Oszczędzanie

Jak zwiększyć swoje oszczędności?

zwiększyć swoje oszczędności

Pewnie każdy z Was chociaż raz w życiu zastanawiał się w jaki sposób zwiększyć swoje oszczędności.
Wydaje się, że jest to bardzo prosta sprawa i intuicyjnie każdy doskonale wie w jaki sposób oszczędzać pieniądze. Wiele osób jednak tego nie robi, bo paradoksalnie oszczędzanie to zagadnienie bardzo proste, ale i bardzo trudne.

Dlaczego tak jest?

Ludzie nie zawsze postępują racjonalnie, często ich zachowaniem kieruje:

 • lenistwo
 • szybkie zniechęcanie się
 • brak cierpliwości
 • brak wytrwałości
 • niechęć do zmian

Wiele osób doskonale zna, co najmniej kilka sposobów jak zwiększyć swoje oszczędności, ale ze względu na wyżej wymienione czynniki nie decyduje się na oszczędzanie.

Nie potrafią czy nie chcą?

Na to pytanie nie potrafimy jednoznacznie odpowiedzieć. Może być tak, że ludzie nie dostrzegają korzyści oszczędzania drobnych kwot. Wydaje im się, że te kilka złotych miesięcznie nic nie zmienia i jest to oszczędność, która nic nie znaczy. Trzeba jednak mieć świadomość, że kilka złotych miesięcznie to kilkadziesiąt złotych rocznie. Tym bardziej, że oszczędzać można na wiele sposobów i zmiana kilku nawyków może pozwolić zaoszczędzić kilkaset złotych rocznie bez większego wysiłku, a to już jest kwota pozwalająca na ciekawy wyjazd czy zakup wyposażenia do domu.

Finansowy Siłacz pokaże Wam kilka sposobów jak zwiększyć swoje oszczędności.

Jak zwiększyć swoje oszczędności – 2 drogi

 • zwiększenie dochodów
 • ograniczenie wydatków

Najlepiej oczywiście „iść” dwutorowo, a więc zwiększać dochody przy jednoczesnym ograniczeniu wydatków. To sposób do osiągnięcia najlepszych efektów.

Warto wiedzieć, że zwiększanie swoich dochodów nie zawsze będzie powodowało wzrost oszczędności! Może tak się zdarzyć w sytuacji równoczesnego zwiększenia wydatków. Wtedy pomimo większych dochodów oszczędności nie będą rosły, a nawet mogą się kurczyć… W skrajnym przypadku można mówić także o zmniejszeniu dochodów, co nawet przy jednoczesnym zmniejszeniu wydatków nie doprowadzi do wzrostu oszczędności.

Postaramy się przedstawić teraz pewne proste rozwiązania które mogą pomóc w powiększeniu domowego budżetu.

UWAGA: pominięte zostaną te uznane za banalne – więcej pracuj, zmień pracę czy idź poproś o podwyżkę.

Jak zwiększyć swoje dochody?

 • wykorzystaj swój talent – udzielaj korepetycji, sprzedawaj zrobione przez siebie ozdoby itd.
 • sprzedaj niepotrzebne rzeczy – pewnie masz w piwnicy czy na strychu coś z czego nie korzystasz. Nieużywane głośniki lub rower mają swoją wartość, więc postaraj się wystawić je na sprzedaż – przecież i tak z nich nie korzystasz. Portale, takie jak OLX czy Allegro oferują możliwość darmowego wystawienia na sprzedaż niepotrzebnych rzeczy
 • przelej pieniądze na lepszą lokatę – skoro zdecydowałeś się wpłacić pewną sumę pieniędzy na lokatę to warto wybrać taką, która oferuje najlepsze oprocentowanie.

W skrócie omówiliśmy proste sposoby zwiększenia zasobów pieniędzy, dlatego czas przejść do kolejnego pytania:

Jak zmniejszyć koszty?

 • ogranicz używki – alkohol, papierosy, słodycze, napoje gazowane czy fast foody – pewnie wydajesz na nie regularnie sporo pieniędzy. Ograniczając używki skorzystasz zarówno finansowo jak i zdrowotnie.
 • zmień konto ROR– może nie będziesz musiał płacić za prowadzenie rachunku, posługiwanie się kartą lub wypłaty z bankomatów
 • załóż konto oszczędnościowe – najlepsze konta oszczędnościowe oferują obecnie nawet 3% oprocentowanie, dzięki temu Twoje pieniądze nie będą tylko „leżały”, a również pracowały by w jak najmniejszym stopniu tracić na wartości ze względu na inflację
 • ogranicz jedzenie na mieście – 2 czy 3 wyjścia na miasto mniej pozwolą Ci zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych w miesiącu, więcej info odnośnie jedzenia na mieście ->tutaj
 • przygotowuj posiłki do pracy w domu – wydaje się, że kupno kanapki w pracy to wydatek jedynie 5/6 złotych jednak w skali całego miesiąca pozwala uskładać znaczną kwotę
 • oszczędzaj energię elektryczną – wyłączaj światło i sprzęty elektryczne co przełoży się na kolejne oszczędności. Możesz również zastanowić się nad zmianą taryfy u swojego dostawcy prądu (opiszemy to w kolejnych artykułach).
 • oszczędzaj wodę – zakręcaj wodę podczas zmywania naczyń czy mycia zębów, bierz częściej prysznice, zamiast kąpieli w pełnej wannie
 • nie marnuj żywności – zawsze kupujesz to co jest Ci niezbędne? Przed wyjściem na zakupy sprawdź zawartość lodówki i przygotuj listę potrzebnych artykułów, żeby nie dublować kupowanych produktów – zmniejszy to prawdopodobieństwo tego, że produkty żywnościowe zepsują się i je wyrzucisz.
 • ekonomicznie prowadź samochód – ekonomiczna jazda pozwala ograniczyć spalanie nawet o 20%
 • korzystaj z blablacar – jeździsz samochodem w dłuższe trasy? Po co wozić powietrze, zabierz kogoś ze sobą – pozwoli Ci to odzyskać znaczną część ceny paliwa.

Podsumowanie

Przedstawiliśmy tutaj tylko kilka z możliwych sposobów, by zaoszczędzić niewielką kwotę pieniędzy.
Oczywiście wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Rozkład wydatków może się różnić w zależności od płci, wieku czy miejsca zamieszkania. Ktoś więcej wydaje na używki, a ktoś na jedzenie na mieście. Trzeba jednak mieć świadomość, że ograniczając używki można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych miesięcznie.
W przypadku zmniejszania wydatków ważne jest to, aby zrozumieć, że nie trzeba przez to obniżać swojej stopy życiowej. Wymienione wyżej oszczędności można wprowadzić stosunkowo szybko przez zmianę niektórych nawyków. Dzięki temu wpływamy korzystnie nie tylko na stan naszego portfela, ale także na zdrowie ( patrz: używki).

W kolejnych artykułach opiszemy szczegółowo konkretne sposoby jak zwiększyć swoje oszczędności z potencjalnymi korzyściami finansowymi jakie można uzyskać w skali miesiąca czy roku.

Mamy nadzieję, że spodobał się Wam wpis o tym jak zwiększyć swoje oszczędności. Jeśli macie jakieś sugestie, pytania lub coś do dodania zapraszamy do komentowania na naszym blogu oraz na fanpage.

Zapoznaj się z naszymi innymi artykułami:

You Might Also Like

7 komentarzy

 • Reply
  Mini-Credit.pl
  19 maja, 2017 at 10:24 am

  W codziennym pośpiechu ludzie zapominają o tych prostych formach oszczędzania a są chyba najbardziej skuteczne.

  • Reply
   finansowysilacz
   15 stycznia, 2019 at 10:19 am

   niestety 🙂

 • Reply
  Karol
  3 czerwca, 2017 at 10:05 am

  Bardzo przydatny wpis, sam zauważyłem, że stosując się do tych rad można zaoszczędzić znaczną kwotę pieniędzy.

  • Reply
   finansowysilacz
   15 stycznia, 2019 at 10:19 am

   Dzięki 🙂

 • Reply
  Finansowa
  27 września, 2017 at 12:00 pm

  Oj można! Oszczędność rzędu 1 zł dziennie to prawie 400 zł rocznie. A 5 zł gdybyśmy odkładali każdego dnia? Ponad 1500 zł rocznie! To nie są już małe pieniądze, które można spożytkować na dofinansowanie wakacji czy mniejszy kredyt można zaciągnąć.

  • Reply
   Damian Wróbel
   27 września, 2017 at 4:42 pm

   zgadza się, a to są tak niewielkie sumy, które podałaś, że praktycznie każdy jest w stanie tyle odłożyć. Wystarczy np. zrezygnować z jedzenia na mieście obiadów, w zamian za te zabrane z domu 🙂

  • Reply
   finansowysilacz
   15 stycznia, 2019 at 10:19 am

   dokładnie tak 🙂

Leave a Reply

Captcha loading...