Gospodarka

Jak zaoszczędzić na paliwie?

Jak zaoszczędzić na paliwie

Czy was też denerwuje rosnąca cena paliwa? Pytanie jest czysto retoryczne. Każdego denerwuje, że musi płacić coraz więcej. Czy są sposoby, żeby zaoszczędzić? Oczywiście, że tak. Przedstawimy wam, 3 sposoby na to, jak zaoszczędzić na paliwie. Uwaga będą to sposoby stricte finansowe, nie będziemy opisywać zagadnień eco drivingu. Nie będziemy zachęcać także to rezygnacji z jazdy samochodem – chociaż w niektórych przypadkach znacznie tańsza jest komunikacja miejska.

Jak zmniejszyć rachunki za paliwo?

Czy każdy chce zaoszczędzić na paliwie? Paradoksalnie odpowiedź nie jest taka oczywista. Wiele osób świadomie decyduje się na wyższe koszty eksploatacji samochodu. Wybiera większe samochody z większymi silnikami. Takie auta z założenia będą palić więcej. Tutaj jednak nie chcemy zastanawiać się nad zmniejszeniem zużycia paliwa przez samochód, a nad tym jak taniej kupić paliwo lub jak zaoszczędzić w jakiś inny pomysłowy sposób 😊

Jak obniżyć rachunki za paliwo – planowanie tankowań

Zaczniemy od czegoś, co wydaje się najbardziej oczywiste. Planowanie tankowań to sposób na zaoszczędzenie przynajmniej kilkunastu groszy na każdym litrze paliwa. Planowanie można rozgraniczyć na 2 aspekty. Pierwszy z nich dotyczy standardowej jazdy w trybie miejskim, drugi jazdy w trasie. Zaczniemy od jazdy miejskiej. W każdym mieście jest co najmniej kilkadziesiąt stacji benzynowych. Ceny potrafią się na nich znacząco różnić – nawet na stacjach pod tym samym szyldem. Planowanie tankowania polega na korzystaniu z okazji. Jeździcie raz w tygodniu na basen? Po drodze mijacie stację, na której paliwo jest tańsze? Tankujcie wtedy do pełna. Spodziewacie się, że w następnym tygodniu nie będziecie przejeżdżać w tej okolicy? Dolejcie 15 litrów tak, żeby nie być zmuszonym do przypadkowych tankowań. Statystyczny kierowca przejeżdża miesięcznie około 1 000 km. Samochód spala średnio 8 litrów paliwa.

Statystyka

Miesięcznie więc potrzebne jest 80 litrów paliwa. Każde 10 groszy mniej to oszczędność 8 zł miesięcznie. W skrajnych przypadkach różnice w cenie paliwa przekraczają 40 groszy… Drugi aspekt to planowanie tankowań podczas dalszych tras. Tutaj zasada jest prosta. Paliwo na autostradach czy drogach ekspresowych potrafi być nawet o 1 zł droższe. Mając w planach wyjazd koniecznie trzeba zatankować do pełna na swojej stacji, tak aby nie być zmuszonym do tankowania na autostradzie. Jeśli trasa jest na tyle długa, że paliwa braknie warto zatankować na stacji przed autostradą, chociaż 10/15 litrów tak, żeby spokojnie ją przejechać.

Ile można zaoszczędzić w ten sposób? Tankowanie do pełna na autostradzie to minimum 30 zł wyższy rachunek. Kwota w sam raz na wakacyjne lody 😊

Jak oszczędzać na paliwie – korzystanie ze stacji przy supermarketach

Punkt ten jest mocno powiązany z powyższym. Stacje benzynowe przy supermarketach przeważnie oferują paliwo po znacznie niższej cenie. Z czego to wynika? Jest to chwyt marketingowy. Duże markety znajdują się na obrzeżach miast. Więc skoro kogoś można skusić tańszym paliwem do przyjazdu to jest wielce prawdopodobne, że zdecyduje się na zakupy w centrum handlowym. Centrum handlowe obniżając cenę za litr paliwa o kilkadziesiąt groszy tak naprawdę inwestuje w przyszłego klienta. Jest wielce prawdopodobne, że marża na innych zakupionych produktach przebije oszczędność na paliwie 😉 Jak więc wykorzystać taką okazję? Najlepiej tankować w momencie przebywania w pobliżu takiej stacji.

Bony rabatowe

Dodatkowo takie stacje często oferują bony rabatowe na wykorzystanie w centrum handlowym. Czy są jakieś minusy takiego tankowania? Kilka lat temu mówiło się, że paliwo na stacjach marketowych jest gorszej jakości. Ludzie obawiali się uszkodzenia samochodu i zwyczajnie unikali takich stacji. Rzeczywistość okazała się odmienna, tankowanie na tych stacjach nie powodowało awarii samochodów. Dodatkowo paliwo nie było „mniej kaloryczne”, a więc samochód spalał dokładnie tyle samo. Czy warto korzystać z tańszego paliwa na stacjach marketowych? Warto pod warunkiem, że nie musisz dojechać specjalnie do niej 25 km 😊

Jak zaoszczędzić na paliwie – dojazdy wspólne

Czy istnieją jeszcze jakieś sposoby na oszczędzanie na paliwie? Jednym z nich są wspólne dojazdy do pracy. Jest to rozwiązanie bardzo popularne wśród pracowników produkcyjnych i mniej popularne wśród pracowników biurowych. Wynika to pewnie z różnicy pomiędzy ich wynagrodzeniami. Dla osoby zarabiającej 2 500 zł perspektywa zaoszczędzania 100 zł będzie o wiele bardziej kusząca niż dla osoby zarabiającej 4 500 zł. Tym bardziej, że wspólne dojazdy to także pewne niedogodności. Ale w życiu zwykle tak bywa, że oszczędzanie polega na drobnych wyrzeczeniach. Ile można zaoszczędzić w ten sposób? 5 km do pracy? Jeżdżąc tylko z jedną osobą do pracy zaoszczędzimy w ten sposób około 30 zł. 5 km to wyjątkowo bliska odległość do pracy… im dalej tym oszczędności będą większe. Poza tym można jeździć miesiąc swoim samochodem, miesiąc samochodem kolegi – pozwoli to zmniejszyć także koszty eksploatacji. Pisaliśmy o nich tutaj.

PS. wspólne dojazdy do pracy to także czystsze powietrze !!!

Jak zaoszczędzić na paliwie – podsumowanie

Oszczędzanie na paliwie to kolejny ważny temat z naszego cyklu dotyczącego oszczędzania. Na jego zakończenie pokażemy Wam, ile pieniędzy każdego miesiąca może zostać w kieszeni dzięki optymalizacji codziennych wydatków. Czy oszczędzanie na paliwie ma sens? Oczywiście, że tak. Zawsze jak można mieć coś tej samej jakości za niższą cenę to warto spróbować.

3 opisane przez nas sposoby są proste i nie wymagają specjalnych poświęceń. Wystarczy zmiana kilku nawyków 😊 Znacie jakieś sposoby oszczędzania na paliwie? Zachęcamy do dyskusji.

Zamiast oszczędzać można też więcej zarabiać – tutaj zalety umowy B2B

You Might Also Like

11 komentarzy

 • Reply
  Fabian
  6 czerwca, 2019 at 9:02 am

  Miasto powiatowe 50 tys. mieszkańców.
  Od lat tankuję na stacji paliw marketu Carrefour i dziwię się przywiązaniu niektórych kierowców do odległej o 1 km stacji Orlen gdzie paliwo ZAWSZE jest kilkanaście groszy droższe. Trudno to policzyć, ale wydaje mi się, że przez kilka lat w Carrefour dostałem już jedno tankowanie gratis na różnicy cen :).

  • Reply
   finansowysilacz
   6 czerwca, 2019 at 9:15 am

   Ja tankuję na Auchan, ale wielu moich znajomych „boi” się tam tankować. Kwestia podejścia.

   • Reply
    Magdalena Półtorak
    6 czerwca, 2019 at 9:24 am

    My też tankujemy przy Auchan od co najmniej 1,5 roku i polecam serdecznie!

    • Reply
     finansowysilacz
     6 czerwca, 2019 at 9:25 am

     Różnica na litrze to często ponad 20 groszy…

 • Reply
  eRIZ
  7 czerwca, 2019 at 10:12 am

  Nierzadko jest tak, że ta sama cysterna zasila zbiorniki i markowej stacji, i marketówki. 😉

  • Reply
   finansowysilacz
   7 czerwca, 2019 at 10:14 am

   dokładnie tak 🙂

   • Reply
    Wojtek
    28 czerwca, 2019 at 8:46 am

    Ja będąc jeszcze na studiach na zajęciach sprawdzałem ilość oktanów benzyn z różnych stacji i z naszych badań wyszło, że najwięcej było w paliwach ze stacji przy carrefour’rze (ale to było 15 lat temu)

 • Reply
  Wojtek
  13 czerwca, 2019 at 4:47 am

  Dodatkowe oszczędności możemy uzyskać odpowiednio przygotowując auto tzn:
  1) kupno odpowiednich opon- Eko-opony lub opony „zielone” są to specjalne opony, które pozwalają zmniejszyć spalanie paliwa od 0,2 do 0,5 l na każde przejechane 100 km w przypadku typowego „kompaktu”.
  2) usunięcie z bagażnika niepotrzebnych gratów- Istnieje prosta zależność- im samochód cięższy tym więcej pali. W średniej wielkości „kompakcie” każde dodatkowe 100 kg podwyższa spalanie o około 6%.
  3) nie jeździjmy niepotrzebnie z bagażnikiem dachowym lub uchwytem rowerowym- Bagażnik dachowy, lub uchwyt na rowery- to wszystko ma wpływ na zwiększenie oporu powietrza pędzącego samochodu, a to z kolei przekłada się na zwiększone zużycie paliwa. We współczesnych samochodach o bardzo zaawansowanej aerodynamice zamontowany na dachu bagażnik może zwiększyć spalanie nawet do 20%.

  • Reply
   finansowysilacz
   13 czerwca, 2019 at 6:39 am

   Punktu 1 nie znałem. Trochę sceptycznie patrzę na te liczby. 0.5l /100km? To bardzo duża oszczędność.
   Odnośnie pkt 2 i 3 to masz rację. A spotyka się na drodze ludzi, którzy wożą jeszcze zimą „letni bagażnik” na dachu, bo nie było czasu go zdjąć.

   • Reply
    Wojtek
    28 czerwca, 2019 at 8:44 am

    Co do punktu 2 to ja w bagażniku właśnie znalazłem jeszcze łyżwy z zimy i znicze ze świeta zmarłych. Muszę się wziąć za porządki w aucie. Kto wie jakie skarby tam jeszcze odkryję.

    • Reply
     finansowysilacz
     28 czerwca, 2019 at 12:18 pm

     sam wożę kilka drobiazgów, których mi się nie chce wynieść do piwnicy.
     Ale lenistwo kosztuje 🙁

Leave a Reply

Captcha loading...