Edukacja

Jaka praca dla nieletnich?

pomoc domowa

Zarabianie pieniędzy jest równie istotne jak ich oszczędzanie. Pisaliśmy już jak oszczędzać pieniądze, przedstawialiśmy także opcje, które można wykorzystać jako <praca dodatkowa>. Tym razem rozwiniemy ten wątek. O czym napiszemy? Zastanowimy się jaka praca dla nieletnich. Uczenie dzieci oszczędzania i zarabiania pieniędzy jest bardzo istotnym aspektem, niestety często pomijanym przez rodziców. Co może zrobić Wasza pociecha, aby dorobić do kieszonkowego? Zapraszamy do lektury.

Od ilu lat można pracować?

Zanim przedstawimy możliwe zajęcia dla nieletnich i miejsca pracy dla nieletnich to odpowiemy jeszcze na jedno ważne pytanie a mianowicie, od jakiego wieku dziecko może pracować?

Obecnie prawo mówi o tym, że pracować można od ukończenia 15 roku życia. Musi to być praca lekka lub przyuczenie do zawodu. Dodatkowo do czasu pracy wliczają się lekcje wynikające z planu. Oznacza to, że młodzi pracownicy nie są zbytnio dyspozycyjni. Oczywiście nie jest to kluczowe, bo w przypadku pracy nieletnich mówimy o dorabianiu a nie zarabianiu na życie.

Co daje praca nieletnich?

Być może jest to filozoficzne pytanie, ale taka praca daje naprawdę dużo. Przede wszystkim uczy szacunku do pieniądza. Młodzi ludzie są przyzwyczajeni do drogich prezentów. Do Iphona czy markowej odzieży. Często nie zdają sobie sprawy, ile te rzeczy kosztują, a co najważniejsze, ile na takie coś trzeba pracować. Poza tym co by nie mówić, ale pracujemy dla pieniędzy. Kilkadziesiąt dodatkowych złotych tygodniowo pozwala zaoszczędzić na własne potrzeby.

Jakich zajęć mogą szukać młodzi ludzie, aby dorobić? Jaka praca dla nieletnich? Ile można zarobić i jak ją znaleźć?

Sposoby na dodatkowy zarobek

Poniżej przedstawimy i opiszemy 6 sposobów, które pozwolą zdobyć swoje własne pieniądze osobom nieletnim. Zajęcia te zapewniają swobodę w doborze godzin, są to także prace lekkie. Każde z tych zajęć zapewni kilkadziesiąt złotych tygodniowego dochodu. Oczywiście mamy świadomość istnienia indywidualnych predyspozycji do konkretnych zadań, ale lista jest na tyle szeroka, że pewnie każdy znajdzie coś dla siebie.

Korepetycje jako praca dla nieletnich?

Oczywiście nie będą to korepetycje dla studentów, czy przygotowujące do matury, ale zdolny licealista bez trudu powinien poradzić sobie z pomocą z języka polskiego/obcego czy matematyki na poziomie szkoły podstawowej. Ile można zarobić w ten sposób? Pewnie 15/20 zł za godzinę jest bardzo realne. Czy to dobry sposób na zarabianie? Z pewnością warty polecenia.

Pomoc sąsiedzka

Jest to bardzo szerokie zagadnienie, nie można go jednoznacznie sklasyfikować i przedstawić potencjalnych zysków. Często zdarza się tak, że sąsiedzi potrzebują pomocy, przy remoncie, przeprowadzce, robieniu zakupów czy opieki nad psem podczas wyjazdu. W przypadku domów jednorodzinnych, możemy mówić także o koszeniu trawy. W ten sposób można z pewnością zamówić kilkadziesiąt złotych.

Opieka nad dziećmi – czy to może być praca dla nieletnich?

Zajęcie może być powiązane z punktem powyższym dotyczącym pomocy sąsiedzkiej, ale nie tylko. Często jest tak, że wśród dalszej rodziny są osoby z małym dzieckiem, zdarza się też tak, że chcą oni wyjść gdzieś wspólnie wieczorem, nie mając zostawić z kim dziecka. Jest to idealne rozwiązanie dla młodych osób. Zarobek nie jest wielki, ale zawsze coś.

Call center

Pisząc o call center zawsze pojawia się duży dylemat moralny. Jest to praca bardzo ciężka i niewdzięczna, ale będąca idealną szkołą życia. Na plus pracy przemawia łatwość jej znalezienia i elastyczne godziny pracy. Co do wynagrodzenia to jest ono mocno uzależnione od efektów – ale minimalna stawka godzinowa jest także gwarantowana. Jest to chyba najgorsze z wymienionych zajęć.

Copywriting

Praca ta podobnie jak i udzielanie korepetycji to zajęcie dla tych lepiej wykształconych nieletnich. Bardzo ciekawe zajęcie – które może być wykonywane także regularnie na pełen etat. Coraz więcej firm zgłasza zapotrzebowanie na pisanie tekstów zgodnie z konkretnymi wytycznymi, na dany temat, lub zawierających określone słowa klucze.

Wypełnianie ankiet

Wielkim atutem tego zajęcia jest fakt, że można pracować bez konieczności wychodzenia z domu. Realnie oceniając trzeba jednak powiedzieć, że pieniędzy z tego nie będzie. Raczej taka ciekawostka pozwalająca dorobić kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Mając jakieś kompetencje lub chęć samorozwoju lepiej szukać czegoś innego a ankiety potraktować jako coś przejściowego.

Jaka praca dla nieletnich?

Sami widzicie, że można wymienić dużo sposobów pozwalających nieletnim zdobyć pieniądze. Jaka praca dla nieletnich jest najlepsza? Tak jak już pisaliśmy dużo zależy od predyspozycji. Osoby zdolniejsze będą wybierać korepetycje lub copywriting. Te mniej zdolne być może wybiorą pracę w call center. Oczywiście żadna praca nie hańbi – dodatkowo każda praca i próba zarabiania pieniędzy jest godna pochwały. Jest to lepsze od spędzania wielu godzin przed telewizorem lub komputerem. Co sądzicie na ten temat? Młodzi ludzie powinni pracować? Może macie do zaproponowania jakieś inne zajęcia? Zachęcamy do dyskusji.

Dla młodych ludzi polecamy następujące teksty:

Ile pieniędzy potrzeba do godnego życia? O tym przekonasz się czytając artykuł – Ile kosztuje życie w Polsce?

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...