Edukacja

Jak negocjować podwyżkę

jak negocjować podwyżkę - Karolina Lis

Karolina Lis, Team Manager, Hays Poland

Z naszych bogatych doświadczeń rekrutacyjnych i badań rynku pracy wynika, iż jedną z najczęstszych motywacji do zmiany pracy jest chęć uzyskania wyższego wynagrodzenia. Pracownicy chcą więcej zarabiać, ale nie zawsze wiedzą jak negocjować podwyżkę i osiągnąć swój cel w obecnym miejscu zatrudnienia. Obawiają się również reakcji przełożonego na ich prośbę i konieczności przedstawienia argumentów.

W sytuacji, gdy pracownik dąży do wyższych zarobków, bardzo często jego pomysłem jest zmiana pracy. Warto jednak najpierw upewnić się, czy w obecnej firmie nie ma możliwości uzyskania podwyżki lub innych dodatków finansowych. Jest to szczególnie istotne, jeśli poza poziomem zarobków, w ogólnym rozrachunku jesteśmy zadowoleni ze swojej pracy. Co prawda funkcjonujący w wielu branżach rynek pracownika nakłania firmy do planowania podwyżek, ale najczęściej wciąż są one podyktowane koniecznością – odejściami kluczowych pracowników i trudnościami w rekrutacji zastępstwa. Pracodawca sam z siebie niechętnie zaproponuje pracownikowi podwyżkę, o ile nie jest to wpisane w standardy firmy bądź politykę wynagrodzeń. Dlatego czasem warto wziąć sprawy w swoje ręce i zwrócić się do przełożonego z konkretnym pytaniem. Sama rozmowa nie jest dużym ryzykiem, ponieważ najgorsze co może się stać, to uzyskanie negatywnej odpowiedzi.

Skąd obawy?

Wątpliwości pracowników przed negocjowaniem podwyżek jest co najmniej kilka. Przede wszystkim większość nie wierzy w siebie i swoje umiejętności. Specjaliści mają chęć dalszego rozwoju zawodowego, lecz brakuje im świadomości swojej wartości rynkowej. W rezultacie nie wiedzą, jak cenni są dla firmy i nie czują się na siłach, aby spróbować uzyskać od pracodawcy coś więcej. Nie mają też wiedzy na temat tego, kiedy powinni podjąć rozmowę o wyższym wynagrodzeniu.

Jak się przygotować?

Przed rozmową w sprawie podwyżki należy się dobrze przygotować oraz wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Warto przede wszystkim zastanowić się, z jakich elementów pracy w firmie jesteśmy zadowoleni (np. z zakresu obowiązków, stanowiska, możliwości rozwoju), a co ewentualnie nas demotywuje i w naszym odczuciu wymaga zmiany. W tym kontekście istotne jest ustalenie, czy uzyskanie podwyżki byłoby wystarczającym argumentem za pozostaniem w obecnym miejscu pracy. Aby dotrzeć do odpowiednich wniosków, należy dokonać wewnętrznej analizy i zgłębić prawdziwe motywy ewentualnej chęci zmiany pracy.

Informacje o wynagrodzeniach

Warto też zrobić rozpoznanie na rynku – dowiedzieć się, jakie wynagrodzenia oferuje się osobom o podobnych kwalifikacjach, zajmujących pokrewne stanowiska. Tutaj warto skorzystać z ogólnodostępnych zestawień wynagrodzeń, chociażby Raportu płacowego Hays. Podczas rozmowy z przełożonym można wesprzeć się danymi na temat wynagrodzeń, aby zobiektywizować swoje oczekiwania. W ramach przygotowania konieczne jest także przygotowanie konkretnych argumentów.

Argumenty – jak negocjować z pracodawcą

Przedstawienie konkretnych powodów, dla których pracodawca w naszym odczuciu powinien przyznać podwyżkę, jest kluczowe dla pozytywnego rozpatrzenia prośby. Przełożony powinien otrzymać informację na temat tego, co zmieniło się w stosunku do momentu, w którym przyznana była poprzednia podwyżka. Tutaj warto wspomnieć o większym zakresie obowiązków, ukończonych kursach i zdobytych kwalifikacjach, a także lepszych wynikach. Istotne jest również, aby przygotować zestawienie swoich atutów i kompetencji, które mogą być bardzo pożądane na rynku.

Odpowiedni czas – jak negocjować podwyżkę

Ważne jest dobranie odpowiedniego czasu takiej rozmowy. Najlepiej porozmawiać z szefem w wolnej dla niego chwili, a nawet umówić się z nim wcześniej. W ten sposób będzie mógł poświęcić nam i naszej sprawie pełną uwagę. Zdecydowanie odradzam łapanie przełożonego na korytarzu, kiedy spieszy się na ważne spotkanie. Czas dotyczy także odpowiedniego momentu w karierze. Posługiwanie się inną ofertą pracy jako argumentem w negocjowaniu podwyżki jest nie tylko nieeleganckie, ale także niekorzystne. Nawet jeśli pracodawca ugnie się i zaproponuje kontrofertę, to postrzeganie pracownika w firmie na zawsze się zmieni. Może to w przyszłości negatywnie wpłynąć na decyzję o przyznaniu awansu, ale też na atmosferę w zespole i współpracę.

Podwyżki nie ma – co dalej?

Najlepszym momentem zarówno do szukania pracy, jak i negocjowania warunków zatrudnienia jest moment w karierze, gdy posiadasz atrakcyjną posadę i nie czujesz presji, aby ją szybko zmienić. Wtedy masz wyższe poczucie własnej wartości, więcej czasu na poszukiwanie idealnej oferty, ale też większą szansę, by uzyskać zarobki, do których dążysz. Warto też pamiętać, że podjęcie nowej pracy jest równoznaczne z ustaleniem wynagrodzenia na dłuższy czas. Stąd też przy dołączeniu do nowej firmy nie warto zgadzać się na stawkę, która jest niższa od naszych oczekiwań.

Rozważając rozmowę z szefem o podwyżce lub przygotowując się do negocjacji z potencjalnym pracodawcą warto też zastanowić się jak inaczej – poza warunkami finansowymi – firma mogłaby uatrakcyjnić ofertę. Mogą to być dodatkowe benefity, szkolenia czy dodatkowe dni urlopowe, ale też inny zakres obowiązków. Warto to rozważyć i zadecydować, czy w przypadku niepowodzenia w negocjacjach wysokości wynagrodzenia, inne elementy mogłyby Cię usatysfakcjonować. Na tej podstawie łatwiej będzie rozmawiać i dostosowywać swoje postulaty do bieżącej sytuacji.

Podsumowanie – jak prosić o podwyżkę?

Jeżeli spodobał Ci się nasz artykuł lub masz coś do dodania to zachęcamy do komentowania w naszych mediach społecznościowych: na facebooku i twitterze. Jeśli znasz kogoś kto zastanawia się, jak negocjować podwyżkę to koniecznie podeślij mu nasz tekst, na pewno pomoże mu w podjęciu odpowiednich działań.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

Jeśli szukasz pracy, to najlepsze oferty znajdziesz TUTAJ.

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...