Edukacja

Jak zarządzać domowymi finansami?

Jak zarządzać domowym budżetem?

Bez względu na to, czy jesteście biedni czy bogaci to musicie zarządzać swoimi domowymi finansami. Możecie to robić świadomie lub nieświadomie, dobrze albo źle. Tak czy inaczej zarządzacie swoimi finansami. Dziś zastanowimy się nad tym jak zarządzać domowymi finansami racjonalnie i odpowiedzialnie. Co zrobić, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe? Po co tak naprawdę zarządzać finansami? I dlaczego podejmowane decyzje są tak istotne? Na te i inne pytania odpowiemy już niebawem. Zapraszamy do lektury.

Jak zarządzać domowymi finansami – wprowadzenie

Niestety finanse w Polsce to wciąż temat tabu. Przyjęło się, że nie powinno się rozmawiać o wynagrodzeniach i sposobie wydawania pieniędzy. Jest to jednak bardzo duży błąd. Rozmowy z innymi ludźmi potrafią być inspirujące i często zachęcają do pozytywnych zmian. Nie od dziś wiadomo, że moda i wpływ innych ludzi zachęca do pewnych zachowań. Pod wpływem innych można przejść na dietę lub zapisać się na zajęcia fitness. Dlaczego więc nie zacząć racjonalnie gospodarować swoimi finansami? Tak czy inaczej postaramy się Wam pokazać jak zarządzać domowymi finansami. Jak już się tego dowiecie to będziecie mogli inspirować swoich znajomych do zmiany swoich nawyków.
Chcecie poznać nasze zdanie co do jawności wynagrodzeń?

Jak zarządzać domowymi finansami – planuj i kontroluj wydatki

W zarządzaniu domowymi finansami kluczowe jest poznanie najważniejszych pozycji kosztowych, czyli wydatków. O ile przychody są wartościami na ogół znanymi, gdyż składają się na nie wpływy z tytułu wynagrodzenia, najmu itd. Nawet jeśli tych pozycji jest 10 to jest to policzalna liczba. Tym bardziej, że najczęściej przychody to wyłącznie wynagrodzenie 1 lub 2 osób w gospodarstwie domowym. W przypadku wydatków jest trochę inaczej. Ponoszone są opłaty za mieszkanie, spłata kredytów, wydatki na jedzenie i szereg innych drobnych płatności. Ludzie niestety nie zdają sobie sprawy, ile i na co wydają. Bardzo ważne jest zapisywanie wydatków, tak aby mieć świadomość, ile wydaje się na konkretne rzeczy. Wystarczy skategoryzować wydatki chociaż na 4 główne kategorie. Mieszkanie, jedzenie, rozrywka, inne. Pozwoli to analizować wydatki w konkretnych miesiącach i wyciągać wnioski. Skoro w styczniu na jedzenie wydaliście 1 200 zł to, dlaczego w lutym wydaliście 1 600 zł? Mieliście gości czy ktoś zaszalał? Tutaj znajdziecie informacje, jak oszczędzać na jedzeniu. Spisywanie wydatków to połowa sukcesu. Drugą połową jest planowanie wydatków. Skoro wiecie już, ile wydajecie na dane rzeczy to warto zaplanować pewnego rodzaju budżety. Ile wydacie na wakacje, ile na jedzenie itd. Będąc już blisko wykorzystania budżetu być może będziecie w stanie ograniczyć rozrywki lub zakup droższych produktów. Zastanawiacie się pewnie po co to wszystko? Dowiecie się niebawem.

Jak zarządzać domowymi finansami – dywersyfikuj przychody

O ile wszystko co do tej pory zostało napisane wydaje się proste. Największą trudnością jest jedynie fizyczne notowanie wydatków to tak naprawdę nie wymaga to nic więcej poza spędzeniem kilku minut w EXCELU albo notatniku. Teraz dochodzi znacznie trudniejsze zadanie, a mianowicie dywersyfikowanie źródeł przychodu. Jest to bardzo trudne do wykonania, ale warto przynajmniej próbować. Przeciętny Kowalski zapytany, czy chciałby zarabiać 100 000 zł z pewnością odpowie, że tak. Każdy kto nie jest milionerem chciałby tyle zarabiać. Jednak wysokie zarobki pochodzące z jednego etatu są bardzo dużym ryzykiem dla budżetu domowego. W razie utraty źródła dochodu pojawia się problem ze spięciem budżetu. Oczywiście świetnie jest dużo zarabiać, ale jeszcze lepiej dużo zarabiać z kilku źródeł. Docelowo najlepiej, jeśli 2 małżonków zarabia podobnie, dodatkowo czerpią dochody np. z najmu. Wtedy utrata pracy przez 1 z małżonków powoduje pewnie utratę 40% a nie 100% dochodów rodziny. Oczywiście to tylko książkowy przykład, zdajemy sobie sprawę, że w prawdziwym życiu dysproporcje zarobkowe są na porządku dziennym, ale warto przynajmniej próbować dywersyfikować dochody. Można szukać pracy dodatkowej, grać na giełdzie, albo rozważyć kupno nieruchomości na wynajem.

Jak dorobić?

Zarówno dywersyfikacja dochodów jak i zapisywanie wydatków mają jeden nadrzędny cel. Jest nim gromadzenie oszczędności. Gromadzenie oszczędności daje pewnego rodzaju komfort psychiczny i uodparnia człowieka i jego rodzinę na różne negatywne zjawiska. Niestety, ale komfort życia rozumiany jako bezpieczeństwo finansowe jest bardzo ważny. Pieniądze na pewno nie są najważniejsze, ale są niezbędne do życia i są konieczne do zaspokajania podstawowych potrzeb.

Warto zapoznać się z naszymi wpisami o tym:

Po co zarządzać domowymi finansami?

Można się zastanowić po co to wszystko? Po co spisywać wydatki, po co dywersyfikować przychody i po co oszczędzać pieniądze? Można przecież żyć chwilą i cieszyć się tym co jest tu i teraz… Jest to niestety bardzo krótkowzroczne podejście. Można nie przejmować się tym co będzie za jakiś czas i mieć nadzieję, że będzie dobrze. Co jednak, jeśli coś pójdzie inaczej? Zarządzanie domowymi finansami jest bardzo ważne. To wybieranie priorytetów i bezpieczna przyszłość. Owszem na pewne rzeczy nie mamy wpływu, ale są rzeczy na które ma się wpływ. Jedną z nich jest posiadanie oszczędności, do czego prowadzi zarządzanie domowymi finansami.

Jak zarządzać domowymi finansami – podsumowanie

Dowiedzieliście się jak zarządzać domowymi finansami w praktyce. Sami widzicie, że nie jest to bardzo skomplikowane, ale wymaga systematyczności. Niestety jednak często najprostsze rzeczy są najtrudniejsze do zrealizowania. Wielu osobom wydaje się, że doskonale kontroluje swoje wydatki. W rzeczywistości jednak, bez właściwego zarządzania budżetem mniejsze lub większe kwoty umykają bezpowrotnie. Jakie jest Wsze zdanie na temat zarządzania domowymi finansami? Jest to ważne zagadnienie? Macie jakieś sprawdzone sposoby ogarniania domowego budżetu? Zapraszamy do dyskusji.

Jeśli chcecie mieć więcej pieniędzy do dyspozycji nauczcie się negocjować swoje wynagrodzenie.
Zapraszamy do zapoznania się również z artykułami:

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...