Gospodarka

Jak wybrać platformę crowdfundingu nieruchomości?

Jak wybrać platformę crowdfundingu nieruchomości?

Masz fundusze, które chciałbyś ulokować w nieruchomości, ale zgromadzony kapitał nie wystarczy na podjęcie samodzielnej inwestycji? Szukanie wspólników „na własną rękę” jest czasochłonne i trudne. Pomocą okazują się portale crowdfundingowe, gdzie grono osób, z podobnym pomysłem, szuka towarzyszy do wspólnej inwestycji. Brzmi zachęcająco, ale jak wybrać platformę crowdfundigu nieruchomości?


Zanim wybierzesz platformę crowdfundingu nieruchomości – zwróć uwagę na kilka aspektów

Crowdfunding jest coraz bardziej popularny w wielu dziedzinach gospodarki i życia społecznego. Według ekspertów to jeden z najlepiej zapowiadających się kanałów do pozyskiwania pieniędzy na innowacje, inwestycje, zbiórki lub cele charytatywne.

Jeśli o crowdfundingu nieruchomości już coś słyszałeś, możliwe, że cię to zainteresowało na tyle, aby do tego przystąpić. Zanim podejmiesz ostateczne decyzje, wejdź w temat „głębiej” aby czuć się swobodnie i wiedzieć z czym masz do czynienia. 

Czym jest platforma crowdfundingu nieruchomości?

Portal crowdfundingowy jest miejscem, zrzeszającym inwestorów, którzy mają środki, chcieliby je dedykować branży nieruchomości, ale nie są one na tyle wystarczające, aby działać w pojedynkę. Zrzeszając się z innymi osobami, których dana nieruchomość zainteresowała, stają się udziałowcami w zakupie i czerpią z tego tytułu zyski. 

Łączenie się we „wspólnoty” odbywa się przy pomocy portalu crowdfundingowego, który dokonuje selekcji deweloperów, a także odpowiada za sprawy cywilno-prawne i administracyjne. 

Przed wyborem platformy crowdfundingu nieruchomości sprawdź kto stoi za tym biznesem?

Nie warto ulegać chwili. Wirtualna inwestycja ma przynieść realne zyski, a nie straty i zdenerwowanie. Na każdym rynku zdarzają się oszuści, ale też strefy, które mogą nie odpowiadać Twoim oczekiwaniom. Zanim przystąpisz do inwestycji, zorientuj się na jakich zasadach działa platforma crowdfundingowa, kim są jej pracownicy i zarząd. To przecież realni ludzie stoją za zarządzaniem pieniędzmi, które inwestujesz. 

Sprawdź sposób komunikacji platformy crowdfundingu nieruchomości.

To, że portal świadczy usługi wirtualne, nie świadczy o tym, że jest wyłączony ze świata komunikacji. Wręcz przeciwnie. Brak osobistego kontaktu z pośrednikiem inwestycji sprawia, że chcesz się dowiedzieć jak najwięcej szczegółów. Nie bój się tego i korzystaj z wszystkich, dostępnych źródeł komunikacji z portalem. 

Za pośrednictwem informacji zawartych na stronie, analizach sprzedażowych lub opiniach użytkowników możesz zbadać także sam potencjał platformy, potwierdzając sobie, czy jest ona warta twojej inwestycji. 

Poznaj mechanizmy działania ofert na platformie crowdfundingu nieruchomości.

Aby zrozumieć ofertę, przedstawianą przez platformę crowdfundingową, należy znać odpowiedzi na następujące pytania: 

  • w jakich przypadkach, w jakim terminie i jak otrzymujesz zwrot zainwestowanych środków? 
  • jaki jest czas inwestycji? 
  • jakie mechanizmy zabezpieczają Twój wpłacony kapitał? 

Jaki jest czas trwania projektu na platformie crowdfundingu ?

Odpowiedzią na to pytanie jest dowiedzenie się, ile czasu będziesz potrzebował do rozstrzygnięcia zamieszczonej oferty i jaka jest procedura zwrotu pieniędzy na Twoje konto w przypadku niepowodzenia zebrania dostatecznej kwoty od zainteresowanych inwestorów.

Skąd pochodzą zyski i kiedy są wypłacane?

Zysk i płatność uzależnione są od typu oferty, zamieszczonej na platformie, dlatego konieczne jest, aby każdorazowo zapoznać się z jej treścią i szczegółami. 

Przykładem wartym rozpatrzenia są nieruchomości wynajmowane sklepom wielkopowierzchniowym typu Biedronka, której właścicielem jest Jeronimo Martins S.A. 

W tym przypadku zyski pochodzą z comiesięcznego czynszu, będącego podstawą zawartej umowy, która najczęściej opiewa na okres 5-15 lat. 

Powołując się na ten przykład, zyski są wypłacane kwartalnie lub półrocznie na wskazany i zweryfikowany numer konta bankowego. 

W co inwestujesz na platformie crowdfundingu nieruchomości?

Warto zagłębić się w specyfikę działalności platformy crowdfundingowej, aby być pewnym, że oferty na niej zamieszczane są kierowane w Twoje potrzeby. Wśród najbardziej pożądanych i popularnych ofert na platformach są inwestycje w mieszkania na wynajem lub inwestycje w wynajęte nieruchomości komercyjne i tu zadebiutowała jako pierwsza w Polsce platforma crowdinvestingu nieruchomości Social Estate.

Samemu musisz określić czy bardziej interesuje Cię inwestycja w prywatne mieszkania, czy zakup części lokalu użytkowego lub wynajmowanego sieciom handlowym, które mają stabilną sytuacje na rynku.
Pierwsza w Polsce platforma która zaoferowała inwestorom możliwość inwestowania w nieruchomości komercyjne to social.estate.

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...