„Nigdy nie przypuszczałam, że selekcja CV może być trudna” – pomyślałam przy kolejnym niedopasowanym CV. W internecie znajdziecie mnóstwo poradników na temat tego jak napisać odpowiednie CV, co zrobić, aby przyciągnąć uwagę wymarzonego pracodawcy i przede wszystkim jak zdobyć pracę. Znajdziecie porady, co pisać, a czego nie zawierać w życiorysie. Dlatego, że nie chcę powtarzać kolejny raz tych informacji, chciałabym Wam opowiedzieć o czytaniu CV. Zdradzę Ci kilka sekretów pracy rekrutera: dlaczego jedne CV odrzucamy bez czytania, a inne oceniamy pozytywnie. Przytoczę istotne aspekty z perspektywy osoby, która na co dzień ocenia dziesiątki aplikacji.
CV, czyli jak zdobyć pracę
Zacznijmy od rzeczy oczywistych: czym jest CV? Curriculum Vitae (w skrócie CV) z łac. oznacza bieg, przebieg życia zawodowego. CV to nic innego jak produkt, którym chcemy zainteresować potencjalnego klienta, w tym wypadku pracodawcę. W produkcie najważniejszy jest skład, tak też jest w przypadku CV – najważniejsza jest zawartość. Jednak zanim zobaczysz skład, musisz wziąć produkt w ręce – ZAINTERESOWAĆ SIĘ nim. Identycznie jest z CV.
Pierwsze wrażenie ma znaczenie
CV powinno być przejrzyste, staranne i schludne. KROPKA. Selekcja CV to sprawdzenie, czy kandydat spełnia formalne wymagania i oczekiwania pracodawcy. Czytając CV, przede wszystkim skupiam się na tych kilku elementach, które są istotne z punktu widzenia prowadzonego projektu rekrutacyjnego. Praca przebiega sprawniej, gdy otwieram życiorys, który posiada uporządkowane sekcje (tj. wykształcenie, doświadczenie, umiejętności). Estetyczniej wygląda dokument, który zawiera czcionkę jednego typu, zastosowane są akapity, a ważne elementy są wyeksponowane, np. poprzez pogrubienie. Nie trzeba pogrubiać, podkreślać i zaznaczać na żółto. Wystarczy pogrubić. Do stworzenia CV możesz wykorzystać zwykły edytor tekstu, zaawansowany program graficzny lub po prostu skorzystać z darmowych narzędzi online do tworzenia życiorysu. Pamiętaj, nie będziesz miał drugiej okazji, aby wywrzeć pozytywne pierwsze wrażenie.
Najczęstsze błędy w kwestii wyglądu:
- brak chronologii i niejasne daty zatrudnienia;
- przerost formy nad treścią – dużo różnorodnej grafiki i zdjęć;
- zastosowanie kilku różnych czcionek i kolorów;
- brak akapitów;
- literówki, błędy ortograficzne i stylistyczne.
Gdy zatrzymałeś uwagę rekrutera…
…skup się na szczegółach. Pierwsze wrażenie jest pozytywne, więc z przyjemnością przechodzę do szukania interesujących mnie kwestii.
2 lata doświadczenia z podobnym zakresem zadań?
Nazwa stanowiska nie jest równa nazwie stanowiska. W każdej firmie zakres obowiązków na danym stanowisku może być różny, dlatego tak ważne jest, abyś przedstawił w kilku punktach jakie były twoje zadania i za co odpowiadałeś na danym stanowisku. Jeśli twoje obowiązki pasują do wymagań z ogłoszenia, tym lepiej dla Ciebie.
Często otrzymuję CV z niejasno określonymi datami zatrudnienia. Zdarza się, że kandydaci piszą jedynie lata, co nie odzwierciedla ich faktycznego okresu zatrudnienia.
2016-2017 – FXYZ sp. z o.o. | znaczy | 01.2016-12.2017 - FXYZ sp. z o.o. czy 11.2016-02.2017 - FXYZ sp. z o.o. |
Widzicie różnicę? No właśnie!
Wykształcenie wyższe techniczne?
Sekcja wykształcenie to MUST BE w CV. Na jakiej uczelni studiowałeś? Jaki kierunek? W jakich latach? Jeśli nie masz doświadczenia, ponieważ dopiero ukończyłeś studia lub szkołę średnią, ważne dla mnie będą informacje o dodatkowej działalności w trakcie studiów lub szkoły. Brałeś udział w olimpiadach, a może byłeś członkiem koła naukowego, które odnosiło międzyuczelniane sukcesy – koniecznie pochwal się tym. Takie informacje pozwolą mi więcej dowiedzieć się o Tobie.
Język angielski – poziom komunikatywny B1?
Dużą uwagę poświęcam sekcji umiejętności, a w szczególności znajomości języków obcych. Naprawdę niewiele mówi mi poziom „dobry”, „średni niższy” czy po prostu „język angielski”. Oceń swój poziom wg Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego, a jeszcze lepiej jeśli posiadasz certyfikat.
Dodatkowe umiejętności – znajomość pakietu MS Office?
Chcesz zjednać sobie rekrutera? W konkretny sposób opisz posiadane umiejętności. Pamiętaj, że na jedno stanowisko otrzymuję kilkanaście-kilkadziesiąt aplikacji, więc im precyzyjnej opiszesz umiejętności, tym Twoje szanse będą większe.
Znajomość MS Office | znaczy | „potrafię odpalić programy pakietu Office” czy „Excel – poziom zaawansowany – analizy przy użyciu tabel przestawnych, zastosowanie makr” |
W taki sposób możesz przedstawić wszystkie istotne na danym stanowisku umiejętności.
Co z tym zdjęciem?
Zawsze ciekawi mnie, czym kierują się ludzie, którzy w CV umieszczają zdjęcie z plaży, albo z wesela z uciętą połową rodziny, albo legitymacyjne z czasów podstawówki. Wszystko powinno mieć swoje miejsce. Jeśli chcesz dodać zdjęcie do CV powinno być ono profesjonalne, podkreślające Twój biznesowy wizerunek i przede wszystkim aktualne. Jeśli nie masz takiego zdjęcia – nie wklejaj żadnego. Naprawdę nie przekreśli to twoich szans w rekrutacji.
Kłamstwo ma krótkie nogi…
Uwierzcie mi, nie warto kłamać. W niczym. Prędzej czy później kłamstwo zapisane w CV wyjdzie na jaw.
Na koniec prośba: szyjcie CV na miarę ogłoszenia. Nie ma czegoś takiego jak uniwersalne CV. Każda oferta pracy różni się od siebie, dlatego tak ważne jest, abyś podkreślił te kluczowe elementy swojej osoby w CV adresowanym do danej firmie. Przed wysłaniem aplikacji sprawdź, czy przypadkiem nie wkradała się w życiorysie inna nazwa firmy… I nie zapomnij załączyć klauzuli o ochronie danych osobowych. Bez niej nie mogę zapoznać się z Twoją aplikacją.
Mam nadzieję, że ta perspektywa pomoże Ci w przygotowaniu idealnej aplikacji.
Jeśli macie jakieś sugestie, pytania lub coś do dodania to zapraszamy do komentowania na naszym blogu oraz na fanpage. Podzielcie się z nami swoimi spostrzeżeniami.
No Comments