Oszczędzanie

Jak osiągnąć bezpieczeństwo finansowe?

bezpieczeństwo finansowe -piramida-maslowa

Troska o bezpieczeństwo własne i najbliższych jest jedną z podstawowych ludzkich potrzeb. Taki stan rzeczy znajduje odzwierciedlenie w piramidzie potrzeb Maslowa, która wartościuje poszczególne potrzeby człowieka ze względu na konieczność ich zaspokojenia. Bezpieczeństwo finansowe i jego zaspokojenie znajduje się tuż nad podstawowymi potrzebami człowieka, tj. potrzebami fizjologicznymi. W praktyce oznacza to, że jeśli człowiek zaspokoił swoje podstawowe pragnienia to przechodzi w górę piramidy i chce zaspokajać kolejne, wyższego rzędu.

Czym jest bezpieczeństwo finansowe?

Różne definicje książkowe mówią, że jest to zdolność do pozyskania pieniędzy w razie nagłej potrzeby. Jest to jednak bardzo ogólnikowa definicja, która nie oddaje według nas sedna problemu. Nagłe niespodziewane wydatki mogą pojawić się w wielu sytuacjach życiowych. Wydarzenia takie jak choroba, wypadek czy utrata pracy mogą spotkać każdego z nas. Konsekwencje niektórych z nich możemy zminimalizować poprzez różnego rodzaju ubezpieczenia. Oczywiście można także ubezpieczać się na wypadek utraty pracy, ale jest to bardzo mało popularne i relatywnie drogie ubezpieczenie.

Teoria finansów osobistych porusza temat bezpieczeństwa finansowego. Chodzi o sytuację, w której dane gospodarstwo domowe traci dochody i jest w stanie żyć na niezmienionym poziomie przez przynajmniej pół roku. W literaturze możemy znaleźć różne przedziały czasowe w odniesieniu do bezpieczeństwa finansowego, jednak pół roku jest to absolutnie minimalny okres czasu, jaki musimy przeżyć bez dopływu gotówki.

Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe?

Nie da się ukryć, że kluczowe jest tutaj gromadzenie oszczędności. Aby zapewnić sobie życie na niezmienionym poziomie, musimy zgromadzić oszczędności w wysokości przynajmniej sześciokrotności wydatków miesięcznych. W przypadku omawianych oszczędności bardzo ważny jest także stopień ich płynności.

Jak mam to rozumieć ?

Największą płynność ma gotówka zgromadzona na rachunkach bankowych czy w przysłowiowej skarpecie. Wystarczy wypłacić pieniądze i można wydawać je w określonym celu.

Mniej płynne są pieniądze znajdujące się na lokatach bankowych. Oczywiście można je zerwać, lecz wiąże się to chociażby z utratą części odsetek.

Najmniejszą płynność ma majątek rzeczowy czy nieruchomości. Paradoksalnie możemy być „szczęśliwym posiadaczem” czegoś wycenianego bardzo wysoko, jednak w praktyce niesprzedawalnego. Bardzo często mamy do czynienia z sytuacją, w której rzeczoznawcy majątkowi dokonują wycen nieruchomości na określonym poziomie, jednak w przypadku chęci sprzedaży danej nieruchomości uzyskanie takiej ceny jest niemożliwe w krótkim czasie.

Poziom dochodów a bezpieczeństwo finansowe

Może się wydawać, że osoby zarabiające kilkukrotnie więcej niż wynosi średnie wynagrodzenie w kraju są bezpieczne finansowo. Jest to najpowszechniej występujący mit, który zaraz obalimy.

Otóż bezpieczeństwo finansowe nie jest uzależnione bezpośrednio od dochodów, a od wydatków, które trzeba ponosić każdego miesiąca. Powszechnie wiadomo, że do dobrego poziomu życia łatwo można się przyzwyczaić i trudno później z czegoś zrezygnować. Dlatego nawet kilkanaście tysięcy miesięcznego dochodu nie musi gwarantować bezpieczeństwa finansowego.

Dlaczego tak się dzieje?

Chodzi tutaj o nic innego jak o wysoki poziom kosztów stałych związanych z utrzymaniem domu czy samochodu. Wyższe dochody to możliwość zaciągnięcia wyższego kredytu na zakup domu czy mieszkania, co powoduje większe miesięczne obciążenie – w tym obciążenie odsetkowe. Większy dom to także wyższe opłaty związane ze zużyciem energii elektrycznej czy ogrzewaniem. W takiej sytuacji brak oszczędności może być o wiele większym problemem niż się wydaje.

Przede wszystkim w przypadku utraty źródła znacznych dochodów o wiele trudniej znaleźć w krótkim czasie inne, gwarantujące dopływ gotówki w tej samej wielkości. Oczywiście można myśleć o sprzedaży pewnych składników majątku, chociażby samochód, jednak może się to wiązać z koniecznością znacznego obniżenia ceny, a w konsekwencji z mało opłacalną transakcją.

Chcemy też doprecyzować: nie podważamy faktu wyższego poziomu życia ludzi lepiej zarabiających. Jest to oczywista sprawa. Pokazujemy tylko, że bez względu na dochód trzeba starać się gromadzić oszczędności, tak aby zapewnić sobie spokojną głowę i nie martwić się zbytnio tym co przyniesie następny dzień.

Kalkulator bezpieczeństwa finansowego

Zachęcamy Cię do skorzystania z naszego kalkulatora bezpieczeństwa finansowego. Jest to proste narzędzie stworzone w EXCEL-u.

pobierz kalkulator bezpieczeństwa finansowego 

Wpisujesz swoje przychody generowane każdego miesiąca i zestawiasz je ze wszystkimi wydatkami.

W ten sposób dowiesz się jak długo musisz odkładać, żeby zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe, a także jaką miesięczną kwotę możesz odłożyć.

W naszych wyliczeniach przyjęliśmy, że do osiągnięcia bezpieczeństwa finansowego potrzebujesz zgromadzić oszczędności w wysokości ośmiokrotności miesięcznych wydatków.

Nigdy nie korzystałeś z arkuszy kalkulacyjnych? Nie bój się!

W załączonym pliku znajdziesz wszystkie potrzebne dane do dokonania obliczeń.

Wystarczy, że wpiszesz wszystkie swoje źródła dochodów – jeśli pewne dochody osiągasz w cyklach innych niż miesięczne to uśrednij wartość.

Po wpisaniu kosztów, dowiesz się więcej na temat swojego budżetu. Co ciekawe, kalkulator bezpieczeństwa finansowego może być także wykorzystywany podczas planowania budżetu.

Co sądzisz o takim spojrzeniu na bezpieczeństwo finansowe?

Czy podoba Ci się nasz kalkulator?

Jak zwiększyć oszczędności?

Jak ogarnąć domowy budżet?

Mamy nadzieję, że spodobał się Wam wpis odnośnie osiągania bezpieczeństwa finansowego i odpowiedzi czym jest bezpieczeństwo finansowe. Jeśli macie jakieś sugestie, pytania lub coś do dodania zapraszamy do komentowania na naszym blogu oraz na fanpage.

Bezpieczeństwo finansowe

Przychody
Miesięczne wynagrodzenie5000
Stypendia
Dodatkowe przychody500
Odsetki od lokat40
Przychody razem5540
Koszty
Czynsz za mieszkanie400
Rachunki - woda, prąd, gaz350
Abonament za telefon, internet, TV200
Transport - bilet miesięczny, paliwo400
Rata kredytu800
Jedzenie600
Kultura, rekreacja300
Używki100
1/12 opłat rocznych - ubezpieczenie, podatek, itp.50
Zdrowie100
Koszty razem3300
Kwota którą potrzebujesz, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe
26400
Kwota miesięcznych oszczędności, które jesteś w stanie obecnie generować
2240
Liczba miesięcy potrzebnych do zapewnienia sobie bezpieczeństwa finansowego
11,79

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...