Oszczędzanie

Jak oszczędzać pieniądze

jak oszczędzać pieniądze

Jak oszczędzać pieniądze to nie tylko tytuł najbardziej znanego w Polsce bloga o finansach osobistych. Jest to także nasz zestaw porad. Możecie zastosować się przynajmniej do części z nich. Możecie to potraktować jako Noworoczne postanowienie – przecież nie ma lepszej pory do zmiany pewnych nawyków jak nowy rok. Po przeczytaniu artykułu sami przeanalizujecie, które z punktów są Waszym zdaniem możliwe do spełnienia, a które z pewnością nie. Z resztą styl życia determinuje pewne zachowania i sami musicie podjąć decyzję co dla was jest ważne.

Po co oszczędzać pieniądze?

Najpierw musicie odpowiedzieć sobie na pytanie: „Po co chcecie oszczędzać?”. Wbrew pozorom powodów może być wiele. Paradoks polega na tym, że większość osób oszczędza pieniądze po to, aby za chwilę je wydać. Jest to najpopularniejszy sposób – odkładamy drobne kwoty po to, żeby dokonać jakiegoś „większego” zakupu. Oczywiście nie ma w tym nic złego. Warto jednak spojrzeć na temat oszczędzania trochę szerzej. Gromadzenie oszczędności powinno być powiązane z budowaniem swojej własnej poduszki bezpieczeństwa. Powinniśmy posiadać określoną kwotę pieniędzy, żeby w razie jakiegoś nieprzewidzianego wydarzenia nie zostać bez pieniędzy.

Z resztą posiadanie oszczędności ma też dodatkowy niepodważalny atut – możliwość wykorzystywania okazji. Na pewno słyszeliście o tym, że ludzie bogaci się bogacą, a biedni biednieją… Doprawdy w rzeczywistości jest podobnie… Sąsiadka potrzebuje sprzedać „na szybko” mieszkanie – skoro potrzebuje pieniędzy to i cena jest niska. Jeśli posiadacie określone oszczędności to możecie wykorzystać taką okazję i w ciągu bardzo krótkiego czasu zarobić kilkadziesiąt procent. Oczywiście przykład mieszkania sąsiadki jest, po pierwsze skrajny, a po drugie bardzo kosztowny. Natomiast mniej kosztowne przykłady można mnożyć. Może to być samochód, działka, czy chociażby sprzęt RTV. Nie ma to tak naprawdę znaczenia. Ważna jest idea, że posiadanie oszczędności pozwala działać. Jak więc zbudować swoje oszczędności?

Sposoby na oszczędzanie, czyli jak oszczędzać pieniądze?

Stwórz swój domowy budżet – zapisuj wpływy i wydatki

Wydaje się, że jest to kluczowa sprawa. Nie będziemy na siłę namawiać do zapisywania każdego wydatku. Na początek wystarczy przeanalizować swoje wydatki z ostatnich kilku miesięcy. Tym bardziej, że wiele kont bankowych posiada takie funkcje. Dowiesz się, ile wydałeś na paliwo, ile na jedzenie itd. Dzięki temu dowiesz się, ile jesteś zaoszczędzić w skali roku. Z resztą świadomość wydawanych kwot pozwala na wprowadzenie pewnych oszczędności.

Co zrobić, jeśli jeden z małżonków wydaje dużo pieniędzy na swoje hobby?

Nie marnuj jedzenia – nawet nie zdajesz sobie sprawy, ile pieniędzy wyrzucasz do kosza

Na ten temat napisaliśmy cały artykuł, który powstał z okazji Światowego Dnia Żywności. Pomijając tutaj kwestie etyczne (głód na świecie) to marnowanie jedzenia to zwyczajnie wyrzucanie na śmietnik swoich pieniędzy. Naprawdę w prosty sposób można ograniczyć liczbę marnowanych produktów, a co za tym idzie oszczędzać.

Rób zakupy z listą – w ten sposób unikniesz niepotrzebnych wydatków

Ten punkt jest dość mocno powiązany z poprzednim. Marnujemy jedzenie przeważnie dlatego, że kupujemy go za dużo. A dlaczego kupujemy za dużo? Przede wszystkim dlatego, że nie mamy świadomości, czego i w jakich ilościach potrzebujemy. Z resztą temat ten przeanalizowałem na swoim przykładzie. Robiąc zakupy z listą jestem w stanie wydać od 30 zł do 50 zł tygodniowo mniej. Mając listę chodzę po sklepie po określonych rejonach, bez listy chodzę i szukam czegoś ciekawego – zawsze coś się znajdzie 😊

Oszczędzaj energię elektryczną -gaś światło, wyłączaj urządzenia elektryczne, zwiększ temperaturę w lodówce – zaoszczędzisz kilkanaście złotych miesięcznie

Zaraz po powstaniu bloga stworzyliśmy cały cykl artykułów dotyczących tego, ile prądu zużywają konkretne urządzenia domowe. Ważne jest, żeby korzystać z tych urządzeń w taki sposób, aby zużywały jak najmniej prądu. Jeśli trzymasz w lodówce dużo niepotrzebnych rzeczy to naturalnym jest, że zużyje ona więcej prądu… tak samo będzie działo się w sytuacji, kiedy ustawiona jest w niej możliwie najniższa temperatura.

Zakręcaj wodę podczas zmywania/mycia zębów – razem z wodą marnujesz pieniądze

Tutaj kolejny raz dochodzimy do kwestii nawyków. Podobnie jak w przypadku jedzenia, wody marnujemy bardzo dużo. Marnujemy podczas kąpieli, zmywania, czy mycia zębów. Prawidłowe nawyki pozwolą Ci zaoszczędzić sporo pieniędzy w skali roku.

Promocje bankowe – warto być na bieżąco

Nie będzie to reklama, bo nic z tego nie mamy, a jedynie życzliwa opinia. Korzystam z banku ING, w ostatnich latach udało mi się w prosty sposób „dostać od banku” trochę pieniędzy. Przelew wypłaty na rachunek w ING przez 5 miesięcy oznacza „ekstra” 100 zł. Podobnie było z założeniem funduszu inwestycyjnego, na który wystarczyło przelewać 50 zł miesięcznie przez rok – po tym czasie bezkosztowo można sprzedać swoje aktywa. Banki dość mocno konkurują ze sobą i będąc na bieżąco można naprawdę sporo skorzystać. PS. planujemy w nowym roku zacząć tworzyć rankingi lokat, kont oszczędnościowych i podsuwać Wam ciekawe promocje bankowe.

Ekodriving – jeżdżąc ekonomicznie możesz zaoszczędzić nawet 10 zł/100 kM

Kierowca średnio przejeżdża 15 000 km rocznie. Więc policz sam, ile pieniędzy wydajesz bezpowrotnie. Co ciekawe jest to jeden z tematów, któremu zamierzamy się przyjrzeć szerzej w przyszłości. Podamy konkretne rozwiązania i pokażemy najpopularniejsze błędy powodujące, że samochód zużywa więcej paliwa. Tym bardziej, że posiadanie samochodu do tanich nie należy. Zapraszamy do zapoznania się z tym ile kosztuje utrzymanie samochodu.

Nie chodź głodny na zakupy – na pewno wtedy uda Ci się oprzeć fast foodowi czy słodyczom

Jest to jedna z zasad, o której można przeczytać w poradnikach zdrowego odżywiania. Jednak objadanie się podczas zakupów ma negatywny wpływ nie tylko na zdrowie, ale również na nasz portfel.

Smart saver – banki umożliwiają zaokrąglanie płatności. Końcówki przelewane są na konto oszczędnościowe

Punkt ten jest trochę powiązany z promocjami bankowymi. Często banki chcąc zachęcić do takiej formy oszczędzania dokładają bardzo atrakcyjne oprocentowanie na subkoncie smart saver. Zasada działania tego produktu jest genialna w swojej prostocie. Płacąc za zakupy 78 zł masz pobierane z rachunku 80 zł. 2 zł z automatu lądują na subkoncie. Czy odczujesz dodatkowe kilka złotych? Raczej nie. Jednak po roku czy dwóch może się okazać, że te „nic nieznaczące” końcówki zsumowały się do równowartości wczasów.

Skarbonka – wrzucaj do niej wszystkie monety 2 zł i 5 zł

Skarbonka to trochę „staroświeckie” rozwiązanie. Ma swoje wady, ale jest dobrym rozwiązaniem dla osób płacących gotówką. W swoim działaniu jest bardzo podobna do smart savera, jednak wymaga więcej dobrej woli, ważna jest systematyczność i regularne wrzucanie monet. Po pewnym czasie może się okazać, że w skarbonce, o której się już zapomniało jest całkiem sympatyczna kwota. Być może chcesz zacząć odkładać pieniądze w skarbonce, ale jej nie masz? Mamy dla Ciebie specjalną skarbonkę z logo Finansowego Siłacza. Skarbonka cieszy się dużą popularnością i zostało jeszcze tylko kilka sztuk 😊

Z kodem finansowysilacz otrzymacie 5% rabat.

Jak oszczędzać pieniądze?

Pomijając powyższe kwestie – pieniądze trzeba oszczędzać regularnie i systematycznie.

Jak oszczędzać pieniądze – podsumowanie

Czy wiecie już jak oszczędzać pieniądze? Tak naprawdę jest ono bardzo proste. Wystarczy zmienić kilka nawyków i możecie cieszyć się dodatkowymi pieniędzmi. Tym bardziej, że sposoby podane przez nas nie polegają na ograniczeniu swoich przyjemności.

Podobał się Wam artykuł? Chcecie podzielić się swoimi sposobami na oszczędzanie? Znacie kogoś komu ten artykuł pomoże w życiu. Podajcie go dalej 😊

Jak rozpocząć przygodę z finansami osobistymi? Co zrobić, aby zwiększyć swoją świadomość finansową? Poniżej nasze artykuły z którymi warto się zapoznać:

PS. życzymy powodzenia w wytrwaniu w noworocznych postanowieniach.

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...