Edukacja

Jak zarządzać pieniędzmi?

jak zarządzać pieniędzmi twisto

Zgodnie z definicją zarządzanie jest zakresem wykonywanych czynności, procesów i podejmowanych decyzji, które mają zastosowanie do zasobów, osób czy kapitału. Celem zarządzania jest efektywne wykorzystanie zasobów w zależności od postawionych celów. Kluczem do właściwego zarządzania jest ustalenie celów i priorytetów. Największym problemem optymalnego zarządzania jest funkcjonowanie w warunkach ograniczonych zasobów – najczęściej tymi zasobami jest czas i kapitał. W dzisiejszym artykule postaramy się podpowiedzieć jak najlepiej zarządzać pieniędzmi. Oczywiście mamy na myśli własne, ciężko zarobione pieniądze. Skupimy się na kilku najważniejszych aspektach, takich jak zarabianie, oszczędzanie, racjonalne wydawanie oraz inwestowanie pieniędzy. Mamy nadzieję, że będzie to dla Was bardzo interesujące.

Dlaczego zarabianie pieniędzy jest ważne?

Trudno zarządzać czymś czego fizycznie nie ma. Żeby zarządzać pieniędzmi lepiej czy też gorzej trzeba je najpierw zarobić. Najlepszym i najbardziej powszechnym sposobem zarabiania pieniędzy jest praca. Zdecydowana większość osób pracuje na etacie, mniejsza część prowadzi własną działalność gospodarczą, a najmniejsza czerpie dochody z kapitału. Celowo pominięci zostaną emeryci, gdyż emerytura jest naturalnym następstwem wielu lat pracy. Mówiąc o pracy należy pamiętać, że to nic innego jak sprzedaż własnego czasu i umiejętności. Im nasze umiejętności są cenniejsze, czyli rzadsze, tym ich wycena jest wyższa. Mając mniejsze umiejętności czy też wiedzę należy pracować dłużej lub/i ciężej, aby osiągnąć satysfakcjonujący poziom zarobków. Przy czym nie da się na dłuższą metę pracować w wymiarze większym niż 10-12 godzin dziennie przez 6 dni w tygodniu. Kiedyś trzeba spać, robić zakupy i cieszyć się życiem. Dlatego ważne jest to, aby starać się w miarę możliwości rozwijać kwalifikacje i zarabiać więcej. Oczywiście nie będziemy tutaj kreślić fantastycznych wizji, jak w 6 miesięcy sprzątaczka może zostać programistką. Chodzi bardziej o to, żeby starać się wykorzystywać możliwości w swojej branży. Pracownik fizyczny może robić kursy obsługi maszyn i urządzeń dzięki czemu będzie cenniejszy w swojej organizacji i będzie mu łatwiej zmienić pracę. Im zarobi więcej tym dłużej będzie mógł odpoczywać i więcej oszczędzać.

Jak planować wydatki?

Mając już miesięczne wynagrodzenie można rozpocząć wydawanie ciężko zarobionych pieniędzy. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest planowanie wydatków. Planowanie w taki sposób, żeby wydatki nie przekraczały przychodów. Przychody w skali miesiąca są na ogół znane. Każdy z nas mniej więcej wie, ile zarabia. Różnica może dotyczyć jakiejś drobnej premii uznaniowej – natomiast planując wydatki warto wziąć pod uwagę pesymistyczny scenariusz. Do tego trzeba dołożyć wszystkie wydatki które są niezbędne. Chodzi o czynsz, opłaty za media, jedzenie czy raty kredytów. To co zostanie można zagospodarować na przyjemności i oszczędności. W tym zakresie może być pomocny jeden z naszych artykułów:

Jeśli ktoś Was zapyta, jak planujecie wydatki to możecie także odpowiedzieć, że robicie to ostrożnie. To znaczy zakładacie niższe niż możliwe do osiągnięcia przychody i delikatnie zawyżacie wydatki. Dzięki czemu możecie miło zaskoczyć się na koniec miesiąca, gdy zostanie Wam więcej niż zakładaliście 😉

Jak racjonalnie wydawać pieniądze?

Przechodzimy do najbardziej problematycznego zagadnienia. Racjonalne wydawanie pieniędzy dla każdego z nas może oznaczać coś innego. Dlatego warto poświęcić temu akapitowi trochę uwagi. Po pierwsze racjonalne wydawanie pieniędzy nie musi tyczyć się konkretnych pozycji kosztowych, a pewnej wizji. Wizji, która polega na tym, żeby wydawać mniej niż się zarabia. To pierwszy racjonalny krok – który niestety nie dla każdego jest taki oczywisty. Życie na kredyt, co do zasady, nie jest racjonalne – pomijając kredyty hipoteczne. Jeśli jednak wydajecie mniej niż zarabiacie, to czy możecie coś jeszcze zracjonalizować? Z pewnością można ograniczać zbędne wydatki. Jeśli jesteście w stanie kupić coś taniej to nie kupujcie drożej. Zastanówcie się także czy potrzebujecie drogie, markowe ubrania czy może takie z sieciówki będą także w porządku.

Dlaczego oszczędzanie pieniędzy jest ważne?

Racjonalne wydawanie pieniędzy prowadzi do jednego, do posiadania każdego miesiąca jakiejś nadwyżki finansowej, która jest niczym innym jak oszczędnościami. Oszczędności są bardzo ważne, ponieważ pozwalają zabezpieczyć się na wypadek różnych nieprzewidzianych zdarzeń, które spotykają w życiu każdego z nas. Posiadanie oszczędności pozwala reagować na takie sytuacje. Dodatkowo oszczędności ułatwiają negocjacje z pracodawcą – ktoś będący pod ścianą zgodzi się na gorsze warunki niż ktoś kto „nie musi podjąć” pracy już dziś. O tym jak można oszczędzać dowiecie się z naszych artykułów:

Oraz w szczególe:

A także:

Czy można jednocześnie wydawać i oszczędzać pieniądze?

Zastanówmy się teraz, czy można jednocześnie wydawać i oszczędzać. Z jednej strony takie pytanie wydaje się być nielogiczne, gdyż wydawanie pieniędzy przeczy idei oszczędzania. Natomiast, jeśli zgłębić temat to może okazać się, że to jest możliwe. Chodzi o to, że pewne zakupy i wydatki są niezbędne. Trzeba kupować jedzenie, ubrania, paliwo do samochodu czy szereg innych produktów. Jeśli zwykle za dany koszyk zakupów płacimy 200 zł, a identyczny uda się nabyć za 180 zł to można śmiało powiedzieć o zaoszczędzeniu 20 zł. Bardzo ciekawą opcję daje nam Twisto, które oferuje wtyczkę dzięki której można otrzymać cashback za zakupy dokonane przez Internet. Jak to działa? Wystarczy dokonywać zakupów przez aplikację Twisto lub być zalogowanym na swoim koncie Twisto. Kupując poszczególne produkty można otrzymać cashback w wysokości kilku % wartości produktu.

TWISTO CASHBACK

Advertisement
jak zarządzać pieniędzmi

Jak inwestować zaoszczędzone pieniądze?

Inwestowanie pieniędzy nieprzypadkowo zostało pokazane niemal na samym końcu. Jest to trudne i dość ryzykowne zagadnienie. Pieniądze zarabia się ciężko, a jeszcze ciężej oszczędza się. Z jednej strony inwestuje się po to, żeby pomnażać oszczędności, ale z drugiej zawsze istnieje ryzyko utraty oszczędności. Dlatego w przypadku przeciętnego człowieka bezpieczniej inwestowanie utożsamiać z lokatami – ewentualnie z jakimiś funduszami niskiego ryzyka.

Jak zarządzać pieniędzmi – podsumowanie?

Mamy nadzieję, że udało nam się w przystępny i zrozumiały sposób przedstawić jak zarządzać pieniędzmi. Rozłożyliśmy to zagadnienie na czynniki pierwsze, począwszy od zarabiania na inwestowaniu kończąc. Wbrew pozorom zarządzanie pieniędzmi jest bardzo istotne. Pozwala lepiej kontrolować wydatki oraz zabezpieczać się na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. W artykule wskazaliśmy także na możliwość skorzystania z cashbacku od Twisto, dzięki któremu będziecie mogli oszczędzać pieniądze jednocześnie je wydając. Co sądzicie na temat takiego rozwiązania? Zapraszamy do dyskusji.

PS. jeśli interesuje Was jakieś zagadnienie ekonomiczne to napiszcie w komentarzu o czym chcielibyście przeczytać.

Polecamy także inne nasze artykuły:

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...