Oszczędzanie

Jak zaoszczędzić na wodzie

jak zaoszczędzić na wodzie

Wydatki na wodę to druga najważniejsza pozycja w domowym budżecie w pozycji media. Więcej niż na wodę wydamy tylko na energię elektryczną. O tym jak zaoszczędzić na prądzie pisaliśmy tutaj. Ile płacimy za wodę? Sam na ten cel przeznaczam około 100 zł / 150 zł. Czy można płacić mniej? Jak zaoszczędzić na wodzie ? Zapraszam do lektury tekstu, w którym pokażę 6 prostych sposobów, dzięki którym będzie można płacić mniej. Jest to kolejny element domowego budżetu, w którym możecie znaleźć oszczędności.

Gdzie zużywamy najwięcej wody?

Zdecydowanie najwięcej wody wykorzystujemy do codziennego mycia. Poza tym, pranie, sprzątanie, mycie naczyń. Każdy z tych elementów można zoptymalizować w taki sposób, aby płacić mniej.

W przypadku wody, nie mamy możliwości zmiany dostawcy. Mamy stałą cenę i obniżyć rachunki można tylko dzięki zmniejszeniu zużycia.

Ile kosztuje woda?

Nie można podać jednej stawki za 1 m³ wody w Polsce. Cena wody zależy od województwa, a nawet od miasta. Co więcej ceny te mogą się od siebie znacznie różnić. Rozpiętości za 1 m³ wody i ścieków są naprawdę znaczne. W Szklarskiej Porębie mieszkańcy płacą za wodę ponad 30 zł/m³ . Najniższa cena wody w kraju nie przekracza 5 zł /m³. Podane ceny są wartościami brutto. W niektórych miejscach osobno sprzedawana jest woda zimna wraz ze ściekami oraz woda ciepła z miejskiej ciepłowni. W innych przypadkach wodę trzeba podgrzewać za pomocą termy, bojlera czy junkersa.

Jak zmniejszyć rachunki za wodę – kąpiel

Na początek trzeba podkreślić, że oszczędzania na wodzie nie można utożsamiać z zaniechaniem mycia się czy obniżenia jego częstotliwości. Zmniejszenie zużycia wody podczas kąpieli można podzielić na 2 przypadki.

Osoby kąpiące się w wannie mogą zaoszczędzić dzięki nienalewaniu całej wanny wody. Na początek mogą wlewać pół wanny wody albo nalewać ją do pełna tylko raz w tygodniu, a w inne dni myć się pod bieżącą wodą/prysznicem.

Osoby korzystające z prysznica z założenia zużywają mniej wody. Jednak wciąż mogą optymalizować jej zużycie. Wystarczy po zamoczeniu ciała zakręcić wodę – tak, żeby nie lała się podczas samego mycia. Takie oszczędności może wydają się niewielkie, ale trzeba mieć świadomość, że liczy się tutaj efekt skali. 4 osoby x 2 prysznice dziennie x 30 dni. Gra naprawdę jest warta świeczki. Kilkadziesiąt złotych miesięcznie leży na ulicy, wystarczy się po nie schylić.

Jak zmniejszyć rachunki za wodę – mycie zębów/golenie

Jak zaoszczędzić na wodzie podczas tych codziennych czynności? Sposób jest bardzo prosty, wystarczy zakręcać wodę. Wiele osób zmoczy wodą szczoteczkę z pastą i woda leje się, dopóki zęby nie zostaną umyte. Rachunek jest prosty – każde mycie zębów czy golenie w ten właśnie sposób oznacza 2 minuty bezsensownego wylewania się wody.

Jak zaoszczędzić na wodzie – zmywanie

Jeśli nie chcecie się przekonać, że zmywarka to dobra inwestycja to dam wam jeszcze inny sposób. Z resztą podobny jak te wcześniej opisywane. Naczynia powinno się zamoczyć, a następnie myć przy zakręconej wodzie. Odkręcić ją dopiero przy płukaniu. Niestety dla swojego budżetu wiele osób zmywa przy odkręconej wodzie. PS. o tym, czy warto korzystać ze zmywarki będziecie mogli się przekonać już wkrótce. Pracujemy nad tym 😊

Jak obniżyć rachunki za wodę – pranie

Obniżyć zużycie wody podczas prania można na 2 sposoby. Co warte podkreślenia, nie wykluczają się one wzajemnie. Pierwszym z nich jest optymalizacja samego procesu prania. Niewłączanie pralki z 2 czy 3 rzeczami. Skracanie czasu prania dla ubrań niewymagających długiego prania pozwoli zaoszczędzić pieniądze.

Drugim sposobem jest zmiana pralki na nowszy model. Tak to już jest, że im nowsze produkty tym zużycie wody i prądu jest niższe. Oczywiście taki zakup to spory wydatek i większość osób z taką inwestycją czeka do najlepszej okazji, jaką jest uszkodzenie sprzętu.

Toaleta

Tutaj oszczędności będą polegały na zmniejszeniu ilości wody, którą będziemy spłukiwać. Każda spłuczka ma możliwość regulacji ile wody ma się nabierać do zbiornika. Zmniejszenie chociażby o 1 litr spuszczanej wody będzie oznaczało, że 4-osobowa rodzina powinna dziennie oszczędzić przynajmniej 20 litrów wody dziennie. Oczywiście nie należy nadmiernie przesadzać ze zmniejszaniem ilości wody w spłuczce, bo możemy dojść do sytuacji, gdzie zamiast jednego spłukania będą potrzebne dwa.

Drugim sposobem na oszczędności w tym zakresie jest instalacja spłuczki dwuprzyciskowej. Zazwyczaj taki manewr sprawia, że jedno spłukanie jest o połowę mniejsze. To również wymiernie wpłynie na oszczędności.

Jak oszczędzać wodę – siłownia

Coraz więcej osób prowadzi zdrowy tryb życia, co oczywiście jest godne pochwały. Jednak nie wszyscy po odbytych zajęciach w klubie fitness czy na siłowni korzystają z prysznica. Z punktu widzenia finansów osobistych jest to bardzo złe. Skoro i tak płaci się za karnet, to na naprawdę, aż żal nie skorzystać z prysznica. Jeden prysznic kosztuje około 2,5 zł. Tak więc biorąc prysznic na siłowni 3 razy w tygodniu można zaoszczędzić w skali miesiąca 30 zł. Chyba warto 😊

Jak zaoszczędzić na wodzie -podsumowanie

Zużywanie wody jest nieuniknione jednak zmiana kilku codziennych nawyków może sprawić, że wraz z wypływającą wodą nie będą wypływać z portfela nasze ciężko zarobione pieniądze. Warto mieć świadomość, że im większe gospodarstwo domowe tym potencjalne oszczędności będą większe. Im więcej osób tym zwyczajnie więcej wody będzie trzeba zużyć. Co ważne, nie zachęcamy nikogo do życia w brudzie, a do racjonalnego gospodarowania zasobami. Macie jakieś swoje sprawdzone sposoby na oszczędzanie na wodzie? Podzielcie się nimi z nami.

Zachęcamy do zapoznania się z innymi artykułami o podobnej tematyce:

You Might Also Like

3 komentarze

 • Reply
  Jakub
  29 kwietnia, 2019 at 8:09 am

  Dodałbym jeszcze wymianę perlatorów we wszystkich kranach 🙂 Te kilka złotych inwestycji w nie może się przełożyć na znacznie niższy rachunek za wodę 😉

  • Reply
   finansowysilacz
   29 kwietnia, 2019 at 8:16 am

   No tak 🙂 jest to bardzo dobra opcja, która przyczyni się do oszczędności na wodzie. Dzięki 🙂

   • Reply
    Jakub
    29 kwietnia, 2019 at 8:35 am

    Żaden kłopot 🙂 Akurat jakiś czas temu samemu je wymieniałem więc jestem na bieżąco w temacie 😉

Leave a Reply

Captcha loading...