Oszczędzanie

Jak zaoszczędzić na prądzie

Jak zaoszczędzić na prądzie

Wydatki na energię elektryczną stanowią ważną pozycję w domowym budżecie. Sam każdego miesiąca przeznaczam na ten cel 150 zł / 200 zł. Czy można płacić mniej? Jak zaoszczędzić na prądzie? Zapraszam do lektury tekstu, w którym zaprezentuję 5 prostych sposobów, dzięki którym będzie można płacić mniej. Warto mieć na uwadze, że podwyżki cen energii elektrycznej w 2020 roku będą niemal nieuniknione, dlatego gra jest warta świeczki.

Zużycie prądu przez sprzęt gospodarstwa domowego

Każdy domowy sprzęt zużywa określoną ilość prądu, pisaliśmy z resztą o tym już tutaj:

Po lekturze tych tekstów macie już świadomość problemu. Teraz tylko pozostaje odpowiedzieć na pytanie, jak zaoszczędzić na prądzie? Skupimy się na największych pożeraczach prądu – lodówce, pralce i telewizorze. Dodatkowo poruszymy aspekt zmiany dostawcy prądu i korzystania z innych taryf. Oszczędzanie na prądzie podzielimy więc na 2 wątki – zmniejszenie zużycia oraz obniżenie ceny prądu.

Ile kosztuje prąd?

Obecnie prąd kosztuje około 0,55 zł /kWh. Na tą kwotę składa się cena za energię elektryczną (0,31 zł / kWh) i opłata dystrybucyjna (0,24 zł / kWh). Prawdopodobnie w 2020 roku cena ta wzrośnie o około 15%.

Jak zmniejszyć rachunki za energię elektryczną – telewizor

Wiele osób ma włączony telewizor praktycznie przez cały dzień. Jest to bardzo zły nawyk, którego sam nie potrafię się wyzbyć. Jedną z pierwszych czynności, którą robię po przyjściu do domu jest włączenie telewizora. Niekoniecznie go oglądam, ale telewizor gra „w tle”. Sposób na oszczędność jest więc dziecinnie prosty, wyłączaj telewizor 😊Nie będą to wielkie oszczędności, ale grosz do grosza i będzie kokosza.

Jak zmniejszyć rachunki za prąd – lodówka

Lodówka jest włączona przez 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku. Trudno komuś zalecić wyłączanie lodówki 😊 Są jednak pewne sposoby, dzięki którym można zmniejszyć zużycie prądu przez lodówkę. Lodówka, do której wkładamy ciepłe posiłki z pewnością szybko włączy agregat, co wpłynie na większe zużycie prądu. Warto zastanowić się nad podniesieniem temperatury w lodówce i zamrażarce. Naprawdę nie ma konieczności ustawienia lodówki na najniższą temperaturę. Dobrze też korzystać z warunków atmosferycznych. Zimą część produktów można trzymać na balkonie 😉

Jak zaoszczędzić na prądzie – pralka

Szansą na oszczędności jest także rozsądne gospodarowanie pralką. Ważne jest, aby nie włączać pralki jedynie z kilkoma rzeczami. Poza tym obniżenie temperatury i czasu prania pozwoli zmniejszyć zużycie prądu. W przypadku ubrań, które nie są mocno zabrudzone naprawdę nie ma konieczności prania przez 2 godziny w temperaturze 60 stopni.

Zmiana dostawcy prądu

Zmiana dostawcy prądu to temat wyłącznie dla mieszkańców dużych miast. W mniejszych miastach konkurencja rzadko kiedy wchodzi na rynek i konsumenci są zdani na jedną firmę. W przypadku większych miast wybór jest dość duży, firmy walczą o klientów i oferują dość korzystne warunki. W tym przypadku trzeba jednak bardzo dokładnie czytać umowy, bo zdarza się, że zmiana dostawcy prądu może nie być dobrą zmianą.

Jak obniżyć rachunki za prąd – Taryfa nocna

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że może korzystać z różnych taryf na zakup prądu. Standardowa taryfa G11 to jednakowa opłata za prąd bez względu na czas zużycia. Można jednak skorzystać z taryfy G12. Czym on się charakteryzuje? Uwzględnia ona zróżnicowane opłaty za prąd w zależności od pory dnia.

Strefa I jest strefą droższą – 6 – 13 oraz 15 – 22 od poniedziałku do piątku. – 0,71 zł / kWh

Strefa II jest strefą tańszą – obejmuje weekendy oraz dni robocze w godzinach 22 – 6 i 13 – 15 – 0,26 zł / kWh

Kiedy taka taryfa będzie opłacalna?

Kiedy większość prac domowych wykonuje się w godzinach wieczornych/nocnych i w weekendy.

Ważna będzie zmiana nawyków. Pranie, prasowanie czy odkurzanie trzeba odkładać na weekend lub późny wieczór. Taryfa będzie korzystna dla osób pracujących do późna. Będzie niekorzystna dla osób wyjeżdżających z domu na weekendy lub pracujących w domu.

Jak zaoszczędzić na prądzie podsumowanie

Zużywanie prądu jest nieuniknione jednak zmiana kilku nawyków, zmiana operatora czy taryfy może wpłynąć na dość spore oszczędności. Warto mieć świadomość, że im większe gospodarstwo domowe tym potencjalne oszczędności będą większe. Macie jakieś swoje sprawdzone sposoby na oszczędzanie na prądzie? Podzielcie się nimi z nami.

Zachęcamy do zapoznania się z innymi artykułami o podobnej tematyce:

You Might Also Like

4 komentarze

 • Reply
  Jakub
  28 marca, 2019 at 2:35 pm

  Dla kogoś kto lubi, aby coś „gadało” w tle dobrym rozwiązaniem jest radio lub soundbar z muzyką puszczoną z telefonu 🙂 Można ją też zastąpić jakimiś dobrym podcastem 🙂

 • Reply
  Grant Okud
  28 marca, 2019 at 6:43 pm

  U mnie to miernik zużycia energii Polskiej firmy OneMeter, przedłużacz z przełącznikami (i wyłączanie ich jak z czegoś nie korzystam), wyłączanie światła w innych pomieszczeniach oraz wyłączenie TV kiedy ma grac tylko w tle 🙂

 • Reply
  Marek Trenkler
  31 marca, 2019 at 8:54 am

  Twoje informacje odnośnie do taryfy G12 wymagają sprostowania. G12 to tańszy prąd w godz. 13-15 i 22-6 przez 7 dni w tygodniu. Tani prąd w całe weekendy oraz w dni powszednie jak wyżej to taryfa G12w, a to nie to samo.

 • Reply
  Lukasz Pomocny
  3 kwietnia, 2019 at 5:40 pm

  Wyłączanie urządzeń z trybu standby jest dobrą praktyką, ale trudno wyrobić w sobie taki nawyk. 🙂

Leave a Reply

Captcha loading...