Oszczędzanie

Jak inwestować pieniądze?

jak inwestować pieniądze

Dotychczas na blogu poruszaliśmy głównie tematy dotyczące budżetu domowego i oszczędzania pieniędzy. Stworzyliśmy cykl artykułów dotyczących zużycia prądu przez sprzęty gospodarstwa domowego, opisywaliśmy także zagadnienia związane z rynkiem pracy oraz prawem. Postanowiliśmy jednak rozszerzyć zakres tematyczny o kwestie inwestowania. Dziś opiszemy, jak inwestować pieniądze?

Czym jest inwestowanie pieniędzy?

Trudno znaleźć jedną, dokładną definicję inwestowania. Jednak na pewno każdy intuicyjnie „rozumie” inwestowanie, jako próbę pomnożenia kapitału. Aby inwestować potrzebne są jednak oszczędności. Czym one są? W największym skrócie można je określić, jako różnicę pomiędzy dochodami, a wydawanymi pieniędzmi. Jak inwestować i w co inwestować swoje ciężko zarobione pieniądze? O tym przekonacie się niebawem.

Od czego zależy wybór strategii inwestycyjnej?

Wybór strategii inwestowania to bardzo istotna kwestia. Dobra strategia decyduje o powodzeniu lub fiasku przedsięwzięcia inwestycyjnego. Czym jest strategia inwestycyjna? Jest określeniem w co, w jaki sposób oraz jakie kwoty będziemy inwestować. W największym uproszczeniu można powiedzieć, że wybór strategii zależy od 3 głównych czynników:

 • posiadanego kapitału,
 • skłonności do ryzyka,
 • wiedzy inwestora.

Jak inwestować pieniądze w zależności od kapitału?

Nie trzeba być Finansowym Siłaczem, żeby zdawać sobie sprawę, że od ilości posiadanego kapitału zależą możliwe formy inwestowania. Niestety tak, jak to w życiu zwykle bywa, im ktoś jest zamożniejszy, tym ma łatwiej. W tym przypadku chodzi o wybór form inwestowania. Mając większy budżet można wybierać projekty z określonym, wyższym progiem wejścia. Np. lepiej oprocentowane lokaty bankowe zaczynają się od 100 000 zł. Podobnie ma się sytuacja z crowdfundingiem nieruchomości, gdzie trzeba posiadać minimum 50 000 zł, aby rozpocząć inwestycję. Szerzej o crowdfundingu nieruchomości możesz przeczytać tutaj.

W co najbezpieczniej inwestować?

Zdecydowanie najbezpieczniejszymi produktami są lokaty bankowe. Po więcej informacji odsyłamy do naszego wcześniejszego wpisu.
Lokaty gwarantują stałe, z góry znane oprocentowanie, a dodatkowo dochodzi kwestia BFG. Co w praktyce oznacza, że nawet w przypadku upadłości banku w ramach Bankowego Funduszu Gwarancyjnego zostaną nam zwrócone zainwestowane środki. BFG pomaga osobom fizycznym, mającym ulokowane kwoty do równowartości 100 000 EUR. Dobra rada, dla oszczędzających. Jeśli macie więcej niż 100 000 EUR to warto ulokować te środki w kilku bankach. Czy lokata to rozwiązanie idealne? Oczywiście nie. Ceną pewności i bezpieczeństwa są relatywnie niskie zyski. Oprocentowanie lokat obecnie nie przekracza 2%. Oczywiście od zysków kapitałowych trzeba jeszcze zapłacić podatek. Lokowanie środków w banku może więc niekoniecznie wystarczyć do „pokonania” inflacji.

Wiedza inwestora

Nie tylko pieniądze są ważne w życiu. Oczywiście liczy się także wiedza biznesowa i doświadczenie inwestycyjne. Doświadczeni inwestorzy potrafią w krótkim czasie, przy niewielkim ryzyku ocenić czy dany projekt inwestycyjny dobrze rokuje. Najczęściej tacy inwestorzy wybierają różnego rodzaju startupy. Relatywnie za niewielkie pieniądze stają się udziałowcami perspektywicznych projektów, które odpowiednio nakierowane potrafią dać kilkuset procentowe stopy zwrotu. Oczywiście to rozwiązanie może przynieść zysk tylko najlepszym inwestorom.

W co warto inwestować?

Inwestowanie pieniędzy jest bardzo trudne ze względu na zachowanie złotego środka pomiędzy chęcią zarabiania i ochrony posiadanego już kapitału. Najważniejsza jest dywersyfikacja ryzyka pomiędzy projekty dające niewielki, ale pewny zysk, a projekty rokujące dużym zyskiem przy jednoczesnym ryzyku utraty pewnej części kapitału.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest coraz popularniejszy na rynku crowdfunding nieruchomości. O tym jak można zainwestować w nieruchomość wynajmowaną przez sieć Biedronka przeczytacie tutaj.

Szerzej o tej formie inwestowania napiszemy w kolejnych tygodniach. Jednak należy się spodziewać, że coraz większa liczba osób zacznie w ten sposób inwestować. Dlaczego tak się będzie działo? Inwestor zostaje udziałowcem spółki celowej, która inwestuje w budowę lub kupno istniejącego już budynku. Budynek w ramach długoletniej umowy zostaje wynajęty pod sklep Biedronka. Szacuje się, że zysk z tego typu inwestycji to około 6% w skali roku, a zysk wypłacany jest w ramach dywidendy. Nie jest trudno więc policzyć, że inwestor w ten sposób może zarobić minimum 3 x więcej niż na lokacie bankowej.

Jak inwestować pieniądze – podsumowanie

Mogliście się już przekonać, że nie tylko oszczędzanie pieniędzy jest w życiu ważne. Aby osiągnąć bezpieczeństwo finansowe trzeba także umieć rozsądnie zainwestować swoje oszczędności. Przypominamy, że brak inwestycji lub złe inwestycje mogą skutkować uszczupleniem naszych oszczędności. Z dzisiejszego artykułu dowiedzieliście się od czego zależy wybór strategii inwestycyjnej oraz jaki związek ze sobą mają zysk z inwestycji oraz skłonność do ryzyka.

Do tego, aby inwestować potrzebne są pieniądze. Chcielibyście zarabiać więcej? O tym jak negocjować podwyżkę dowiesz się z naszego artykułu.

Aby zarabiać więcej można także przejść z umowy o pracę na B2B – o tym, ile możesz zyskać dowiesz z innego naszego artykułu.

Ile pieniędzy potrzeba do godnego życia? O tym przekonasz się czytając artykuł – Ile kosztuje życie w Polsce?

You Might Also Like

2 komentarze

 • Reply
  Dariusz Duda
  3 października, 2019 at 9:04 am

  A czy słyszał ktoś o inwestowaniu w turystyczne nieruchomości w Chorwacji? Właśnie trafiłem na firmę Polsko Chorwackie Towarzystwo Inwestycyjne i bardzo mnie to zaciekawiło. To chyba dość nowy temat w Polsce, a czuję, ze niezłe pieniądze mogą z tego być.

 • Reply
  Paula63
  26 października, 2019 at 2:31 pm

  Inwestowac mozna jesli sie ma co ;p Na polskie mozliwosci jak sie rozejrzec po okolicy to ciezko mowic o ryzykownych inwestycjach. Raczej idzie sie w pewniaki i to jedynie te na zasadzie ppk, bo jednak nie chodzi o to, zeby nie miec z czego życ na co dzień. Inwestycja powinna byc skrojona na kazdego indywidualne mozliwosci finansowe

Leave a Reply

Captcha loading...