Oszczędzanie

Jak ogarnąć domowy budżet?

domowy budżet

Finansowy Siłacz może pomóc każdemu z Was – oto dowód

Pod tekstem Wstęp do oszczędzania jeden z naszych czytelników zasugerował nam temat. Zapytał nas jak ogarnąć domowy budżet. Bez zbędnej zwłoki spieszymy z odpowiedzią.

Jednak, aby odpowiedź była pełna i precyzyjna wyjaśnijmy czym jest budżet. W największym skrócie można powiedzieć, że budżet to zestawienie planowanych wpływów i wydatków w danym okresie czasu.

Rada od nas!

Planując swój domowy budżet zacznij spisywać na kartce lub w arkuszu kalkulacyjnym wydatki jakie regularnie ponosisz każdego miesiąca. Zakładamy, że przychody znasz.

Na wydatki składają się koszty stałe, koszty względnie stałe, koszty zmienne oraz wszystkie wydatki ponoszone w innych przedziałach czasowych niż miesiąc – np. ubezpieczenie OC czy wyjazd na wakacje.

Czym są koszty stałe?

Są to koszty, które trzeba ponosić regularnie co miesiąc i nie ma się wpływu na ich wysokość.
Przykładem kosztów stałych w gospodarstwie domowym są:

 • opłaty za czynsz
 • abonament za telefon
 • abonament za telewizję kablową i Internet

Bez względu na nasze dobre chęci są to opłaty, które trzeba ponosić każdego miesiąca i nie ma większej możliwości obniżenia wysokości miesięcznego obciążenia. Pomijamy oczywiście sytuację zrezygnowania z telefonu czy Internetu.

Czym są koszty względnie stałe?

Są to głownie opłaty za media, paliwo czy jedzenie. Zakładamy, że w każdym gospodarstwie domowym są to koszty, które trzeba ponieść i są one względnie stałe. Oczywiście można optymalizować te wydatki (o zmianie taryfy u dostawcy prądu czy zaletach energooszczędnych urządzeń przeczytacie w osobnym artykule), ale jest pewien minimalny poziom zużycia, który podczas normalnego funkcjonowania musi zostać poniesiony. Koszty te zostały przez nas określone względnie stałymi, gdyż większość z nas z dużym stopniem dokładności jest w stanie oszacować miesięczne wydatki za wodę, prąd czy gaz.

W takim razie czym są koszty zmienne?

Są to koszty, z których można najłatwiej i najszybciej zrezygnować. Najlepsze przykłady to:

 • jedzenie na mieście
 • alkohol, papierosy
 • wyjścia do kina czy na dyskotekę

Pod definicję kosztów zmiennych również pasuje paliwo czy wymienione wcześniej media. Na pewno ktoś z Was to zauważy, dlatego od razu spieszymy z wyjaśnieniem naszego toku rozumowania. Nie ulega wątpliwości, że im więcej będziemy korzystać z urządzeń elektrycznych tym więcej zużyjemy prądu, a im więcej będziemy jeździć tym więcej zużyjemy paliwa itd. Jednak tak jak już kiedyś pisaliśmy oszczędzanie nie powinno się kojarzyć z drastycznym ograniczeniem przyjemności czy podstawowych swobód.

Wracając do myśli przewodniej – jedzenie na mieście, alkohol czy inna szeroko rozumiana rozrywka to coś z czego łatwo zrezygnować i dzięki temu można zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy. Nie da się zrezygnować z mycia się czy dojazdów do pracy a z wyjścia na miasto jak najbardziej.

Oszczędzanie powinno być utożsamiane z pozyskaniem tego samego niższym kosztem. Można ograniczyć wyjścia na miasto czy spożywanie alkoholu nie obniżając drastycznie poziomu swojego życia. Generalnie im w Twoim budżecie więcej kosztów zmiennych tym masz większe pole do manewru z oszczędzaniem.

Ostatnia grupa wydatków to wydatki ponoszone rzadziej niż raz w miesiącu.
Są to przede wszystkim wydatki związane z ubezpieczeniem samochodu czy wyjazdami wakacyjnymi.
Zwykle musimy płacić za to raz góra dwa razy w roku, ale znaczne kwoty.
Tak jak pisaliśmy w ubiegłym tygodniu, aby zacząć oszczędzać należy spróbować obniżyć koszty. Kosztów stałych w krótkiej perspektywie czasu obniżyć się nie da.
Każdy kto chce zacząć oszczędzać powinien zastanowić się nad koniecznością ponoszenia pewnych wydatków stanowiących koszty zmienne.

Przechodząc do planowania budżetu domowego zastanówmy się co stanowi potencjalne wpływy?

 • wynagrodzenie za wykonywaną pracę
 • stypendium
 • wpływy z najmu
 • sprzedaż składników majątku

Planując budżet warto mieć na uwadze, że niektóre przychody mają nieregularny charakter co oznacza, że w jednym miesiącu mogą stanowić potężny zastrzyk gotówki a w kolejnym mogą nie wystąpić wcale. Trzeba uważać na zbyt duży entuzjazm przy planowaniu potencjalnych wpływów, żeby nie rozczarować się późniejszym ich brakiem.

Jak planować domowy budżet?

Przede wszystkim ostrożnie.

Co to oznacza?

 • planując przychody nigdy nie zakładaj najlepszego scenariusza – spodziewasz się podwyżki? Uwzględnij wyższe przychody dopiero wtedy, gdy będziesz miał ją na piśmie. Wystawiłeś na sprzedaż samochód? Uwzględnij ten wpływ dopiero, gdy podpiszesz umowę!
 • planując wydatki uwzględniaj to co aktualnie posiadasz, jeśli nie jesteś pewien przyszłych wpływów to wstrzymaj się z wydatkami
 • najważniejsza sprawa! zostawiaj pewien bufor nazywany OSZCZĘDNOŚCIAMI

Kilka porad jak ogarnąć domowy budżet

Nie będziemy pisać o sposobach zmniejszenia wydatków, bo na tym skupimy się w innych artykułach.
Przede wszystkim staraj się zapisywać wydatki. Po kilku miesiącach uda Ci się zebrać najważniejsze pozycje w porównywalnych ramach. Pieniądze przestaną uciekać Ci przez palce i będziesz wiedział co i na co wydajesz. Wtedy łatwiej o oszczędności.

Nie podejmuj decyzji pod wpływem emocji. Zastanów się kilka razy zanim kupisz coś drogiego. Po pierwsze może uda Ci się znaleźć lepszą promocję lub tańszy odpowiednik a po drugie może po upływie kilku godzin dojdziesz do wniosku, że jednak tego nie potrzebujesz.

Staraj się wydawać pieniądze rozumem a nie sercem – tak wiem, to bardzo trudne.
Twórz budżet na kartce czy w EXCELU.
Wiesz już, ile zarabiasz i na co wydajesz – spisz to!
Planuj wydatki i weryfikuj wykonanie budżetu.

Mamy nadzieję, że spodobał się Wam wpis odnośnie domowego budżetu. Jeśli macie jakieś sugestie, pytania lub coś do dodania zapraszamy do komentowania na naszym blogu oraz na fanpage.

You Might Also Like

2 komentarze

 • Reply
  Kalsiver
  4 sierpnia, 2017 at 9:14 am

  Przydały by się jakieś tabele w exelu poglądowe.
  Dzięki za artykuł.

  • Reply
   finansowysilacz
   15 stycznia, 2019 at 10:20 am

   Będziemy o tym pamiętać 🙂

Leave a Reply

Captcha loading...