Oszczędzanie

Jak żyć za pensję minimalną?

JAK ŻYĆ ZA PENSJĘ MINIMALNĄ?

Rozwarstwienie dochodowe w krajach rozwiniętych jest czymś naturalnym. Można się zastanawiać, czy jest to zjawisko dobre czy złe, ale to temat na osobną pracę doktorską. W zależności od poglądów osoby będą bronić swoich stanowisk, że jest to dobre lub złe. Jednak faktem jest, że część społeczeństwa jest zamożna, a większa część zastanawia się jak związać koniec z końcem i jak przeżyć do kolejnej wypłaty. Tym razem zastanowimy się jak żyć za pensję minimalną? Czy jest to możliwe? czy jest to życie, czy egzystencja? Co można zrobić, żeby poprawić swój standard życia? Zapraszamy do lektury.

Jak żyć za pensję minimalną – wprowadzenie?

Mamy świadomość, że wiele osób otrzymuje mniejsze kwoty niż pensja minimalna. Są to choćby emeryci czy renciści, którzy muszą sobie radzić za mniejsze kwoty. Osoby te z wiadomych względów nie mogą zrobić wiele, żeby poprawić swoją sytuację. W dzisiejszym artykule odniesiemy się do sytuacji osób w wieku produkcyjnym, osób które mogą jeszcze zmienić swój status społeczny. W artykule pokażemy, ile wynosi pensja minimalna, a także omówimy 7 rozwiązań pomagających żyć za pensję minimalną. Mamy nadzieję, że tekst ten będzie inspiracją do poprawy swojej sytuacji życiowej dla przynajmniej 1 osoby

Ile wynosi pensja minimalna w 2020 i 2021 roku?

Decyzją Rady Ministrów od 1 stycznia 2020 roku płaca minimalna wynosi 2600 zł brutto. Płaca minimalna na rękę wynosi więc 1920 zł. Trzeba przyznać, że w ostatnich latach kwota ta regularnie rośnie. Czy jednak wystarcza do życia?

Jak żyć za pensję minimalną? 7 porad

Przedstawimy teraz 7 porad ułatwiających życie przy niewielkim budżecie. Są to porady dosyć uniwersalne, które mogą być pomocne także dla lepiej zarabiających Mamy jednak świadomość, że osoby najgorzej zarabiające mogły przynajmniej część z porad już wdrożyć w życie.

Znajdź partnera

Można mieć różny światopogląd, ale faktem jest, że wspólnie żyje się zdecydowanie łatwiej. Posiadanie męża/żony czy chociażby partnera jest bardzo ważne. Podzielenie się domowymi obowiązkami to oszczędność czasu. Jedna osoba może przejąć wszystkie domowe obowiązki, a druga znaleźć dodatkowe zajęcie pozwalające dorobić kilkaset złotych. Jest to jeden aspekt, który powoduje, że wspólnie jest żyć lepiej. Drugim aspektem jest zwyczajne rozłożenie się kosztów. W wynajętym mieszkaniu może mieszkać więcej niż 1 osoba, w wynajętym pokoju także. Życie ze swoim partnerem życiowym nie jest tak uciążliwe jak z obcym. Podobnie wyglądają koszty utrzymania samochodu i inne koszty, które można określić jako stałe.

Oszczędzaj pieniądze

Osoby z niewielkimi zarobkami mogą się oburzać słysząc o tym, że muszą oszczędzać. Pewnie nie wychodzą na miasto i nie kupują markowych ubrań, ale oszczędzanie to także wykonywanie tych samych czynności w trochę inny sposób, tak żeby niezauważalnie oszczędzać. Pisaliśmy szczegółowo o sposobach na oszczędzanie i zapraszamy do lektury:

Szukaj dodatkowego zajęcia

Znalezienie dodatkowej pracy do dobry sposób na dorobienie do niskiej wypłaty. Praca dodatkowa to także sposób na nauczenie się nowych rzeczy. Nigdy nie wiadomo, czy praca dodatkowa nie zostanie głównym zajęciem za wyższe wynagrodzenie. O tym jak dorobić do wypłaty pisaliśmy już wcześniej.

Szukaj nowej pracy

Obecna sytuacja na rynku pracy jest bardzo korzystna. Pracy jest stosunkowo dużo i nie ma problemu z jej znalezieniem. Problemem jest znalezienie dobrej pracy, ale znalezienie jakiejkolwiek jest banalnie proste. Taka sytuacja powoduje to, że pracownik niezadowolony z warunków pracy lub płacy może iść do konkurencji w poszukiwaniu lepszego życia. Często jest tak, że ludzie boją się zmian i akceptują niekorzystną dla siebie sytuację.

Rozwijaj swoje kompetencje

Nigdy nie jest za późno na naukę i rozwijanie kompetencji. Nie ważne jaki jest Twój zawód i wykształcenie. Pracownik fizyczny także może się rozwijać. Może uczyć się obsługi nowej maszyny czy jeździć wózkiem widłowym. Każda dodatkowa kompetencja sprawia, że taka osoba będzie bardziej potrzebna na rynku pracy i dzięki temu znajdzie lepiej płatną pracę.

Ogranicz niepotrzebne wydatki

Paradoksalnie osoby zarabiające niewiele wydają dużo pieniędzy na rzeczy „niepotrzebne”. Chodzi tu przede wszystkim o używki takie jak papierosy i alkohol. Liczne badania naukowe wskazują na to, że wśród najgorzej zarabiających osób jest wysoki procent spożywających alkohol i tytoń. Rezygnacja bądź ograniczenie tych używek wpłynie pozytywnie nie tylko na stan portfela, ale i na zdrowie.

Nie załamuj się

Bez względu na życiowe sytuacje nie można się załamywać. Często się zdarza, że sytuacja życiowa to efekt szczęścia lub pecha. Oczywiście szczęściu trzeba pomagać, ale trzeba też wierzyć, że sytuacja się odmieni, że kłopoty są jedynie przejściowe.

Czy można żyć za pensję minimalną?

Można żyć za pensję minimalną, ale nie jest to proste. Wymaga wielu wyrzeczeń i poświęceń. Aczkolwiek dużo zależy od innych czynników. Kluczowe jest tutaj posiadanie mieszkania. Jeśli ktoś posiada własne mieszkanie to 1920 zł bez trudu wystarczy mu do życia. Może nawet pokusić się o wynajęcie pokoju i zwiększenie swoich dochodów. Z drugiej strony osoba zarabiająca pensję minimalną, jeśli nie posiada mieszkania będzie miała znacznie trudniej. Wynajęcie miejsca w pokoju to minimum 500 zł. Zostaje 1 420 zł na jedzenie, ubranie, dojazdy i lekarstwa. Przeżycie wtedy jest jak najbardziej możliwe, ale nie ma mowy o luksusach, odkładaniu więcej niż 100 zł miesięcznie i wyjazdach na wakacje.

Jak żyć za pensję minimalną? – podsumowanie

Sami widzicie, że życie przy pensji minimalnej jest bardzo trudne. Mamy nadzieje, że nasze porady dotyczące tego jak żyć za pensję minimalną okażą się pomocne. Zdajemy sobie sprawę, że przynajmniej część z porad wskazywało nie jak żyć za pensję minimalną, ale jak zacząć zarabiać więcej, ale to na tym polega. Z jednej strony trzeba ograniczać wydatki, a z drugiej zwiększać dochody. Wtedy można realnie myśleć o poprawie swojego statusu społecznego. Jakie jest wasze zdanie na ten temat? Można żyć za pensję minimalną? Macie jakieś przemyślenia i inne porady na ten temat? Zachęcamy do dyskusji.

Jeśli chcecie zwiększyć swoją wiedzę ekonomiczną to zachęcamy do lektury innych naszych tekstów.

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...