Rynek pracy

Jak napisać list motywacyjny?

jak napisać list motywacyjny

Poszukiwanie pracy w dzisiejszych czasach stało się prostsze niż jeszcze kilka lat temu. Ofert jest więcej i stawki wzrosły. Jednak, aby dostać wymarzoną pracę trzeba wykazać się odpowiednimi kwalifikacjami. Trzeba także wiedzieć jak przedstawić się rekruterom by wyróżnić się wśród innych kandydatów. Dlatego tak ważna jest umiejętność pisania dokumentów aplikacyjnych. Tym razem przedstawimy Wam, jak napisać list motywacyjny – dowiecie się, jakie informacje powinien zawierać oraz jakich błędów unikać.

Jak napisać list motywacyjny – co musi w nim być?

List motywacyjny, podobnie jak wiele innych dokumentów ma sprecyzowaną strukturę. Oczywiście pewne elementy można pominąć, ale co do zasady większość z wymienionych poniżej trzeba w nim zawrzeć.

 • dane kontaktowe,
 • data i miejscowość,
 • informacja o stanowisku, na które się aplikuje,
 • przedstawienie się, jako idealnego kandydata,
 • informacja o możliwości odbycia spotkania na żywo,
 • podpis,
 • klauzula RODO.

Oczywiście właściwa forma nie zastąpi treści, ale niechlujny list motywacyjny może zadecydować, że bardzo dobry kandydat nie dostanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Jaki długi powinien być list motywacyjny?

Nie ilość, a jakość – w tym przypadku jest podobnie. List motywacyjny powinien mieścić się na jednej stronie A4. Nie wskazane jest zarówno pisanie bardzo rozwlekłego listu jak i napisanie tylko kilku linijek.

Czy warto pisać list motywacyjny?

Jeśli w ofercie pracy nie ma zawartej informacji o liście motywacyjnym to wiele osób rezygnuje z pisania go. Jest to jednak błąd. Pisząc list motywacyjny można udowodnić swoją motywację i chęć pracy. Kandydat z dobrze napisanym listem wygląda inaczej niż osoba aplikująca na kilkanaście stanowisk miesięcznie – licząc, że ktoś się odezwie i zaproponuje dobre pieniądze. Nie ma się co obawiać, że napisanie listu motywacyjnego zostanie odebrane jako nadgorliwość – nawet jeśli to pracodawcy lubią pracowników dających coś więcej dla firmy.

Jak napisać list motywacyjny – porady

Nie ma idealnego wzoru i sprawdzonego sposobu na napisanie idealnego listu motywacyjnego. Każda sytuacja jest inna i inne są też oferty pracy. W zależności od stanowiska pracy sama pożądana forma będzie się różnić. Od księgowej wymaga się dokładności i skrupulatności, a od marketera kreatywności. Te cechy można świetnie uwypuklić w listach motywacyjnych. Postaramy się jednak przedstawić kilka porad, które na pewno nie zaszkodzą. Związane są one poniekąd z opisanymi już informacjami, które należy zawrzeć w liście motywacyjnym.

 • podaj prawidłowe dane kontaktowe wraz z profesjonalnym adresem email – nie narazisz się na śmieszność (email) i będziesz miał pewność, że uda się do Ciebie dodzwonić,
 • zaadresuj list motywacyjny do konkretnego człowieka – na Linkedinie można znaleźć rekruterów z różnych firm – list taki z pewnością trafi w ręce adresata co zwiększy szanse na jego przeczytanie. Pokażesz też swoje zaangażowanie w ten sposób,
 • list motywacyjny powinien stanowić uzupełnienie CV i życiorysu – nie kopiuj bezmyślnie tych samych informacji. Bądź kreatywny – kilkanaście minut więcej, ale efekt może być wielki,
 • pisz listy motywacyjne dedykowane pod konkretną ofertę pracy – spersonalizowane oferty są znacznie lepiej odbierane,
 • wskaż swoje mocne strony i pokaż pracodawcy w jaki sposób skorzysta na Twoim zatrudnieniu,
 • absolutny must have – pisz czytelnie, starannie, sprawdzaj interpunkcję i stylistykę – list motywacyjny to Twoja wizytówka,
 • możesz napisać kilka zdań w których wykażesz się wiedzą na temat firmy – na pewno będzie to pozytywnie odebrane,
 • wspomnij o możliwości osobistego spotkania – pokażesz zaangażowanie i fakt, że masz jeszcze coś ciekawego do powiedzenia.

Jak napisać list motywacyjny – podsumowanie

List motywacyjny to kolejny istotny dokument aplikacyjny. Dzięki nam wiecie już jak napisać CV i jak napisać życiorys. Tym razem poznaliście kluczowe informacje dot. listu motywacyjnego. Jego napisanie nie jest specjalnie skomplikowane, ale jak wszystko wymaga zaangażowania i staranności. Mieliście kiedyś jakieś ciekawe sytuacje dot. pisania listu motywacyjnego? A może jako rekruterzy przeczytaliście coś ciekawego? Zachęcamy do dyskusji.

Piszemy list motywacyjny po to, aby dostać pracę a pracujemy dla pieniędzy. Chcielibyście zarabiać więcej? O tym jak negocjować podwyżkę dowiesz się z naszego artykułu.

Aby zarabiać więcej można także przejść z umowy o pracę na B2B – o tym, ile możesz zyskać dowiesz z innego naszego artykułu.

Ile pieniędzy potrzeba do godnego życia? O tym przekonasz się czytając artykuł – Ile kosztuje życie w Polsce?

You Might Also Like

No Comments

  Leave a Reply

  Captcha loading...