Oszczędzanie

Czy wiesz, ile pieniędzy wydajesz na rzeczy zbędne?

ILE PIENIĘDZY WYDAJESZ NA RZECZY ZBĘDNE

To, że każdy z nas wydaje pieniądze na rzeczy zbędne jest oczywiste. Tak działa reklama i media, zachęcają nas do kupna rzeczy, które niekoniecznie są niezbędne do życia. Z różnych względów jednak po nie sięgamy. Zastanawiałem się, czy tytuł artykułu powinien brzmieć „ile pieniędzy wydajesz na pierdoły” czy może „ile pieniędzy wydajesz na głupoty”. Doszedłem jednak do wniosku, że takie uproszczenie mogłoby być dla kogoś niesprawiedliwe. Przecież kwestia wydatków jest bardzo indywidualna i to co dla jednego wydaje się głupotą dla drugiego będzie bardzo ważną potrzebą, wpływającą na jakość życia. Postaram się poniżej przedstawić kilka wydatków, które można w prosty sposób zastąpić.

Ile wydaję na kawę?

Kawa wypita na mieście z dobrego ekspresu smakuje zupełnie inaczej, jednak kawa pita na mieście raz lub 2 razy dziennie potrafi stanowić poważny wydatek w miesięcznym budżecie. Zakładając cenę kawy na 10 zł i pijąc 2 filiżanki dziennie wydamy na to w skali miesiąca 400 zł. Rocznie będzie to prawie 5 000 zł. Prawda jest taka, że w dużych miastach kawa pita w trakcie pracy, przed pracą lub po pracy jest dla wielu osób rytuałem. Czy osoby te mają świadomość, jakie kwoty w skali roku wydają na tą przyjemność? Prawdopodobnie nie, wynika to z tego, że o wiele łatwiej wydawać regularnie drobne kwoty niż jednorazowo większą. Niestety w przypadku domowego budżetu nie ma to żadnego znaczenia. Kwoty będą jednakowe.

Ile wydaję na kanapki?

W ostatnim czasie bardzo modne stały się różnego rodzaju firmy rozwożące po zakładach pracy gotowe kanapki, desery czy lunche. Oczywiście pokusa kupna czegoś smacznego na drugie śniadanie jest duża, ale coś za coś. Takie gotowe kanapki kosztują 5-7 zł, desery podobnie, lunche drożej. Przygotowując to samo w domu można pewnie zaoszczędzić przynajmniej 50%. Wymaga to oczywiście pracy, ale dzięki temu w skali miesiąca można zaoszczędzić przynajmniej 150 zł miesięcznie – przy założeniu kupowania 2 kanapek w pracy każdego dnia. Czy warto? Dużo zależy od podejścia, czy lepiej oszczędzać czas czy pieniądze 😊 Natomiast to zagadnienie opiszemy szerzej w odrębnym tekście 😉

Ile wydaję na papierosy?

Papierosy to nałóg, nałóg który kosztuje nie tylko spore pieniądze, ale także zdrowie. Oczywiście jak to w przypadku każdego nałogu trudno go rzucić, mimo wielu racjonalnych i obiektywnych argumentów, że warto. Skupimy się jednak na aspekcie finansowym. Paczka papierosów to minimum 15 zł. Palacz wypala 1 albo 2 paczki dziennie. Można założyć więc, że wydaje na papierosy 600 zł miesięcznie. Kwota potrafi zrobić wrażenie nawet na osobach zarabiających powyżej średniej krajowej. Problem polega jednak na tym, że palacze w większości przypadków zdają sobie sprawę z tego, ile to kosztuje, ale nałóg jest silniejszy…

Ile wydaję na imprezy?

Imprezy są fajne, ale rozrywki na mieście bywają kosztowne. Wejściówka do lokalu, alkohol, jakaś przekąska i powrót do domu taksówką mogą kosztować nawet ponad 200 zł za jedno wyjście. Bywają amatorzy takich rozrywek, którzy imprezują kilka razy w miesiącu. Warto też mieć na uwadze, że wraz z ilością wypitego alkoholu pieniądze wydaje się coraz łatwiej 😊

Ile wydaję na jedzenie na mieście?

Jedzenie na mieście to nie tylko okazjonalne wyjścia do restauracji, ale także coraz częściej lunche podczas przerw w pracy. Oczywiste jest, że jeść musimy, jednak w tym przypadku jedzenie przygotowywane w domu może być znacznie tańsze. Lunch na mieście to wydatek rzędu 20 zł. Za taki sam posiłek przygotowany w domu zapłacimy połowę tego. W skali miesiąca można więc zaoszczędzić 200/300 zł przygotowując posiłki w domu. Jest to skrajny przypadek, w którym lunch na mieście to codzienny rytuał.

Czy zdajesz sobie sprawę, ile pieniędzy ucieka Ci bezpowrotnie?

Sami widzicie, że przedstawione powyżej wydatki nie stanowią wielkiej wartości dodanej dla Waszego życia, kawa, paczka papierosów, lunch czy kanapka zakupiona w pracy to coś tak normalnego, że pewnie nawet nie pamiętacie co jedliście w zeszłym tygodniu. Gdyby jednak zsumować wydatki na te rzeczy może się okazać, że jesteście w stanie zaoszczędzić miesięcznie kilkaset złotych. Jeśli mowa o 2 pracujących osobach to kwota znacznie przekroczy tysiąc złotych. W skali roku są to naprawdę duże kwoty. Przecież 10 000 zł zaoszczędzone rok w rok mogą oznaczać zmianę samochodu co 5 lat na naprawdę przyzwoity egzemplarz lub coroczne ekskluzywne wczasy.

Czy wiesz, ile pieniędzy wydajesz na rzeczy zbędne?

Pieniądze zarabia się po to, żeby je wydawać. Jest to logiczne. Problem pojawia się niestety w momencie, kiedy zarobki są mniejsze niż potrzeby – oczywiście ludzkie potrzeby są nieograniczone i każdy ma nowe plany i marzenia. Ważne jest, aby wtedy umieć wybierać rzeczy potrzebne i niepotrzebne. Tym bardziej, że kupowanie niepotrzebnych rzeczy oddala nas od realizacji marzeń takich jak choćby budowa wymarzonego domu. Wiesz, ile pieniędzy wydajesz na rzeczy zbędne? Na co jeszcze można wydawać dużo pieniędzy a można bez tego żyć? Zapraszamy do dyskusji.

Jak negocjować podwyżkę dowiesz się z naszego artykułu.

Aby zarabiać więcej można także przejść z umowy o pracę na B2B – o tym, ile możesz zyskać dowiesz z innego naszego artykułu.

Ile pieniędzy potrzeba do godnego życia? O tym przekonasz się czytając artykuł – Ile kosztuje życie w Polsce?

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...