmy współpracę z Moniką i Piotrkiem z bloga jaksprawdzacauta.pl. Jakie efekty przyniosła współpraca? Powstanie cały cykl dotyczący pieniędzy i motoryzacji. Monika i Piotrek dysponują bardzo dużą wiedzą i chcą się z Wami nią podzielić. Dziś zobaczycie, jakie korzyści przynosi sprawdzanie samochodu. W kolejnych tygodniach dowiecie się między innymi jakie marki najwięcej tracą na wartości. Nie zdradzimy Wam jednak wszystkich szczegółów, ale możemy zagwarantować, że będziecie zadowoleni.

Oszczędzanie pieniędzy

Myślisz, że oszczędzanie pieniędzy polega tylko na odkładaniu wyznaczonej kwoty do skarbonki?  Jesteś ciekawy co sprawdzanie samochodu ma wspólnego z oszczędzaniem pieniędzy? W dzisiejszym wpisie pokażemy Ci nową formę oszczędzania 🙂 Zapraszamy.

Handel samochodami powypadkowymi

 W uproszczonym modelu wygląda to następująco: Handlarz wyrusza za granicę w poszukiwaniu samochodu do sprowadzenia. Wybiera modele, które będzie mógł później łatwo sprzedać. Oczywiście poszukiwany egzemplarz powinien być w odpowiednio niskiej cenie. Nikt nie sprzedaje dobrego samochodu za grosze, dlatego zwykle wybiera egzemplarze powypadkowe. Następnie taki samochód sprowadza się do Polski i naprawia. Prostowanie karoserii, wspawywanie elementów, szpachlowanie, lakierowanie, wymiana uszkodzonych części, wklejanie szyb, wymiana elementów wnętrza, naprawy silnika wiążą się z dużymi kosztami. Aby zarobić sensowne pieniądze, handlarz musi oszczędzać na każdym kroku. Dlatego często pomija elementy niewidoczne na pierwszy rzut oka, a naprawy wykonuje prowizorycznie przy użyciu jak najtańszych części. Możesz sobie teraz pomyśleć: co z tego, że auto miało wypadek, skoro zostało naprawione. Jeździ i ładnie wygląda – czego chcieć więcej?

Dlaczego nie warto kupować auta powypadkowego?

Samochód powypadkowy można dobrze naprawić i zbliżyć się do stanu sprzed zdarzenia, ale jest to nieopłacalne. Handlarz, aby zarobić musi oszczędzać czas i  pieniądze. Takie oszczędności mogą narazić przyszłego właściciela na wiele niebezpieczeństw. Teraz przedstawię te związane z kosztami, które prawdopodobnie będziesz musiał ponieść, kupując samochód powypadkowy. Jeżeli chcesz wiedzieć co może Cię spotkać po zakupie takiego auta to zapraszamy do naszego wpisu dlaczego warto sprawdzać auta. [ https://jaksprawdzacauta.pl/sprawdzanie-samochodu/dlaczego-warto-sprawdzac-auta/]

jak sprawdzać auta

1. Szpachlowanie i lakierowanie – Każda stłuczka a tym bardziej wypadek kończy się uszkodzeniem karoserii. Uszkodzone elementy można naprawić poprzez szpachlowanie i ponowne lakierowanie. Niestety, blacharz robi to szybko i tanio w celu dalszej sprzedaży, nie przejmując się przyszłymi problemami. Samochód ma ładnie wyglądać – to podstawowy warunek.

2. Wymiana poduszek powietrznych i pasów bezpieczeństwa – Jeżeli podczas zdarzenia drogowego wybuchną poduszki powietrzne i zadziałają pasy bezpieczeństwa (wybuchną napinacze) to powinno się je wymienić na nowe. Problem w tym, że koszty wymiany lekko mówiąc, są dość spore. Dlatego, zamiast je wymieniać oszukuje się komputer, tak aby nie pokazywał błędu niedziałających poduszek. Taki przekręt kosztuje grosze, a dzięki niemu handlarz zaoszczędzi kilka tysięcy złotych. Pomyśl tylko, co się stanie podczas ponownej kolizji?

3. Wymiana uszkodzonych części – To logiczne, że podczas wypadku nie psuje się tylko karoseria i poduszki powietrzne. Przy uderzeniu obrywają różne układy odpowiedzialne za prawidłowe działanie samochodu: silnik, układ chłodzenia, układ napędowy, układ hamulcowy, zawieszenie… Wymiana wszystkich części na nowe nie wchodzi w grę. Pozostają używki lub chińskie zamienniki, które raczej długo nie posłużą nowemu właścicielowi. A co jeżeli jakaś część jest uszkodzona (skrzywiona, wgnieciona, połamana) ale nadal działa? Jeżeli nie widać tego na pierwszy rzut oka pozostawia się ją w takim stanie w samochodzie. Niech się ktoś inny martwi.

Koszty ponownej naprawy

 Załóżmy, że kilka miesięcy temu stałeś się szczęśliwym posiadaczem Golfa V z 2007 r. z silnikiem 1.9 TDI. Samochód kupiłeś w okolicznym komisie. Auto wyglądało i jeździło bardzo dobrze, dlatego zdecydowałeś się na zakup za 15 tys. zł. Po 3 miesiącach bezproblemowej jazdy dostrzegłeś, że na kilku elementach zaczyna łuszczyć się lakier bezbarwny, a po kolejnym miesiącu silnik zauważanie stracił moc. Udałeś się więc do mechanika, aby zdiagnozować usterkę. Po dłuższych oględzinach mechanik stwierdził, że silnik jest do gruntownego remontu, a na dachu zaczyna pękać szpachla. Okazało się, że samochód został sprowadzony jako powypadkowy z przebiegiem 400 tys., a po drodze do Polski stracił 200 tys. km przebiegu. Handlarz tanim kosztem doprowadził samochód do ładnego wyglądu oraz  dolał “cudowny” regenerujący płyn do silnika. Środek ten  po pewnym czasie zgęstniał, psując m.in. turbinę, tłoki i panewki. Dodatkowo dowiedziałeś się, że w samochodzie nie ma poduszek powietrznych, a pasy bezpieczeństwa prawdopodobnie nie działają poprawnie.

Poprosiłeś więc specjalistów o wycenę naprawy:

jak sprawdzać auta - koszty

Nie chcesz wydawać takiej kwoty na naprawy, ale:

 • jeżeli nie naprawisz silnika, to pozostaniesz bez sprawnego samochodu,
 • jeżeli nie zainwestujesz w systemy bezpieczeństwa, to podczas zderzenia z pełną świadomością narazisz siebie i pasażerów na śmierć,
 • jeżeli nie naprawisz lakieru, to szpachla zacznie odpadać, wyłaniając zardzewiałe elementy.

Co możesz zrobić w tej sytuacji:

 1. Zainwestować 13 tys. w naprawę i cieszyć się sprawnym samochodem.
 2. Spróbować go sprzedać i kupić inny samochód. Osoba prywatna raczej nie kupi takiego egzemplarza. Pozostaje skup samochodów, na którym dostaniesz nie więcej niż 5000 zł.
 3. Spróbować odzyskać pieniądze od komisu na drodze prawnej, nie wiedząc, ile potrwa sprawa i jaki będzie jej wynik.

Podsumowanie

Jak sam widzisz, sprawdzając samochód przed zakupem, możesz uniknąć wielu niepotrzebnych wydatków i zaoszczędzić sporo pieniędzy. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak sprawdzać samochód używany przed zakupem, zapraszamy na bloga www.jaksprawdzacauta.pl , na którym w prosty sposób Monika i Piotrek uczą jak to robić. Pamiętaj, że dokładne sprawdzanie samochodu przyniesie wiele korzyści.

Jeśli interesujesz się motoryzacją to zapraszamy na inne wpisy z tej kategorii:

 

 

You Might Also Like

1 Comment

 • Reply
  Shikatemeku
  28 czerwca, 2018 at 10:21 am

  Czytając to przeraziłam się, biorąc pod uwagę że kupiłam dwa miesiące temu samochód.. ale mimo że handlarz się upierał wiedzieliśmy że jest powypadkowy, dlatego po kupnie pojechaliśmy do mechanika. Ten sprawdził i mówił że jest wszystko w porządku, jedynie zderzak zmieniliśmy bo był przykręcony wkrętami, i dojrzeliśmy lekko pękniętą lampę 😉

Leave a Reply

Captcha loading...