Rynek pracy

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna to często bardzo stresująca sytuacja. Z jednej strony pojawia się presja jak najlepszego zaprezentowania się przed potencjalnym pracodawcą, z drugiej świadomość, że każde wypowiedziane zdanie jest przedmiotem oceny rekrutera. Aby zminimalizować stres i wypaść dobrze w trakcie takiego spotkania, warto upewnić się, że jesteśmy do niego odpowiednio przygotowani.

Przyszły pracodawca

Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej, jest uzyskanie informacji o pracodawcy, do którego się udajemy. Rekruterzy niemal zawsze dopytują co wiemy o firmie lub dlaczego aplikujemy na dane stanowisko. Warto dokładnie sprawdzić czym zajmuje się firma, jak wyglądają jej struktury oraz co odróżnia ją od konkurencji. Nie chodzi jednak o nauczenie się na pamięć opisów ze stron internetowych, ale opowiedzenie własnymi słowami o najciekawszych aspektach. Dodatkowo wiedząc, kto przeprowadzi rozmowę, warto znaleźć informacje również o tych osobach – zajmowanych stanowiskach i ich roli podczas spotkania.

Podsumowanie swoich osiągnięć

Kwestia dotychczasowych osiągnieć jest pytaniem, które często pojawia się podczas rozmów kwalifikacyjnych. Dlatego ważne jest, aby podsumować ostatnie lata kariery zawodowej i przygotować się do opowiadania o sukcesach oraz sytuacjach, które były największym wyzwaniem. Warto przeanalizować mocne strony, ale również mieć świadomość swoich słabości. Dobrze jest wiedzieć, jakie zadania chcemy wykonywać, jakie umiejętności rozwijać i jak wyobrażamy sobie swoją ścieżkę kariery.

Strój i mowa ciała

Pierwsze wrażenie jest niezwykle ważne – ocena w pierwszych minutach rozmowy może mieć wpływ na dalszy proces rekrutacyjny. Na rozmowę dobrze jest przyjść kilka minut przed czasem i zadbać o profesjonalny wygląd. W ubiorze najlepiej postawić na klasykę. Znaczenie ma również odpowiednia fryzura oraz, w przypadku kobiet, delikatny makijaż. Ogromną rolę odgrywa mowa ciała, dlatego warto zwrócić uwagę na swoje gesty, uśmiech oraz utrzymywanie kontaktu wzrokowego. To wszystko w połączeniu z adekwatnym językiem wypowiedzi pomaga zaprezentować się jako osoba pewna swoich kompetencji.

Komunikatywność

Odpowiadając na pytania rekrutera należy skupiać się na konkretach. Jeśli jest to możliwe, warto odnieść się do konkretnej sytuacji. Nie odpowiadaj zdawkowo, ale unikaj również długich opowieści. Postaraj się, aby odpowiedzi były jak najbardziej rzeczowe.

Profesjonalizm

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej kandydat powinien pokazać, że jest profesjonalistą w swojej dziedzinie. Zdecydowanie należy unikać dygresji z prywatnego życia, narzekania na obecnego lub byłego pracodawcę oraz krytykowania współpracowników. Nadmierne pochwały wobec firmy, w której procesie rekrutacyjnym bierzesz udział i komplementowanie osoby prowadzącej rozmowę również nie musi zostać dobrze odebrane.

Pytania do pracodawcy

Nieodłącznym elementem rozmowy rekrutacyjnej są pytania zadawane przez kandydata. Warto wykorzystać ten czas i okazać swoje zainteresowanie. Przed rozmową dobrze jest przygotować sobie kilka pytań, które chcemy zadać potencjalnemu pracodawcy. Mogą one dotyczyć ścieżki kariery, szczegółowego zakresu obowiązków, struktury zespołu lub kolejnych etapów rekrutacji. Na pierwszym spotkaniu lepiej nie pytać natomiast o nadgodziny oraz podwyżki. Nie warto również pytać, jak wypadliśmy podczas spotkania.

Wynagrodzenie

Pytanie o oczekiwania finansowe zawsze pojawia się podczas rozmów rekrutacyjnych. Warto wcześniej się zastanowić, jaka stawka jest dla nas satysfakcjonująca, czy dopuszczamy możliwość negocjacji oraz jakie świadczenia dodatkowe są kluczowe. W temacie wynagrodzenia nie warto odpowiadać wymijająco, wahać się i unikać konkretnych deklaracji.

Praktyka czyni mistrza

Jeśli wiesz, że rozmowa kwalifikacyjna będzie dla Ciebie bardzo stresująca lub trudno będzie ukryć zdenerwowanie, dobrym rozwiązaniem będą ćwiczenia, które pomogą zminimalizować stres. Zastanów się nad najczęściej zadawanymi pytaniami rekrutacyjnymi i poproś bliską osobę, aby wcieliła się w rolę rekrutera. Tego typu praktyka pomoże udoskonalić np. ton głosu i spójność wypowiedzi. Podbudujesz również pewność siebie, co zaprocentuje na faktycznej rozmowie.

Odpowiednie nastawienie

Nawet jeśli pracodawca nie wybierze Twojej kandydatury, nie powinno to wpłynąć na Twoją samoocenę i pewność siebie. W takiej sytuacji dobrze jest poprosić o informację zwrotną i wskazanie obszarów, które wymagają dopracowania. Warto również pamiętać, że decyzję firmy warunkuje wiele czynników, na które nie zawsze mamy wpływ. Ciągły rozwój i optymistyczne podejście do kolejnych procesów rekrutacyjnych na pewno zaowocuje sukcesem.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł odpowiedzieć Wam na pytanie jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami dotyczącymi rynku pracy:

Jeśli szukasz pracy, to najlepsze oferty znajdziesz TUTAJ.

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...