Oszczędzanie

Jak dojechać do szkoły lub pracy?

dojechać do

Chcąc dostać się do pracy, uczelni czy na zakupy, możemy to zrobić na kilka sposobów. W dzisiejszym artykule zastanowimy się jak dojechać do danego miejsca korzystając z trzech najbardziej popularnych środków transportu. Ocenimy ich wady i zalety oraz sprawdzimy, czy da się w tej kwestii znaleźć jakieś oszczędności. Zakładamy 2 scenariusze: pierwszy to podróż około 5 km w jedną stronę, a drugi to 10 km.

Jak dojechać do… bohaterowie

 • samochód
 • MPK
 • rower

 Samochód

W artykule posłużę się przykładem samochodów z silnikami benzynowymi, ponieważ są najpopularniejsze. Średnie spalanie w cyklu miejskim samochodu kompaktowego wyposażonego w taki silnik to około 9 litrów na każde 100 km. Nie bierzemy tutaj poprawki na to, że samochód w ciągu pierwszych kilku minut, gdy silnik jest jeszcze zimny, spala więcej (co w sytuacji podróży tylko na krótkich dystansach może podnieść jeszcze spalanie o kilka do kilkunastu  procent) oraz przeglądów  czy ubezpieczenia. Skupiamy się jedynie na cenie dojazdu. Zakładamy, że 1 litr paliwa kosztuje 4,30 zł. W sytuacji gdy dojazd do pracy wynosi  5 km, wychodzi że kurs w 2 strony kosztuje około 3,5 zł. Natomiast, kiedy dojazd wynosi 10 km to już mamy 7 zł. Ten rok kalendarzowy ma 252 dni robocze, co daje nam 21 dni roboczych w miesiącu. Te dane pozwalają oszacować , iż miesięczny koszt korzystania z samochodu będzie wynosił:

OdległośćKoszt
5 km82 zł
10 km164 zł

Faktem jest, iż jazda samochodem to najwygodniejsza opcja. Nie musisz się martwić o pogodę, czy o to, ile będziesz czekał na przystanku. Za ten komfort oczywiście zapłacisz, ale sam dojazd do miejsca pracy czy szkoły wcale nie musi być tak kolorowy jak się na pierwszy rzut oka wydaje. Należy pamiętać, że w dużych miastach ruch na ulicach jest bardzo duży i korki również. Często najwygodniejsza i najszybsza opcja może się okazać tą najwolniejszą, gdyż większość czasu spędzimy na światłach lub w poszukiwaniu miejsca parkingowego. To najprawdopodobniej podniesie spalanie samochodu, a co za tym idzie- koszty. Minusem może być również to, że zimą należy auto odśnieżyć, na to też potrzeba kilku dodatkowych minut.

Zalety

-wygoda – zawsze masz miejsce siedzące i nie martwisz się brzydką pogodą;
– zaoszczędzony czas – pod warunkiem dojazdu w mało zatłoczonym mieście;
-komfort psychiczny – brak stania na przystanku i oczekiwania na przyjazd autobusu czy tramwaju.

Wady

 • koszty – najdroższa opcja transportu;
 • stracony czas – korki w dużym mieście są niemal pewne, że dadzą się we znaki;
 • czas na rozruch – zimą należy się liczyć z codziennym „skrobaniem” samochodu;
 • parking – często trzeba kilkukrotnie przejechać ulicę, żeby znaleźć miejsce lub parking jest płatny.

 

Można dojechać do pracy tramwajem

MPK

O MPK mówi się różnie. Są zwolennicy takiego środka transportu, ale i przeciwnicy. Natomiast w naszym przykładzie zastanowimy się nad kosztami. W zależności od odcinka, jaki musimy przejechać, koszty pozostają takie same. Bilet miesięczny normalny kosztuje około 100 zł. W tej cenie mamy możliwość poruszania się codziennie, a w niektórych miastach również nocą przez 30 dni. Dzięki temu możemy się wybrać do centrum lub do miasta ze znajomymi, nie myśląc np. o tym gdzie zaparkować samochód i nie ponosząc dodatkowych kosztów. Zaletą MPK jest to, że koszty są stałe i możemy dojechać do każdego punktu w mieście. Niestety czasami taki dojazd wiąże się z przesiadkami. Wtedy taka podróż jest uciążliwa i mało komfortowa. Szukając oszczędności, można zastanowić się, czy nie da się w naszym mieście kupić biletu o ograniczonej funkcjonalności, np. na 1 czy 2 wybrane linie. Koszt takiego biletu będzie niższy, a często taki bilet okaże się w zupełności wystarczający. Opcjami wartymi do rozpatrzenia są również bilety długookresowe, np. 3-miesięczne czy półroczne, które w porównaniu do miesięcznego biletu będą tańsze.

Zalety

 • koszty –ponosimy raz w miesiącu i są nam znane;
  -zaoszczędzony czas – tramwaje zazwyczaj mają wydzielone torowisko i omijają korki, natomiast autobusem niestety musimy czekać ze wszystkimi, chociaż w miastach jest dużo buspasów;
  -ekologia – nie zatruwamy środowiska swoim samochodem, tylko korzystamy z już kursujących środków transportu.

Wady

 • stracony czas – poza godzinami szczytu MPK jest wolniejsze niż samochód; czasami do przystanku mamy kilkaset metrów;
 • pogoda – niezależnie od pogody trzeba dojść do naszego przystanku;
 • uzależnienie od MPK – jesteśmy uzależnieni od rozkładu;
  -wygoda – często jest ciasno w godzinach szczytu.

 

Można dojechać do pracy rowerem

Rower

Zazwyczaj cena poruszania się rowerem po mieście wynosi 0 zł- w sytuacji, gdy posiadamy własny rower. Ciekawą alternatywą jest rower miejski np. nextbike, który działa już w kilkunastu polskich miastach. Jazda rowerem na krótkich odcinkach może być najszybsza, natomiast ze wzrostem odległości może spaść na ostatnie miejsce. Nie trzeba się obawiać, że całą drogę pokonamy przemierzając ulice; ścieżek rowerowych przybywa z roku na rok.

Cennik jazdy rowerem miejskim zazwyczaj zakłada opłatę inicjacyjną w wysokości 20-30 zł oraz rejestrację. W każdym mieście pierwsze 15 lub 20 minut jest darmowe. Rowery można wypożyczyć na chwilę lub kilka godzin. W zależności od miasta ceny się nieznacznie różnią, ale wypożyczenie roweru na godzinę waha się od 1 do 2 zł. Zakładając, że w owe 20 min zdążymy dojechać do pracy, to może się okazać, że korzystanie z miejskiego roweru będzie nas kosztowało jedynie opłatę inicjacyjną. Natomiast mając do pokonania 10 km, należy liczyć się z dojazdem oscylującym w granicach godziny. Zatem, przyjmując, że godzina jazdy na miejskim rowerze wynosi 2 zł, miesięcznie pokonując odcinek 5 lub 10 km, przyjdzie nam zapłacić:

OdległośćKoszt
5 km0 - 84 zł
10 km84 zł

Zalety

 • ruch – jeżdżąc rowerem rośnie ogólna wydolność i sprawność;
  -ekologia – nie zatruwamy środowiska;
  -zaoszczędzony czas – na krótkich dystansach najszybszy środek transportu;
  -koszty – własny rower = 0 zł, miejski max 84 zł/ miesięcznie.

Wady

 • pogoda – podczas deszczu albo zmokniemy, albo trzeba się wyposażyć w specjalną pelerynę przeciwdeszczową dla rowerzystów;  okres zimowy;
 • stracony czas – na dłuższych trasach jest to najwolniejszy środek transportu;
 • złodzieje – nadal dość często rowery są kradzione, także trzeba uważać;
  -komfort – gdy w pracy wymagana jest koszula czy czarna spódniczka, rower jest niewygodny i niestety można się mocno spocić dojeżdżając.

Podsumowanie

Jak widzisz opcji dotarcia do miejsca pracy lub szkoły jest kilka. Każda z nich ma wady i zalety i warto rozważyć każdą z opcji. Natomiast co jest dla Ciebie najlepsze musisz odpowiedzieć sobie sam.

Mamy nadzieję, że spodobał Ci się wpis odnośnie tego jak dojechać do wybranego punktu. Jeśli macie jakieś sugestie, pytania lub coś do dodania zapraszamy do komentowania na naszym blogu oraz na fanpage.

You Might Also Like

No Comments

  Leave a Reply

  Captcha loading...