Rynek pracy

Jak napisać CV? Jakich błędów unikać?

jak napisać cv

Prawie każdy z nas przynajmniej dwa razy w życiu musiał napisać CV. Pierwszy raz w szkole na lekcji języka polskiego lub podstaw przedsiębiorczości, a drugi poszukując pracy. Pewnie wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale wygląd i jakość CV w wielu przypadkach ma większe znaczenie niż jego merytoryczna zawartość. Stety lub niestety, ale jesteśmy wzrokowcami i rekruterzy w pierwszej kolejności zwracają uwagę na coś co wpadnie im w oko. Jak napisać CV? Jakich błędów unikać i co zrobić, aby otrzymać wymarzoną pracę? Zapraszamy do lektury.

Jaką długość powinno mieć CV?

Jeśli chodzi o długość CV to panuje powszechne przekonanie, że nie powinno ono być dłuższe niż jedna strona A4. W praktyce jednak spotyka się coraz częściej CV znacznie dłuższe. Czy to błąd, czy nowy trend? Kluczowe jest tutaj doświadczenie zawodowe i umiejętności. Jeśli ktoś ma bogatą karierę zawodową, popartą sukcesami i certyfikatami to warto to opisać. Jeśli ktoś kończy studia i jego doświadczenie zamyka się na kole naukowym, to zdecydowanie nie warto rozwlekać CV o mało znaczące z perspektywy pracodawcy historie.

Jaki format pliku z CV?

Forma samego CV to już nie tylko czarna czcionka na białym tle. Różne grafiki i kolorowe czcionki mają pomóc w wyróżnieniu się z tłumu innych kandydatów. Ważne jest jednak, aby sam plik z CV miał określony format – warto więc zapisać CV w formacie pdf lub rtf. Format doc jest także powszechnie stosowany, lecz nie mamy pewności, jaką wersję programu będzie miał rekruter, przez co plik może się „rozjechać’. Najbezpieczniej korzystać z pdf-a.

Zdjęcie do CV

Zdjęcie stanowi bardzo ważny element CV. Po pierwsze powinno ono być, a po drugie powinno być to zdjęcie oficjalne lub semi-casualowe. Trzeba unikać zdjęć z wakacji, czy z imprezy. Ważne jest także, aby zdjęcie było dobrej jakości.

Nazwa stanowiska i numer referencyjny

Jest to kwestia, o której wiele osób zapomina lub nie dodaje celowo. Wpisanie stanowiska i numeru referencyjnego sprawia wrażenie większego zaangażowania. Rekruter widzi, że CV nie jest słane hurtowo na „wszystkie” stanowiska w okolicy.

Jak napisać dobre CV – podział

Standardowo CV podzielone jest na kilka głównych części. W zależności od szaty graficznej wyglądają one inaczej, ale ważne jest, aby były wyraźnie oddzielone – przynajmniej przez pogrubienie.

Dane osobowe

Uzupełnienie tej sekcji umożliwia kontakt w przypadku pozytywnej oceny rekrutera. W zasadzie uzupełniając dane nie można zrobić niczego „lepiej”, ale za to każdy błąd jest od razu widoczny. Trzeba podać imię, nazwisko, adres, email i numer telefonu. Warto się upewnić, że numer telefonu i email są poprawne. Warto też założyć na potrzeby rekrutację adres email imie.nazwisko@domena.pl

Wykształcenie

Dla absolwentów bez doświadczenia zawodowego wykształcenie stanowi najważniejszą pozycję w CV. Dla osób z kilkuletnim doświadczeniem w pracy, wykształcenie można umieścić poniżej. Ważne jest, aby informacje o wykształceniu (też o doświadczeniu) podawać achronologicznie – najświeższe wydarzenie na samej górze. Najlepiej zostawić same studia wyższe, ewentualnie szkołę średnią – szczególnie jeśli mowa np. o technikum.

Doświadczenie zawodowe

Im większe doświadczenie tym większa szansa na znalezienie nowej pracy. Trzeba jednak uważać, aby zbyt częste zmiany pracy nie „wystraszyły” pracodawcy. Tak czy inaczej, doświadczenie jest kluczowe. Należy wpisać nie tylko nazwę firmy, lata pracy i stanowisko, ale przede wszystkim zakres obowiązków i efekty pracy – te które można zweryfikować. W przypadku młodych ludzi można pisać także o wolontariatach, stażach czy działalności w kołach naukowych.

Szkolenia i kursy

Uczestnictwo w kursach i szkoleniach stanowi informację, że dany pracownik inwestuje czas i często pieniądze w swój rozwój. Oznacza to, że wciąż chce się rozwijać i z pewnością szybciej będzie w stanie się dostosować do nowych wymagań i obowiązków. Warto wymieniać te kursy, które są przydatne w pracy na konkretnym stanowisku – dobrze też, żeby szkoleniowcem był ktoś spoza rodziny.

Umiejętności

Piszmy tutaj o umiejętnościach praktycznych potrzebnych w pracy na danym stanowisku – nie piszmy, że umiemy pływać aplikując na handlowca. Przykładowe umiejętności, to obsługa ksero, szybkie pisanie na klawiaturze, umiejętność negocjacji/sprzedaży. Nie powinno się tutaj umieszczać cech charakteru – o których pisze się w liście motywacyjnym.

Umiejętności dodatkowe

Im więcej praktycznych umiejętności tym lepiej. Można powiedzieć, że umiejętności w dzisiejszych czasach są nawet ważniejsze od wykształcenia. Kluczowe jest tutaj wpisanie poziomu znajomości języków obcych – najlepiej podpartej certyfikatami; prawo jazdy czy umiejętność obsługi programów komputerowych.

Z poza standardowych rzeczy warto tu wpisać umiejętność obsługi maszyn czy urządzeń.

Zainteresowania

W wielu poradnikach dotyczących napisania idealnego CV znajdziecie informację, że zainteresowania powinny być zgodne z wykonywanym zawodem/stanowiskiem na jakie aplikujemy. Jest to powszechny mit. Zainteresowania każdy ma inne. Księgowa może być fanką rajdów samochodowych czy turystyki górskiej. O zainteresowaniach warto pisać szczerze i konkretnie. Nie ma złego hobby, ale za to jest zawsze szansa, że przełożony podobnie jak Wy jest fanem piłki nożnej lub chodzenia po górach. Wtedy ktoś kto zobaczy podobne zainteresowania wie, że już jest przynajmniej jeden punkt wspólny w dyskusji.

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

W CV bardzo istotne jest zawarcie zgody na przetwarzanie danych osobowych. O tym jak powinna brzmieć klauzula RODO oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych napiszemy niebawem. W każdym razie brak tego dopisku sprawia, że rekruterzy w świetle prawa nie mogą analizować CV ani kontaktować się kandydatem. Ogólnie brak klauzuli jest równoznaczny z nieudaną aplikacją.

Najczęstsze błędy w CV

Napisanie dobrego CV to tylko pozornie prosta sprawa. Popełnienie błędu – jednego lub wielu, znacznie utrudnia znalezienie wymarzonej pracy. Wypunktujemy Wam najczęściej spotykane błędy w CV.

 • brak danych kontaktowych,
 • brak numeru referencyjnego,
 • mało profesjonalne zdjęcie,
 • błędy ortograficzne i stylistyczne,
 • mało czytelny dokument, wiele grafik, zły dobór kolorów.

Jak napisać CV podsumowanie

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać jak ważne w dzisiejszych czasach jest „dobre CV” – chodzi tu zarówno o jego zawartość merytoryczną oraz formę. To jak zostaniemy odebrani przez rekruterów może zaważyć o dostaniu wymarzonej pracy. Zanim przejdziemy do krótkiego podsumowania tego, jak napisać CV jedna uwaga.

Przed wysłaniem CV uważnie czytaj ofertę – czasem pracodawcy sprawdzają skrupulatność pracowników i ich umiejętności czytania ze zrozumieniem małymi dopiskami – „CV wyślij wyłącznie w formacie pdf” albo „nie wysyłaj listu motywacyjnego”.

W każdym razie, aby zwiększyć swoje szanse warto w CV:

 • dodać podsumowanie zawodowe,
 • opisać konkretne kwalifikacje i umiejętności,
 • pisać jasno, przejrzyście i czytelnie,
 • dodać profesjonalny adres mailowy,
 • skorzystać z profesjonalnego zdjęcia,
 • wpisać aktualną klauzulę RODO.

Piszemy CV po to, aby dostać pracę, a pracujemy dla pieniędzy. Chcielibyście zarabiać więcej? O tym jak negocjować podwyżkę dowiesz się z naszego artykułu.

Zastanawiasz się jak napisać list motywacyjny? Pomoże Ci w tym ten artykuł, a może nie wiesz jak napisać podanie o pracę?

Aby zarabiać więcej można także przejść z umowy o pracę na B2B – o tym, ile możesz zyskać dowiesz z innego naszego artykułu.

Ile pieniędzy potrzeba do godnego życia? O tym przekonasz się czytając artykuł – Ile kosztuje życie w Polsce?

You Might Also Like

3 komentarze

 • Reply
  MarcinK
  19 listopada, 2019 at 3:40 pm

  Moim zdaniem nie istnieje coś takiego jak idealny szablon czy CV. Dlatego te wszystkie wzory dostępne w sieci za free albo co gorsza za kasę to strata czasu no i gotówki oczywiście. Przecież każdy ma inne doświadczenie, inne umiejętności. Jak się ubiegam o konkretne stanowisko to muszę CV skroić pod ten konkretny przypadek. Tak zrobili mi za pierwszym razem w magnusie w projekcie diamod. Korzystałem z oferty five star CV żeby mieć idealny podkład, żeby wiedzieć jak sie teraz tworzy CV, na co zwracać uwagę itp. Nie jest sztuką wrzucić całe swoje doświadczenie jak leci… nikt przeciez tego nie przeczyta. Ale i tak najlepszy był ten blind index.

  • Reply
   Bartosz Maciński
   21 listopada, 2019 at 7:18 am

   Oczywiście masz rację 🙂 najgorsze jest bezmyślne kopiowanie i to widać 🙂

   • Reply
    MarcinK
    9 grudnia, 2019 at 6:53 pm

    Wszystko wychodzi czarno na białym podczas rozmowy rekrutacyjnej. Człowiek nagle zdaje sobie sprawę jak bardzo mówiąc dosadnie „dał ciała”. Niejednokrotnie miałem takie sytuacje pracując wyłacznie na kreatorze CV i zaliczając wpadki, na które po prostu ne zwróciłem uwagi. Więc jeśli komuś szczególnie zależy na jakimś stanowisk,u wg mnie nie ma co działać po omacku tylko skorzystać z pomocy specjalistów w startupie D-I-AM-ON-D. Bo niektóre szanse zdarzają się tylko raz w życiu.

Leave a Reply

Captcha loading...