Edukacja

Pierwsze Praktyczne Kroki na Rynkach Finansowych

Jak zdobyć doświadczenie inwestycyjne - Inwestycyjne Konta Demo

Jakiś czas temu napisałem artykuł, w którym poinformowałem o krokach, które należy podjąć w momencie, gdy się chce rozpocząć przygodę z rynkami finansowymi. Dziś pokażę dwie, najprostsze możliwości zrobienia pierwszego praktycznego kroku, przy zaangażowaniu niewielkiej kwoty pieniędzy!

Inwestycyjne Konta Demo

Wyobraź sobie sytuację, w której przez następne lata swojej kariery zawodowej będziesz dziennie odkładał jedną złotówkę na konto oprocentowane na 15% w skali roku. Biorąc pod uwagę, że średnia długość naszej aktywności zawodowej to 42 lata, daje to nam 15330 złotych. Kwota nie robi wrażenia po tylu latach oszczędzania ale to 15% poprzez model procenta składanego wypracuje dla nas ponad 1 200 000 złotych zysku!

Pytanie, gdzie dają takie oferty kont? 🙂

Tym artykułem będę chciał zwrócić twoją uwagę na możliwości jakie dają nam rynki finansowe.

Przyznasz, że 365 złotych w skali roku nie robi wrażenia, a może ono stanowić zaczątek znaczącej sumy pod warunkiem naszego niewielkiego zaangażowania.

Co może nas skłaniać do zainteresowania się rynkami finansowymi?

W mojej opinii pomijając powyższą historię, obecne zamieszanie wokół emerytur i ogólną niepewność jutra, giełda ma dwa ogromne atuty.

1/ Niski próg wejścia.

To chyba najważniejszy argument, na który warto zwrócić uwagę. W odróżnieniu od innych zajęć biznesowych mających generować nam dodatkowe dochody, to swoją przygodę z rynkami finansowymi możemy rozpocząć z niewielką kwotą pieniędzy. Jest to o tyle korzystne, że w
odróżnieniu od większości szkoleń, wczytując się w materiały o tematyce giełdowej niemalże od razu możemy wiedzę zastosować w praktyce za relatywnie niewielkie pieniądze. W dalszej części artykułu otrzymasz ode mnie dwie konkretne wskazówki, gdzie i z jaką kwotą.

2/ Mobilność pieniędzy, czyli łatwość ich transferu pomiędzy różnymi aktywami, czego nie
powiemy o nieruchomościach czy jakimś innym aktywie.
  • Inwestycyjne Konto Demo

Bardzo popularną formą postawienia pierwszych kroków jest skorzystanie z inwestycyjnego konta demo. Wydaje się to dobrą decyzją, ponieważ jesteśmy dopuszczeni do niby rynku, ale pieniądze które mamy na koncie (10 000 / 100 000) i którymi dysponujemy są wirtualne. Daje to nam maksymalne bezpieczeństwo, bo w końcu możemy handlować niby akcjami, ale nie ryzykujemy własnych pieniędzy.

Inwestycyjne konta demo -

Niestety to tylko pozory!

Tak naprawdę, jeżeli korzystasz z konta demo to znaczy że jesteś początkującym inwestorem i nie masz jeszcze żadnych umiejętności. I tu się pojawia pole do popełnienia błędu. Wytworzenia sobie nawyków które są błędne. Bawiąc się na koncie demo nie masz do czynienia z realnym rynkiem  więc wnioski do jakich dojdziesz, najprawdopodobniej będą błędne.

Kolejna sprawa to już cechy własne różnych instrumentów i panująca na nich płynność. Niestety te szczegóły w ogóle nie są brane pod uwagę na kontach demo, a w realnej sytuacji mają znaczenie. A wszystko to o czym tu wspomniałem wejdzie ci w nawyk i jak tylko wejdziesz na realny rynek, doprowadzi cię do straty.

Ale nie musisz wierzyć mi na słowo. Pod tym linkiem masz przykładowe konto demo (KLIKNIJ TU!), które możesz założyć i się przekonać osobiście! Nie zapominaj, że masz do czynienia z kontem DEMO, więc nie obawiaj się błędów. Rób próby i wciskaj co chcesz tu nic nie ryzykujesz.

Jest alternatywa, którą rekomenduje swoim studentom!

A gdybym powiedział i pokazał Ci w jaki sposób nabierać doświadczenia w realnych inwestycjach i nie ponosić wygórowanych kosztów?  Twój początkowy wkład nie przekraczałby 100 złotych i śmiało byś mógł podejmować pierwsze decyzje za prawdziwe pieniądze”.

Alternatywa dla kont demo. Ostatnimi czasy testuje ją z inwestorami, którzy chcą nabyć doświadczenia inwestycyjnego na żywym rynku i nie mieć przy tym zbyt dużego stresu.

Za moich czasów, kiedy ja sam stawiałem swoje pierwsze kroki, niestety nie miałem takich możliwości i szkoda, bo byłyby one zdecydowanie tańsze dla mnie.  Gdy ja po raz pierwszy otwierałem swoje pozycje, ryzyko na które byłem narażony niemalże całkowicie pochłaniało moją uwagę. Obecnie dla wszystkich chętnych którzy chcą spróbować rynku rekomenduje wybierać takie konto u  brokera gdzie jest możliwość gry na mikrolotach.

Są dwa powody, dla których warto rozważyć tę możliwość:

1. Mamy dostęp do rynków, ale nie musimy angażować dużych depozytów!

Porównanie kosztów

Koszty usługBiuro maklerskie - FW20Broker CFD - FW20
Cena depozytu (tyle musisz mieć PLN)3200 zł45 zł
Prowizja za otworzenie pozycji20 zł0,5 zł
Cena za punkt - Zysk/Strata20 złok. 0,3 zł

Ja wiem, trudno by było się na tym dorobić, ale nie o to tu chodzi!
Ty masz nabierać doświadczenia, a to akurat możesz czynić mniejszymi kwotami. I nie łudź się! Jeśli nie będziesz w stanie zarobić na kwocie 100-200 złotych, to i na 1000 sobie nie poradzisz!

2. Założenie konta wraz z weryfikacją zajmuje chwilę i jest zupełnie bezpłatne. Za obsługę i prowadzenie konta również nie ponosisz żadnych kosztów.

3. Ostatni argument, to ten, że wraz z naszymi transakcjami od razu wykorzystujemy nasze pieniądze. Wymusi to na nas zaangażowanie i będzie bardziej miarodajne niż kartka papieru czy obserwacja pamięciowa.

Wiem, wiem, wielu już próbowało i to nie działa!

Nie do końca mogę się z tym zgodzić, gdyż osoby te weszły na rynek z zamiarem jedynie zysku, pomijając przy tym okres nauki. Pamiętaj, na zyski przyjdzie czas, obecnie masz się nauczyć!

Konto o którym mówię możesz znaleźć tu: (KLIKNIJ TU!) .

Obsługę i wsparcie techniczne ma w języku polskim, a samo konto jest bardzo intuicyjne. To sprawdzona i najłatwiejsza forma postawienia pierwszego kroku w świecie rynków finansowych. I pamiętaj, jeżeli nie będziesz w stanie pomnożyć kwoty 100 złotych, to i 10 000 nie rozwiąże twoich problemów.

Powodzenia życzę!

* Zdjęcia umieszczone w artykule pochodzą z platformy brokerskiej X Trade Brokers DM S.A.
D
ziękujemy za możliwość ich wykorzystania w artykule.

Paweł Salamucha

A i na koniec, zobaczmy jak zakończyła się sytuacja z wykresu powyżej. Opracowanie i przygotowanie artykułu zajęło mi ok. 50 minut. W tym czasie cena na wykresie przesunęła się o 3 punkty, a moja strata wzrosła do -1,16 PLN. (Gdybym skorzystał z usług Biura Maklerskiego strata jaką bym poniósł wynosiłaby 60 PLN).

A doświadczenie jest? 🙂

Klauzura odpowiedzialności:
Oferowane instrumenty finansowe, zwłaszcza z dźwignią, niosą ryzyko strat przekraczających zainwestowany kapitał. Są bardzo ryzykowne i należy mieć tego świadomość. Powyższy artykuł nie jest rekomendacją, a jedynie indywidualną opinią autora.

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...