Rynek pracy

Jak zdobyć pracę?

„Nigdy nie przypuszczałam, że selekcja CV może być trudna” – pomyślałam przy kolejnym niedopasowanym CV. W internecie znajdziecie mnóstwo poradników na temat tego jak napisać odpowiednie CV, co zrobić, aby przyciągnąć uwagę wymarzonego pracodawcy i przede wszystkim jak zdobyć pracę. Znajdziecie porady, co pisać, a czego nie zawierać w życiorysie. Dlatego, że nie chcę powtarzać kolejny raz tych informacji, chciałabym Wam opowiedzieć o czytaniu CV. Zdradzę Ci kilka sekretów pracy rekrutera: dlaczego jedne CV odrzucamy bez czytania, a inne oceniamy pozytywnie. Przytoczę istotne aspekty z perspektywy osoby, która na co dzień ocenia dziesiątki aplikacji.

CV, czyli jak zdobyć pracę

Zacznijmy od rzeczy oczywistych: czym jest CV? Curriculum Vitae (w skrócie CV) z łac. oznacza bieg, przebieg życia zawodowego. CV to nic innego jak produkt, którym chcemy zainteresować potencjalnego klienta, w tym wypadku pracodawcę. W produkcie najważniejszy jest skład, tak też jest w przypadku CV – najważniejsza jest zawartość. Jednak zanim zobaczysz skład, musisz wziąć produkt w ręce – ZAINTERESOWAĆ SIĘ nim. Identycznie jest z CV.

Pierwsze wrażenie ma znaczenie

CV powinno być przejrzyste, staranne i schludne. KROPKA. Selekcja CV to sprawdzenie, czy kandydat spełnia formalne wymagania i oczekiwania pracodawcy. Czytając CV, przede wszystkim skupiam się na tych kilku elementach, które są istotne z punktu widzenia prowadzonego projektu rekrutacyjnego. Praca przebiega sprawniej, gdy otwieram życiorys, który posiada uporządkowane sekcje (tj. wykształcenie, doświadczenie, umiejętności). Estetyczniej wygląda dokument, który zawiera czcionkę jednego typu, zastosowane są akapity, a ważne elementy są wyeksponowane, np. poprzez pogrubienie. Nie trzeba pogrubiać, podkreślać i zaznaczać na żółto. Wystarczy pogrubić. Do stworzenia CV możesz wykorzystać zwykły edytor tekstu, zaawansowany program graficzny lub po prostu skorzystać z darmowych narzędzi online do tworzenia życiorysu. Pamiętaj, nie będziesz miał drugiej okazji, aby wywrzeć pozytywne pierwsze wrażenie.

Najczęstsze błędy w kwestii wyglądu:

  • brak chronologii i niejasne daty zatrudnienia;
  • przerost formy nad treścią – dużo różnorodnej grafiki i zdjęć;
  • zastosowanie kilku różnych czcionek i kolorów;
  • brak akapitów;
  • literówki, błędy ortograficzne i stylistyczne.

Gdy zatrzymałeś uwagę rekrutera…

…skup się na szczegółach. Pierwsze wrażenie jest pozytywne, więc z przyjemnością przechodzę do szukania interesujących mnie kwestii.

2 lata doświadczenia z podobnym zakresem zadań?

Nazwa stanowiska nie jest równa nazwie stanowiska. W każdej firmie zakres obowiązków na danym stanowisku może być różny, dlatego tak ważne jest, abyś przedstawił w kilku punktach jakie były twoje zadania i za co odpowiadałeś na danym stanowisku. Jeśli twoje obowiązki pasują do wymagań z ogłoszenia, tym lepiej dla Ciebie.

Często otrzymuję CV z niejasno określonymi datami zatrudnienia. Zdarza się, że kandydaci piszą jedynie lata, co nie odzwierciedla ich faktycznego okresu zatrudnienia.

2016-2017 – FXYZ sp. z o.o.znaczy01.2016-12.2017 - FXYZ sp. z o.o.
czy
11.2016-02.2017 - FXYZ sp. z o.o.

Widzicie różnicę? No właśnie!

Wykształcenie wyższe techniczne?

Sekcja wykształcenie to MUST BE w CV. Na jakiej uczelni studiowałeś? Jaki kierunek? W jakich latach? Jeśli nie masz doświadczenia, ponieważ dopiero ukończyłeś studia lub szkołę średnią, ważne dla mnie będą informacje o dodatkowej działalności w trakcie studiów lub szkoły. Brałeś udział w olimpiadach, a może byłeś członkiem koła naukowego, które odnosiło międzyuczelniane sukcesy – koniecznie pochwal się tym. Takie informacje pozwolą mi więcej dowiedzieć się o Tobie.

Język angielski – poziom komunikatywny B1?

Dużą uwagę poświęcam sekcji umiejętności, a w szczególności znajomości języków obcych. Naprawdę niewiele mówi mi poziom „dobry”, „średni niższy” czy po prostu „język angielski”. Oceń swój poziom wg Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego, a jeszcze lepiej jeśli posiadasz certyfikat.

Dodatkowe umiejętności – znajomość pakietu MS Office?

Chcesz zjednać sobie rekrutera? W konkretny sposób opisz posiadane umiejętności. Pamiętaj, że na jedno stanowisko otrzymuję kilkanaście-kilkadziesiąt aplikacji, więc im precyzyjnej opiszesz umiejętności, tym Twoje szanse będą większe.

Znajomość MS Officeznaczy„potrafię odpalić programy pakietu Office”
czy
„Excel – poziom zaawansowany – analizy przy użyciu tabel przestawnych, zastosowanie makr”

W taki sposób możesz przedstawić wszystkie istotne na danym stanowisku umiejętności.

Co z tym zdjęciem?

Zawsze ciekawi mnie, czym kierują się ludzie, którzy w CV umieszczają zdjęcie z plaży, albo z wesela z uciętą połową rodziny, albo legitymacyjne z czasów podstawówki. Wszystko powinno mieć swoje miejsce. Jeśli chcesz dodać zdjęcie do CV powinno być ono profesjonalne, podkreślające Twój biznesowy wizerunek i przede wszystkim aktualne. Jeśli nie masz takiego zdjęcia – nie wklejaj żadnego. Naprawdę nie przekreśli to twoich szans w rekrutacji.

Kłamstwo ma krótkie nogi…

Uwierzcie mi, nie warto kłamać. W niczym. Prędzej czy później kłamstwo zapisane w CV wyjdzie na jaw.

Na koniec prośba: szyjcie CV na miarę ogłoszenia. Nie ma czegoś takiego jak uniwersalne CV. Każda oferta pracy różni się od siebie, dlatego tak ważne jest, abyś podkreślił te kluczowe elementy swojej osoby w CV adresowanym do danej firmie. Przed wysłaniem aplikacji sprawdź, czy przypadkiem nie wkradała się w życiorysie inna nazwa firmy… I nie zapomnij załączyć klauzuli o ochronie danych osobowych. Bez niej nie mogę zapoznać się z Twoją aplikacją.

Mam nadzieję, że ta perspektywa pomoże Ci w przygotowaniu idealnej aplikacji.

Jeśli macie jakieś sugestie, pytania lub coś do dodania to zapraszamy do komentowania na naszym blogu oraz na fanpage. Podzielcie się z nami swoimi spostrzeżeniami.

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...