Edukacja

Jak zarabiać na blogu?

jak zarabiać na blogu

Zastanawialiście się kiedyś, jak zarabiać na blogu?

My też cały czas się zastanawiamy 😊

Mówiąc całkiem serio wiemy, jak zarabiać na blogu – niestety jeszcze nie potrafimy tego skutecznie robić.

Jak zarabiać na blogu – sprawdzone sposoby

 • reklamy AdSense

  najprostszy, wymagający najmniejszego zaangażowania sposób zarabiania pieniędzy na blogu. Wystarczy posiadać własną witrynę, zaimplementować reklamy google i można już zarabiać. Dość prosto się to robi i nikt nie powinien mieć z tym większych problemów. Należy założyć konto Google, zalogować się do AdSense, wykonać instrukcje, czyli wklejenie kodu wygenerowanego przez Google i czekać. Po kilku dniach jeśli wszystko zrobiliśmy prawidłowo dostaniemy potwierdzenie, że reklamy już mogą być wyświetlane. Mamy opcję wyświetlania reklam, gdzie to algorytm Google umieszcza w odpowiednich miejscach reklamy (automatyczne reklamy), jak i konfigurator do tworzenia spersonalizowanych reklam. Niestety reklamy Adsense mają także swoje wady. Google płaci tylko za kliknięcia. Średni współczynnik klikalności w reklamy wynosi około 1%-2%. Poza tym przez niechęć do reklam wiele osób instaluje Adblock-a, który w praktyce uniemożliwia zarabianie blogerom. Z resztą sami niedawno zamieściliśmy reklamy AdSense na blogu i testujemy, czy dadzą one jakiś efekt finansowy.

 • sprzedaż własnych produktów/usług

  bardzo trudna, wymagająca pomysłu i zależna od innych czynników działalność. Sprzedaż własnych produktów kojarzy nam się z ubraniami, kubkami czy innymi gadżetami. Niewątpliwie to prawda, natomiast blogerzy mają szersze możliwości. Szczególnie blogerzy będący ekspertami w swoich dziedzinach. Blogerzy najzwyczajniej w świecie mogą sprzedawać swoje usługi. Blog daje im szansę pokazania się przed szerszym gronem, dzięki czemu mogą sprzedawać porady prawne, przepisy kulinarne, doradztwo finansowe czy podatkowe. Tak naprawdę wachlarz możliwości jest szeroki. Piszemy o tym, co obecnie jest popularne, ale za jakiś czas może się okazać, że blogerzy zaczną sprzedawać coś o czym jeszcze nie słyszeliśmy. Wszystko zależy od inwencji i kreatywności.

 • występy na szkoleniach/ konferencjach

  blogerzy jako eksperci, mogą być także zapraszani do udziału w szkoleniach czy konferencjach. Mając kilkanaście, czy kilkadziesiąt tysięcy unikalnych użytkowników bloger (chyba, że występuje pod pseudonimem i nie pokazuje twarzy) staje się chcąc nie chcąc osobą publiczną. Taka osoba może być łakomym kąskiem dla firm organizujących szkolenia czy konferencje. Za jeden wykład można zarobić nawet kilka tysięcy złotych.

 • programy partnerskie

  programy partnerskie są niejako powiązane z artykułami sponsorowanymi, szczególnie, jeśli chodzi o tematykę bloga z tym, co możemy reklamować. Jedyna różnica polega na tym, że w ramach programu partnerskiego udostępniamy powierzchnię reklamową, a nasi czytelnicy mogą za pomocą dedykowanego linka zrobić zakupy/zarejestrować się na stronie partnera. Wtedy dostaniemy jakiś procent od sprzedaży bądź stałą kwotę za podjęcie określonej akcji.

 • artykuły sponsorowane

  bardzo dochodowa, ale trudna w realizacji alternatywa. Wielu marketingowców zdaje sobie sprawę, że content marketing to jedna z najskuteczniejszych form promocji. Jednak, aby dostać ciekawe propozycje stworzenia tekstu sponsorowanego trzeba prowadzić bloga, który ma już przynajmniej 5 000 unikalnych użytkowników miesięcznie. Ważna jest tutaj także tematyka bloga.

Co można reklamować w zależności od tematyki bloga:

 • blog finansowy – produkty bankowe, ubezpieczeniowe itd.,
 • blogi o nowych technologiach – testowanie i recenzowania nowych produktów,
 • blog parentingowy – produkty dla dzieci (wózki, smoczki, zabawki itd. ),
 • blogi o sporcie – odzież, sprzęt sportowy,
 • blog o grach – gry komputerowe,
 • blogi o gotowaniu – sprzęt kuchenny, restauracje,
 • blog o fotografii – sprzęt fotograficzny,
 • blogi o książkach – książki, podręczniki,
 • blogi podróżnicze – wycieczki, wakacyjne wyjazdy,
 • blog lifestylowy – kosmetyki, perfumy, odzież,
 • blog motoryzacyjny – akcesoria samochodowe.

Wymienione zostały tylko najpopularniejsze tematy w blogosferze. Trzeba mieć świadomość, że czasem może być łatwiej zarobić poruszając niszowe tematy niż mieć kilka tysięcy odwiedzających pisząc o czymś powszechnym.

Duże blogi, czyli takie, które są odwiedzane przez ponad 50 000 osób miesięcznie mogą otrzymać za artykuł sponsorowany nawet kilkanaście tysięcy złotych. Wydaje się, że jest to naprawdę atrakcyjna kwota.

Ile można zarabiać na blogu?

Ten temat już był dotknięty przy omawianiu konkretnych sposobów na zarobek. Natomiast tutaj zostanie rozwinięty. Zaletą zarabiania na blogu jest to, że w zasadzie nie mamy nad głową sufitu. Wszystko zależy od naszej pomysłowości, a także branży w której działamy. Nikt nie będzie specjalnie zaskoczony tym, że blog o tematyce finansowej zarobi więcej niż blog podróżniczy czy kulinarny przy takiej samej liczbie unikalnych użytkowników.

Kto może zarabiać na blogu?

Na blogu może zarabiać ktoś, kto ma fajny pomysł, ktoś kto jest specjalistą w swojej branży, ktoś kto ma ciekawe hobby, ktoś kto nie boi się nowych wyzwań. W zasadzie każdy może zarabiać na blogu, niestety udaje się to nielicznym. Czasem nawet fajny pomysł nic nie da, jeśli braknie nam zapału i samozaparcia. Trzeba wiele silnej woli, żeby tworzyć teksty, które początkowo są czytane przez 10 osób…

Czy łatwo jest zarabiać na blogu?

Naszym zdaniem bardzo trudno jest zarabiać na blogu. Oczywiście z tego artykułu dowiedzieliście się jak zarabiać na blogu, ale nie każdy będzie potrafił to zrobić. Sami dotychczas nie potrafiliśmy tego zrobić. Przede wszystkim, aby zarabiać na blogu musisz być ekspertem w jakiejś dziedzinie albo mieć konkretne hobby – ta sprawa wyklucza już wiele osób. Ciężko przecież pisać o czymś o czym nie ma się pojęcia.

Ciężko zarobić na blogu także z innego powodu – powodu, który nas bezpośrednio dotknął. Moglibyśmy zarobić kilkaset złotych za artykuł sponsorowany – niestety nie możemy tego zrobić, bo nie mamy działalności gospodarczej i nie założymy jej, bo koszty przekroczą przychody. Więc lepiej nie mieć nic niż mieć straty…

Czy osoba fizyczna może zarabiać na blogu?

Osoba fizyczna może zarabiać na blogu, ale tylko do pewnego czasu. Generalnie prowadzenie bloga w celu zarabiania pieniędzy kwalifikuje się do założenia działalności gospodarczej (o tym czy założyć jednoosobową działalność czy spółkę z o.o. przeczytasz w naszym artykule). Jednak, jeśli Twoje przychody są sporadyczne to możesz bez trudu rozliczyć je, jako najem powierzchni reklamowej płacąc 8,5% podatek.

Ile kosztuje prowadzenie bloga?

Aby ocenić, ile kosztuje prowadzenie bloga najpierw należy zastanowić się, czy wyceniamy czas czy mówimy wyłącznie o nakładach finansowych. Jeśli chcielibyśmy wycenić nasz czas to pewnie bylibyśmy już bogaci 😊 Serio, jeśli chcemy wyceniać poświęcony czas to prowadzenie bloga jest naprawdę bardzo drogie zajęcie. Jeśli zliczyć wszystkie godziny potrzebne do uruchomienia strony i fanpage, a także te potrzebne do napisania, spozycjonowania i opublikowania artykułów, a następnie przemnożyć to przez średnią stawkę godzinową to wyjdzie spora kwota.

Dlatego skupimy się na aspekcie finansowym. Podstawowe koszty to wykupienie domeny i hostingu. Zakładając, że dopiero zaczynamy prowadzenie bloga i nie mamy kilkudziesięciu tysięcy użytkowników to nie będzie nas to kosztować więcej niż 400 zł rocznie. Dodatkowo warto pokusić się o stworzenie loga – profesjonalna firma może wziąć za nie od 100 do 1 000 zł.

Możemy jednak chcieć szybko stworzyć znaną markę i wydawać więcej. Tutaj wydatków nie da się zliczyć, możemy jednak je wymienić:

 • reklama – Facebook czy Google oferują możliwość dotarcia do większej liczby odbiorców. Oczywiście to kosztuje. Przykładowo nasz post może trafić do dodatkowych 500 osób za około 3 zł. Czy to dużo czy mało, oceńcie sami.
 • pozycjonowanie strony – jeśli nie macie o tym pojęcia, możecie za kilkaset złotych wynająć firmę zajmującą się audytem SEO i pozycjonowaniem swoich artykułów. Polecamy jednak nauczyć się tego samemu, nie jest to bardzo trudne, przynajmniej podczas początkowej działalności.
 • redaktor strony – możecie także zatrudnić kogoś kto będzie pisał za Was artykuły, jednak chyba nie o to chodzi w blogowaniu, prawda?

Podsumowanie

Zarabianie na blogu to bardzo ciężki kawałek chleba. Oczywiście blog może założyć każdy, dodatkowo jego założenie nie wiąże się z koniecznością inwestowania pieniędzy czy zakładania działalności gospodarczej. Wystarczy, że macie pomysł i odrobinę wiedzy z dziedziny IT. Tym bardziej, że ten artykuł pozwolił Wam dowiedzieć się, jak zarabiać na blogu.

Jeśli macie jakieś sugestie, pytania lub coś do dodania to zapraszamy do komentowania na naszym blogu oraz na fanpage. Podzielcie się z nami swoimi spostrzeżeniami. Może znacie kogoś kto zarabia, a może Wy macie jakieś pomysły, jak zarabiać na blogu?

You Might Also Like

12 komentarzy

 • Reply
  Optymalizacja-AdSense.pl
  10 maja, 2018 at 8:26 am

  Reklamy AdSense na stronie/blogi mają sens gdy… jest sporo wyświetleń (minimum te 3k UU miesięcznie) i są porządnie zoptymalizowane, żeby nie było CTR jak piszesz 1-2% a 8-15%.

  • Reply
   finansowysilacz
   10 maja, 2018 at 12:45 pm

   Zgadzamy się z Tobą. PS. napisz do Nas maila albo na Facebooku.

   • Reply
    Optymalizacja-AdSense.pl
    10 maja, 2018 at 2:09 pm

    Ok 😉

 • Reply
  Dziewczyna W Piżamie
  10 maja, 2018 at 10:40 am

  Bardzo fajny wpis 🙂

  • Reply
   finansowysilacz
   10 maja, 2018 at 12:44 pm

   Dziękujemy za miłe słowa 🙂

 • Reply
  aczp
  11 maja, 2018 at 9:30 am

  w punkt 😉 niektórym się wydaje, że bloga założą i miliony na konto wpłyną i jeszcze będzie czas na leżenie i dumanie o niebieskich migdałach 😉

  • Reply
   finansowysilacz
   11 maja, 2018 at 9:39 am

   Prowadzenie bloga jest wygodne, bo pisać można wszędzie. Ale tak naprawdę trudno jest na tym zarabiać pieniądze…

 • Reply
  Dana
  14 maja, 2018 at 2:26 pm

  Dla osób chcących zarabiać na blogu polecam książki Tomka Tomczyka („Blog. Pisz, kreuj, zarabiaj” oraz „Bloger”), Michaela Hyatta „Twoja e-platforma. Jak się wybić w świecie pełnym zgiełku” oraz Ruth Soukup „Jak zarabiać na blogu i pozostać sobą”. A i pewnie najnowsza książka Michała Szafrańskiego będzie pełna przydatnej wiedzy 🙂

  Z dotychczasowego doświadczenia „najprzyjemniejsze” pieniądze spływały na moje konto ze współpracy z markami przy konkretnych akcjach edukacyjnych. Głównie polegały one na udzieleniu wypowiedzi dla mediów, napisaniu wpisu inspirowanego i promocji w social mediach. Nigdy nie przyjmuję i nie publikuję u siebie gotowych, komercyjnych tekstów. Treści w trakcie współpracy tworzę sama. Bardzo dużo ofert współpracy odrzucam, bo albo sama nie jestem przekonana do promowania jakiejś marki/produktu (bo np. jej nie znam lub mam złe skojarzenia), albo nie wydaje mi się dana propozycja interesująca dla moich czytelniczek i czytelników. Chcę być dla nich autentyczna i godna zaufania, nie przyjmuję więc wszystkich propozycji, jak leci, tylko dlatego, żeby cokolwiek na czymkolwiek zarobić. Za każdym razem, gdy otrzymuję ofertę współpracy, zapoznaję się z nią i zadaję sobie pytania: czy to będzie ciekawe dla moich odbiorców? Co to da moim odbiorcom, czy czegos moga się z tego nauczyć? Czy zyskam na tym cokolwiek innego niż nieco dodatkowych pieniędzy na koncie? Czy ta propozycja może mi zaszkodzić? Czy marka jest rzetelna?

  Przychód z reklam w moim przypadku jest promilowy, bo nie zapycham bloga bannerami i linkami afiliacyjnymi czy AdSensem. Sama za bardzo nie lubię stron, gdzie naupychanych jest pełno reklam, dlatego też nie praktykuję tego u siebie w nachalnej formie. Zabija to klimat danego bloga i wywołuje uczucie chaosu u usera – tak mi się przynajmniej wydaje.

  Pozdrawiam!

  • Reply
   finansowysilacz
   17 maja, 2018 at 7:41 am

   Dziękujemy za tak obszerny i merytoryczny komentarz.

   Zgadzamy się z Tobą, że nie ma sensu reklamować czegoś czego się nie jest pewnym. My mamy tak samo z różnymi pożyczkami parabankowymi. Co rusz dostajemy propozycję umieszczenia takiej reklamy. Reklamując tego typu produkty nie odmienimy swojego życia a stracimy na wiarygodności…

 • Reply
  Merkuriusz Polonijny
  6 czerwca, 2018 at 6:57 pm

  Powiem tylko tyle – Adsence może nie zaakceptować strony.
  Zwłaszcza z programami partnerskimi.
  To nie jest wszystko takie proste.

  • Reply
   finansowysilacz
   15 stycznia, 2019 at 10:50 am

   jak nie ma niedozwolonych treści to zaakceptuje 😉

   • Reply
    Merkuriusz Polonijny
    18 stycznia, 2019 at 11:39 am

    W praktyce nie jest jasne czego mogą nie zaakceptować, Owszem, pewne kategorie są ostre, ale Google ma specyficzne podejście – właśnie np. do afiliantów (że np. za dużo linków afiliacyjnych – ale ile konkretnie jest dozwolone?)

Leave a Reply

Captcha loading...