Oszczędzanie

Jak zaoszczędzić na gazie?

jak zaoszczędzić na gazie

Dostatnie i spokojne życie to marzenie wielu osób. Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe? Co zrobić, aby zwiększyć posiadane przez siebie oszczędności? Jak więcej zarabiać? Na te i inne pytania staramy się odpowiadać w każdym tygodniu za pośrednictwem naszego bloga. Tym razem skupimy się na tym, jak zaoszczędzić na gazie? Co zrobić, aby było taniej, a niekoniecznie gorzej? Być może kilka zaprezentowanych przez nas pomysłów pozwoli Wam zdobyć dodatkowe kilkadziesiąt lub kilkaset złotych w skali roku. Zachęcamy do lektury.

Jak zaoszczędzić na gazie?

Do tej pory stworzyliśmy ogólny artykuł mówiący o tym, jak oszczędzać pieniądze oraz jak oszczędzać na wodzie i jak oszczędzać na prądzie. Tym razem uzupełnimy ten wątek o gaz. Gaz, który jest bardzo często stosowany do ogrzewania domów i mieszkań, wody oraz do gotowania. O ile w przypadku mieszkań wiele osób decyduje się na zastępowanie gazu do gotowania i ogrzewania wody urządzeniami elektrycznymi, o tyle w przypadku domów jednorodzinnych gaz wciąż jest bardzo popularny.

Dlaczego ludzie rezygnują z gazu?

Wspomnieliśmy powyżej, że coraz więcej osób rezygnuje z gazu. Z czego to wynika? Z obserwacji różnych zachowań ludzkich można stwierdzić, że powody rezygnacji z gazu trzeba podzielić na 3 grupy.

 • bezpieczeństwo,
 • wygoda, estetyka,
 • pieniądze.

Kwestia bezpieczeństwa jest dość oczywista, gaz to gaz. Zawsze jest ryzyko jakiegoś rozszczelnienia, zatrucia czadem czy wybuchu. Nawet przy stosowaniu najlepszych zabezpieczeń pozostaje minimalne ryzyko, które jednak sprawia, że popularność gazu maleje. W przypadku spalania gazu mamy, także specyficzny „tłusty osad” w łazience czy nad kuchenką. Nie da się go pozbyć inaczej niż myciem, ale i tak za jakiś czas się pojawi. Jedynym trwałym rozwiązaniem jest rezygnacja z gazu. Ostatni aspekt to pieniądze. Ogrzewanie gazem nie należy do najtańszych, chociaż pewnie zaraz ktoś podkreśli, że jest tańsze od ogrzewania elektrycznego. Problem polega jednak na tym, że urządzenia elektryczne do podgrzewania wody czy ogrzewania domu mają coraz większą sprawność, czyli alternatywnie ogrzewanie prądem staje się tańsze. Można także zainstalować panele fotowoltaiczne dzięki czemu różnica w kosztach ogrzewania gazowego i elektrycznego spada. Biorąc pod uwagę 2 powyższe argumenty trudno się dziwić spadkowi liczby użytkowników gazu.

Ile kosztuje gaz w Polsce?

Aby odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje gaz w Polsce trzeba mieć świadomość, że stawki są zależne od operatora. Najpopularniejsi operatorzy to Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Tauron, który oferuje pakiet prąd i gaz. W skład ceny gazu wchodzi opłata abonamentowa nazywana także przyłączeniową oraz opłata za faktyczne zużycie gazu.

W przypadku PGNIG 1 kWh gazu kosztuje 12,35 zł, w przypadku Tauronu jest to 11,73 zł. Opłaty abonamentowe w PGNIG to od 3,30zł do 15,85 zł a w Tauronie od 4,06 zł do 11,32 zł.

Jak oszczędzać gaz w domu? – 6 sposobów

Poniżej przedstawimy Wam 6 najważniejszych sposobów pozwalających oszczędzać gaz, a co za tym idzie zmniejszyć rachunki za gaz. Niektóre z nich można odnieść nie tylko do gazu, ale i do prądu.

 • regularne serwisowanie, wymienianie piecyka gazowego (Junkersa) – jest to kluczowe nie tylko ze względu na oszczędności, ale także dla bezpieczeństwa swojego i sąsiadów. Wyczyszczony i sprawny piecyk gazowy zużywa mniej gazu i nie ma w nim ryzyka ulatniania się gazu.
 • prysznic zamiast kąpieli – biorąc prysznic zamiast kąpieli w pełnej wannie wody oszczędza się nie tylko wodę, ale także gaz potrzebny do jej podgrzania.
 • odsłonięcie grzejników – w wielu gospodarstwach domowych grzejniki są zabudowane meblami lub zastawione kanapą. Jest to bardzo złe rozwiązanie. Ciepło nie może rozchodzić się równomiernie po domu, przez co do osiągnięcia pożądanej temperatury trzeba zużyć więcej energii cieplnej.
 • wymiana okien – im nowsze okna, tym lepsze ich parametry izolujące. Inwestując w nowe okna można naprawdę zaoszczędzić bardzo dużo na ogrzewaniu. Taka inwestycja szybko się zwróci.
 • optymalizuj gotowanie – gotuj na parze na 3 poziomach; jest to zdrowe i ekonomiczne, możesz także przerzucić się na dania jednogarnkowe.
 • zmiana operatora – zmiana dostawcy gazu to szansa na niższe rachunki, trzeba jednak uważnie czytać umowę i warunki. Może się okazać, że przez nieuwagę podpiszesz umowę na gorszych warunkach niż obecne.

Podsumowanie

Poznaliście dzisiaj kolejny sposób na oszczędzanie pieniędzy. Co istotne zaproponowane przez nas rozwiązania w stosunku do gazu zwiększą nie tylko saldo waszego konta, ale także poprawią bezpieczeństwo. Oszczędzać gaz można na różne sposoby, ale te sposoby nie obniżają standardu Waszego życia. Warto o tym pamiętać, gdyż osoba oszczędna to niekoniecznie sknera.

Podobał Wam się artykuł? Macie jakieś przemyślenia dotyczące oszczędzania gazu? Macie Zachęcamy do dyskusji.

Dbanie o domowy budżet to nie tylko oszczędzanie pieniędzy, ale też ich zarabianie. Chcielibyście zarabiać więcej? O tym jak negocjować podwyżkę dowiesz się z naszego artykułu.

Aby zarabiać więcej można także przejść z umowy o pracę na B2B – o tym, ile możesz zyskać dowiesz z innego naszego artykułu.

Ile pieniędzy potrzeba do godnego życia? O tym przekonasz się czytając artykuł – Ile kosztuje życie w Polsce?

You Might Also Like

No Comments

  Leave a Reply

  Captcha loading...