Rynek pracy

Jak napisać podanie o staż lub praktykę?

jak napisać podanie o staż lub praktykę

Poszukiwanie pracy jest tym prostsze im większa wiedza i umiejętności kandydata. Co jednak, jeśli ktoś jest na początku swojej drogi i jest studentem? Nie ma doświadczenia, umiejętności jedynie teoretyczne. Najlepszą drogą do zdobycia wiedzy i umiejętności jest odbywanie praktyk oraz uczestnictwo w stażach. Żeby się na nie dostać wypada wiedzieć, jak napisać podanie o staż lub praktykę. Już niebawem odpowiemy na to pytanie, a także pokażemy jakich błędów unikać.

Tak jak już wspominaliśmy we wstępie, czasem odbycie praktyk lub stażu to jedyna opcja na znalezienie pracy. Wynika to z faktu, że pracodawcy nie chcą zatrudniać osób bez doświadczenia. Dlaczego warto odbywać staże lub praktyki? Nie tylko dlatego, że to świetna szansa na zdobycie doświadczenia i praktycznych umiejętności, ale także dlatego, że pokazując się z dobrej strony można liczyć na przedłużenie praktyk lub zatrudnienie.

Jak napisać podanie o staż lub praktykę?

Wiemy już, że odbywanie staży i praktyk jest bardzo ważne i pomocne, jak więc się na nie dostać. Teraz przejdziemy do kwestii formalnych i technicznych.

Kluczowa jest estetyka i poprawność dokumentów. Pierwsze dobre lub złe wrażenie może zaważyć o sukcesie aplikacji. Dlatego koniecznie korzystajcie z profesjonalnych adresów email, co z pewnością potwierdzi waszą dojrzałość i gotowość do pracy w firmie.

Poza tym, to jak każde inne podanie musi zawierać dane firmy i informacje o dziale, w którym chcecie odbyć staż lub praktyki. W podaniu dobrze też opisać miejsce i profil przyjmowanej edukacji oraz zdobyte podczas edukacji umiejętności i certyfikaty. Dobrze także opisać siebie, swoje umiejętności, cele i oczekiwania. Podanie o staż powinno być zwięzłe i precyzyjne. Nie powinno się opisywać w nim faktów nieistotnych z punktu widzenia pracodawcy.

Najczęstsze błędy popełniane przy pisaniu podania

Podobnie jak w przypadku innych dokumentów aplikacyjnych kluczowa jest estetyka i staranność. Trzeba się wystrzegać błędów ortograficznych i gramatycznych, korzystać z profesjonalnego adresu email. Istotne jest także to, aby podanie miało odpowiednią formę o czym z resztą już pisaliśmy.

Jak napisać podanie o staż lub praktykę – zakończenie

Na końcu podania warto dopisać informację o załączonym CV, a także zwrot „z góry dziękuję za pozytywne rozpatrzenie mojego podania”. Na podaniu dobrze jest też podpisać się własnoręcznie.

Jak napisać podanie o staż lub praktykę – podsumowanie

Sami wiecie, że nie jest łatwo na początku swojej drogi zawodowej. Każdy chciałby zatrudnić pracownika z wiedzą i umiejętnościami. W jaki sposób jednak zdobyć to doświadczenie? Czasem najtrudniej jest zacząć, czasem wystarczy choćby malutki pozytywny wpis w CV, który otwiera wiele drzwi. Dzięki lekturze Finansowego Siłacza wiecie już jak napisać CV i jak napisać list motywacyjny. Tym razem podpowiedzieliśmy młodym ludziom jak napisać podanie o staż lub praktykę. Podobnie jak w przypadku innych dokumentów aplikacyjnych kluczowa jest staranność i profesjonalizm. Warto zapoznać się z różnicami między podaniem o pracę a podaniem o staż.

Mieliście jakieś doświadczenia z pisaniem podania o staż lub praktykę? Może sami zastanawiacie się nad przyjęciem praktykantów do swojej firmy? Podzielcie się z nami swoimi doświadczeniami.

Każdy z nas chciałby pracować w uznanej firmie i zarabiać godnie. Tak samo jest z młodymi ludźmi, którzy kiedyś muszą zdobyć doświadczenie. Aplikujemy do nowej firmy po to, aby dostać pracę a pracujemy dla pieniędzy. Chcielibyście zarabiać więcej? O tym jak negocjować podwyżkę dowiesz się z naszego artykułu.

Aby zarabiać więcej można także przejść z umowy o pracę na B2B – o tym, ile możesz zyskać dowiesz z innego naszego artykułu.

Ile pieniędzy potrzeba do godnego życia? O tym przekonasz się czytając artykuł – Ile kosztuje życie w Polsce?

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...