Oszczędzanie

Jak tanio jeść?

JAK TANIO JEŚĆ

Oszczędzanie pieniędzy to bardzo ważny aspekt życia. Aspekt, który dotyczy niemal każdego z nas. Nikt z nas nie dysponuje przecież nieograniczonym budżetem co oznacza, że musimy dokonywać pewnych wyborów, czyli zwyczajnie oszczędzać pieniądze. Pisaliśmy już jak oszczędzać na prądzie, na wodzie i na gazie. Tym razem poruszymy temat żywności i zastanowimy się jak tanio jeść. Pisaliśmy już kiedyś o tym, ile jedzenia marnujemy i niewątpliwie marnowanie jedzenia jest jednym z powodów niepotrzebnego i nieracjonalnego wydawania pieniędzy. Dziś zastanowimy się jak racjonalnie, w miarę zdrowo i przede wszystkim tanio się odżywiać. Pokażemy także, jakie nawyki powodują niepotrzebne wydatki.

Jak tanio jeść? – wprowadzenie

Na pewno znacie nasz tekst – ile kosztuje życie w Polsce. Jednoznacznie z niego wynika, że wydatki na żywność stanowią dość istotną pozycję w domowym budżecie. Wydatki na mieszkanie i jedzenie to 2 największe pozycje w niemal każdym budżecie. Czy da się jakoś zmniejszyć wydatki na jedzenie? Jak tanio jeść? Przedstawimy Wam kilka sposobów, dzięki którym na pewno obniżycie swoje wydatki na jedzenie. Przede wszystkim będą to sposoby, które pozwolą Wam kupić podobną jakość za niższą cenę. Kolejny raz już podkreślimy, że oszczędzanie nie polega na rezygnowaniu ze wszystkich przyjemności, czy kupowaniu produktów znacznie gorszej jakości. Sztuką jest znaleźć dobrą jakość w niższej cenie. Tego typu triki poznacie czytając bloga. Mamy nadzieję, że przypadną Wam do gustu i wdrożycie je w codziennym życiu. Tym bardziej, że oszczędzać można w różnych aspektach życia, nie tylko na jedzeniu.

Czy można jeść tanio i zdrowo?

Zanim przejdziemy do omówienia konkretnych sposobów umożliwiających tanie jedzenie to zastanowimy się, czy można jeść tanio i zdrowo. Tutaj pewnie wiele osób powie od razu, że niemożliwe jest jedzenie zdrowe i tanie. Niektóre produkty, które są wskazane w zdrowej, dobrze zbilansowanej diecie z założenia są droższe. Ciemne pieczywo, warzywa czy ryby na pewno będą droższe niż bardziej przetworzone produkty, które też pozwolą się najeść. Mówiąc o tanim i zdrowym jedzeniu trzeba wybierać zdrowe i dobre jakościowo produkty, ale w niższych cenach, a także nie dopuścić do tego, żeby się marnowały. Czy to da się zrobić? Oczywiście, że się da. Tanie jedzenie może być zdrowe. Trzeba tylko stosować się do pewnych, uniwersalnych zasad.

Jak tanio jeść? – sprawdzone porady

Przedstawimy Wam 10 sprawdzonych porad, dzięki którym być może obniżycie rachunki za jedzenie o kilkanaście procent. Stosując się do tych rad będziecie mieć nie tylko więcej pieniędzy, ale także będziecie zdrowsi.

 1. Nie marnuj żywności

Napisaliśmy już o tym cały artykuł, ale będziemy się przypominać o tym przy każdej okazji. Marnowanie jedzenia to potwornie zły nawyk ze względów finansowych i etycznych. Ilości jedzenia lądujące w koszach na śmieci są zatrważające. Jak tego uniknąć? To bardzo proste. Planuj zakupy, kupuj tylko to co potrzebne, a także naucz się gotować i przetwarzać żywność.

 1. Rób zakupy z listą

Robienie zakupów z listą doprowadzi nie tylko do tego, że nie będziecie marnować jedzenia, ale także do tego, że nie kupicie niezdrowych przekąsek. Każdy z Was z pewnością podczas robienia zakupów znalazł coś niesamowicie apetycznego na co na pewno miał ochotę. Takie zachowanie nie dość, że odchudza portfel to jeszcze pogrubia w pasie.

 1. Jedz sezonowe produkty, rób przetwory

W naszym klimacie określone produkty pojawiają się w określonych porach roku. Naturalne jest to, że każdy może mieć smaka na jakiś importowany produkt, ale warto jest umieć korzystać z sezonu na pewne produkty. Sezon oznacza, że produktów jest dużo na rynku, a co za tym idzie są tańsze. Mamy sezon na truskawki, inne owoce czy warzywa. Warto jest wtedy sięgać po nie. Dodatkowo sezon można wykorzystać robiąc pyszne przetwory i sięgać po nie zimą.

 1. Zaprzyjaźnij się z zamrażarką

Zamrażanie to jeden z najpowszechniejszych sposobów zwiększania czasu przydatności do spożycia produktów. Zamrażać można niemal wszystko. Trzeba wiedzieć tylko co i jak zrobić. Udało się kupić na promocji większą ilość mięsa czy pieczywa? Nie ma problemu można je zamrozić. Można mrozić także dania gotowe, sosy czy zupy. To nie tylko oszczędność pieniędzy, ale i czasu.

 1. Jedz mięso z kurczaka

Białko jest bardzo istotnym składnikiem odżywczym. Mięso z kurczaka jest bogate w białko i jednocześnie relatywnie tanie. Staraj się jednak kupować kurczaki z ekologicznych hodowli, które stają się coraz popularniejsze, a co za tym idzie także tańsze.

 1. Szukaj promocji

Różne sklepy chcąc ściągnąć do siebie klientów oferują produkty w okazyjnych cenach. Wiadomo, że sklep chce na tym zarobić. Ściągnie do siebie klientów, żeby sprzedać im mięso w promocyjnej cenie, a zrekompensuje sobie to ceną mleka, masła czy innych produktów pierwszej potrzeby. Sztuką jest tutaj szukanie promocji, a także posiadanie wiedzy o tym co i ile kosztuje. Tym bardziej, że pewne produkty można kupować na zapas, przetwarzać czy mrozić. Pewne produkty mają też bardzo długą datę ważności.

 1. Kupuj produkty marek własnych

Każdy z nas ma swoje ulubione produkty. Trzeba jednak mieć świadomość, że z różnych względów producenci dostarczają swoje – identyczne produkty do marketów i sprzedają je pod markami własnymi marketów. Produkty te są identycznej jakości, a mają cenę niższą nawet o 20%.

 1. Sprawdzaj cenę za kilogram

Cena za kilogram czy litr produktu jest niezwykle istotna. Warto ją sprawdzać, tym bardziej że sprzedawca ma obowiązek ją umieszczać. Często ludzie nabierają się na popularne zagrywki sieci handlowych. Jedną z nich jest sprzedawanie produktu w mniejszych opakowaniach. Może się okazać, że 400 g mięsa kosztuje 50 groszy mniej niż opakowanie 500 gramowe i wiele osób odruchowo wybierze ten „tańszy” produkt. Docelowo okazuje się, że kilogram produktu jest sporo droższy.

 1. Unikaj jedzenia poza domem

Jedzenie poza domem to bardzo przyjemny zwyczaj, ale zwyczaj ten potrafi sporo kosztować. Przygotowanie posiłków w domu jest tańsze, dodatkowo jedząc na mieście o wiele łatwiej doprowadzić do sytuacji, w której część z produktów w lodówce popsuje się. Jedzenie na mieście nie jest niczym złym, ale dobrze mieć jasno sprecyzowane zasady co do tego.

 1. Nie rób zakupów głodny

Robienie zakupów na głodnego to szybka droga do otyłości i dużych wydatków. Naukowo jest udowodnione, że robiąc zakupy będąc głodnym kupuje się znacznie więcej. Szczególnie gotowych przekąsek i słodyczy. Nie ma nic złego w jedzeniu takich rzeczy, ale lepiej kupować je mając faktyczną potrzebę, a nie „impuls”.

Podsumowanie

Widzicie, że oszczędzać pieniądze można na różne sposoby. Tak naprawdę kluczowe są efekty. Nie ma znaczenia na czym będziecie oszczędzać, ważne jest, aby Wasze oszczędności systematycznie rosły. Z dzisiejszego artykułu dowiedzieliście się, jak tanio jeść. Nie jest to trudne, a może przynieść korzyści dla Waszych domowych budżetów. Macie jakieś inne sposoby pozwalające oszczędzać na jedzeniu? Może uważacie, że nie warto na nim oszczędzać? Czy można jeść zdrowo i tanio? Zapraszamy do dyskusji.

Zachęcamy także do zapoznania się z innymi artykułami.

You Might Also Like

No Comments

  Leave a Reply

  Captcha loading...