Rynek pracy

Ile zarabiają kolarze?

ile zarabiają kolarze Wojtek Pszczolarski

W ostatnich tygodniach w różnych mediach pojawiają się dyskusje na temat zarobków sportowców. Większość z nich skupia się na tym, ile zarabiają piłkarze w stosunku do osiąganych przez nich wyników. Postanowiliśmy rozwinąć wątek zarobków sportowców. Wojtek Pszczolarski opowie nam o tym, ile zarabiają kolarze.

Kim jest Wojtek Pszczolarski

Urodził się w 1991 roku we Wrocławiu. Uprawia kolarstwo torowe. Jest wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski. W 2015 roku został Mistrzem Europy w wyścigu punktowym, a w 2018 roku powtórzył ten sukces. W 2017 zdobył brązowy medal w Mistrzostwach Świata.ile zarabiają kolarze Wojciech Pszczolarski

Jak zaczęła się Twoja przygoda z kolarstwem?

To wina mojego starszego brata, bo to on trenował w miejscowym brzeskim klubie kolarskim i pewnego dnia zaciągnął mnie na zimowy trening i tak zostałem, a był to listopad 1999 roku, więc ta przygoda z kolarstwem już trochę trwa.

Ile czasu dziennie poświęcasz na treningi?

Mogę powiedzieć, że kolarstwu poświęcam całe swoje życie. To tak w przenośni oczywiście, a tak na poważnie to czasowe widełki treningu zaczynają się od 60 minut, a kończą czasami nawet przy 6-7 godzinach.

Mniej więcej, ile osób w Polsce uprawia kolarstwo torowe?

Ciężko mi powiedzieć, ale jeśli wyczynowe kolarstwo chodzi to chyba tak jak w każdej odmianie kolarstwa. Najwięcej jest młodzieży i co wyższa kategoria to jest mniej tych osób. Miłe jest to, że coraz więcej kolarzy amatorów widać na torach kolarskich. Nie mówię tu tylko o Pruszkowie, ale wiem, że w bliskim mi Wrocławiu dużo osób korzysta z miejscowego welodromu.

Czy początkujący zawodnicy mogą liczyć na jakieś pieniądze?

Jest wynik, medal na MP to jest stypendium. Tak to raczej działa, a przynajmniej mogę to powiedzieć choćby na swoim przykładzie z lat juniorskich.

Ile kosztuje wyczynowy rower?

Rower wyczynowy może kosztować od 10 000 zł do 40 000 zł, a nawet więcej. Tak naprawdę nie ma takiej granicy, co do takiego roweru. Koszty rowerów pokrywają głównie kluby, czy tez kadry narodowe.

Czy kolarstwo torowe to dochodowe zajęcie? Jak wyglądają zarobki kolarzy?

Jeśli jest wynik to na pewno te pieniądze będą się kręcić wokół zawodnika. Nie będą to grube miliony, ale zawsze jakaś radość z tego będzie.

Na jakie zarobki mogą liczyć zawodnicy TOP 3 w kraju?

Jak wspominałem wcześniej, krajowe podwórko daje co najwyżej stypendium od burmistrza, starosty, czy marszałka. Wszystko także zależy od regionu do jakiego przynależy zawodnik, bo w jednym województwie dostanie stypendium w tysiącach, a w drugim w setkach.

Czy uważasz się za zamożnego człowieka?

Jestem zadowolony z tego, co w życiu osiągam i nie mogę narzekać na swój byt. Jestem też człowiekiem ambitnym i wiadome jest to, że zawsze mogłoby być lepiej, ale naprawdę jestem zadowolony z tego co mam, bo odwracając kartę, to zawsze mogłoby być też dużo gorzej i nie starczać do przysłowiowego pierwszego.

Zastanawiasz się już, co będziesz robił po zakończeniu kariery?

Póki co nie wybiegam, aż tak bardzo w przyszłościowe plany, choć wiadomo gdzieś w głowie jest jakaś wizja przyszłości po zakończeniu kariery.

Czy zazdrościsz wysokich zarobków piłkarzom? Uważasz, że zarabiają zbyt dużo?

Ostatnio temat na czasie, czy inni sportowcy zazdroszczą piłkarzom zarobków. A czemu miałbym zazdrościć ? Choć ostatnio starano mi się wmówić, że zazdroszczę temu czy tamtemu, to jednak patrzę na to inaczej, a czyjegoś zdania nie będę podważać. Prawda jest taka, że każdy orze jak może. Każdy trenuje sport jaki wybrał i gdy go wybierał zdawał sobie sprawę, że jak przejdzie na zawodowstwo to będzie miał zarobki odpowiednie do popularności danej dyscypliny. Tym samym nie przeskoczymy tego, że honorarium piłkarzy jest liczone w milionach, a kolarzy w tysiącach. Nie zaglądałem do portfela Robertowi Lewandowskiemu, Anicie Włodarczyk, czy też Bartkowi Kurkowi, natomiast wiem, że gdy będę osiągał jeszcze lepsze wyniki to moje zarobki będą adekwatne do tego, co osiągam i zamiast zazdrościć to lepiej wziąć się do roboty.

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...