Oszczędzanie

Jak planować wakacyjny wyjazd, żeby zaoszczędzić?

wakacyjny wyjazd

Doczekaliśmy się – mamy upragnione lato i wakacyjny wyjazd. Dlatego Finansowy Siłacz dokładnie przeanalizuje każdy wakacyjny wyjazd pod kątem ich kosztów. Dodatkowo zwrócimy uwagę, na co trzeba uważać i jak nie dać się oszukać.

Wakacyjny wyjazd to bardzo szeroki temat, a my na potrzeby artykułu podzielimy go na 4 najpopularniejsze formy. Zamieścimy także porady dla urlopowiczów, dzięki którym zaoszczędzą pewną sumę pieniędzy, a także nie dadzą się oszukać.

[WPIS ZAKTUALIZOWANY W 2022]

Wczasy organizowane we własnym zakresie w Polsce

Najpopularniejszy wakacyjny wyjazd wśród Polaków. Wyjazd nad morze, w góry, czy na Mazury. Wiele osób wybiera właśnie taki sposób wypoczynku. Od początku do końca pobytu decydujemy sami o wszystkim. Wybieramy miejsce, sposób dojazdu i to w jaki sposób będziemy się żywić. Największym kosztem takiego wyjazdu jest nocleg. Nie będziemy szczegółowo analizować tego kosztu, gdyż wszystko zależy od naszych preferencji. W wakacyjnym okresie nad morzem można znaleźć pokój już za 50 zł (100 zł) od osoby, ale także taki za 250 zł. Dużo zależy od standardu oraz odległości do morza.

Podobnie ma się sytuacja z wyżywieniem. Można korzystać z drogich, ekskluzywnych restauracji, popularnych barów serwujących „dania dnia”, a także przygotowywać posiłki we własnym zakresie.

W przypadku wczasów organizowanych we własnym zakresie najwięcej zaoszczędzić można na noclegach – tzn. wcześniejsza rezerwacja pozwala na obniżenie kosztów wyjazdu. Organizując wyjazd w przysłowiowej ostatniej chwili można mieć problem znalezienia atrakcyjnych noclegów i można być zmuszonym do wybrania tych droższych/gorszych itd. Można także zoptymalizować wydatki na wyżywienie korzystając z ofert lokalnych punktów gastronomicznych. „Dania dnia” można zakupić już od 15 zł (30 zł) za osobę.

Plusy

 • niska cena
 • pełna dowolność, brak ograniczeń
 • możliwość podróżowania – każda noc w innym miejscu

Minusy 

 • konieczność samodzielnego organizowania każdego aspektu wyjazdu
 • często niższy standard pobytu
 • stanie w kolejkach do nadmorskich restauracji

Wczasy organizowane przez touroperatora w Polsce

Zyskująca na popularności forma wypoczynku. Wiele obiektów w Polsce oferuje pakiety pobytowe, w których goście mają zagwarantowane dosłownie wszystko: nocleg, pełne wyżywienie i bardzo często zaplecze SPA. Mówiąc w skrócie wczasy na wysokim poziomie. Za jakość trzeba jednak zapłacić. Koszt takich wczasów to minimum 250 zł za parę. W kolejnych turystycznych miejscowościach powstają hotele oferujące swoim klientom tego typu udogodnienia.

Gdzie szukać oszczędności?

Warto korzystać z serwisów takich jak TRAVELIST, które pozwalają zakupić oferty specjalne do luksusowych obiektów. Szukając wczasów odpowiednio wcześniej można zaoszczędzić do 40%.

Plusy

 • komfort psychiczny – wszystko jest zorganizowane
 • wygoda
 • wysoki standard

Minusy

 • wysoka cena
 • zaplanowane co do godziny posiłki utrudniają zwiedzanie
 • rezerwacja na minimum 7 dni

Wczasy organizowane we własnym zakresie za granicą

Bardzo ciekawa forma spędzania wakacji. Zyskała na popularności w momencie zniesienia granic i pojawienia się tanich przewoźników lotniczych. Niestety wraz z wybuchem pandemii COVID-19 podróże zostały mocno utrudnione. Dzięki serwisom takim jak booking.com rezerwujemy hotel i cieszymy się wspaniałym urlopem.

Oszczędności najłatwiej znaleźć rezerwując samolot z dużym wyprzedzeniem. Różnice w cenie biletów do najbardziej popularnych miast mogą przekraczać 1 000 zł.

Plusy

 • niższa cena
 • możliwość zobaczenia większej liczby ciekawych miejsc
 • możliwość nocowania w kilku lokalizacjach

Minusy

 • stres związany z samodzielnym przemieszczaniem się po obcym kraju
 • trudność w zaplanowaniu trasy zwiedzania
 • brak przewodnika

Wczasy zakupione w biurze podróży

Kto z nas nie był nigdy na zagranicznych wczasach zakupionych w biurze podróży… Piękne słońce, morze, basen i ALL INCLUSIVE. Dla wielu osób to opis idealnych wakacji. Jeśli do tego dodamy atrakcyjne oferty LAST MINUTE to oczywiste staje się dlaczego najwięcej osób wypoczywa właśnie w ten sposób.

Oszczędności podczas takiego wyjazdu można szukać przede wszystkim w przeszukiwaniu ofert LAST MINUTE. Chociaż warto wiedzieć, że coraz popularniejsze stają się oferty FIRST MINUTE. W każdym razie, żeby zaoszczędzić trzeba szukać wyjazdu albo na ostatnią chwilę, albo… bardzo wcześnie.

Plusy

 • pełen komfort i wygoda
 • zero stresu
 • wysoki standard

Minusy

 • wysoka cena
 • utrudnione zwiedzanie
 • możliwość bankructwa biura podróży

Porady dla urlopowiczów

 1. Planuj wakacyjny wyjazd z dużym wyprzedzeniem lub czekaj do ostatniej chwili – oferty FIRST MINUTE lub LAST MINUTE mogą Ci pozwolić zaoszczędzić nawet 30% ceny.
 2. Podróżuj poza ścisłym sezonem – w czerwcu lub we wrześniu jest dużo taniej, odrobinę chłodniej, dzięki czemu przyjemniej zwiedzać, a także jest mniej ludzi.
 3. Nie kupuj pierwszych wczasów, które zobaczysz – szukaj porównywalnych ofert. Spodobała Ci się oferta? Uważasz, że ten który oglądasz jest idealny? Wstrzymaj się kilka chwil, obejrzyj inne oferty. Może okazać się, że ten sam hotel znajdziesz u innego przewoźnika taniej, albo znajdziesz jeszcze fajniejszy.
 4. Przed zakupem czytaj opinie dot. hotelu, przewoźnika itd. – niestety nie wszystko, co wygląda ładnie na zdjęciu takie same jest w rzeczywistości. Warto polegać na opinii innych gości. Jeśli coś ma bardzo słabą opinię i dużo negatywnych komentarzy, to coś faktycznie musi w tym być.
 5. Nie ulegaj presji – ostatni wolny pokój, mam innego klienta. Nie bój się, to tylko zabiegi marketingowe. Zawsze można znaleźć coś ciekawszego. Patrz punkt 3.
 6. Kupuj wczasy za pośrednictwem Internetu – prawda jest taka, że wczasy kupione przez Internet mogą być kilka procent tańsze.
 7. Nie bój się organizować wczasów samemu – wymaga to czasu i pewnej wiedzy, ale pozwala zaoszczędzić pieniądze. Patrz na plusy zagranicznych wczasów organizowanych samodzielnie.
 8. Uważnie czytaj umowy – nie pomijaj elementów dopisywanych małym druczkiem – czasem zdarzają się kruczki, które nieuczciwe biura chcą wykorzystać.
 9. Korzystaj z dużych renomowanych biur podróży.
 10. Staraj się unikać pośredników – każdy chce zarabiać.

Co o tym wszystkim sądzi Finansowy Siłacz?

Kolejny raz będziemy powtarzać, że skoro można mieć coś taniej to nie ma sensu przepłacać. Natomiast naszym zdaniem wakacje to taki okres, kiedy nie musimy gorączkowo oszczędzać. Cały rok pracujemy po to, żeby potem mieć coś od życia.

Oczywiście nie oznacza to, że mamy przepłacać. Po prostu zaoszczędzone dzięki kilku prostym trikom pieniądze możemy wydać na coś innego.

Mamy nadzieję, że spodobał się Wam wpis odnośnie organizacji wakacyjnego wyjazdu. Jeśli macie jakieś sugestie, pytania lub coś do dodania zapraszamy do komentowania na naszym blogu oraz na fanpage.

Jeśli zastanawiacie się jak zaoszczędzić na wakacyjny wyjazd to sprawdźcie tutaj!

Udanych Wakacji 🙂

You Might Also Like

No Comments

  Leave a Reply

  Captcha loading...