Rynek pracy

Jaki kierunek studiów wybrać?

podolska- employer branding

Jakie zawody są popularne i jakie wybiera młodzież, a jakich potrzebuje dziś rynek? W jakim kierunku gimnazjaliści powinni się kształcić, by mieć na tyle atrakcyjny fach w ręku, by znaleźć równie atrakcyjną pracę i płacę?

Na pytanie o najlepszy kierunek kształcenia trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Rynek pracy jest elastyczny i zmienia się bardzo szybko. Profesje pożądane dzisiaj, za kilka lat mogą okazać się nieatrakcyjne. Z pewnością warto wziąć pod uwagę trendy oraz prognozy i kształcić się w kierunkach, które pozwolą zdobyć atrakcyjne warunki zatrudnienia w przyszłości.

Czy warto studiować IT

Przyszłościowe branże to z pewnością inżynieria oraz szeroko pojęte IT oraz bezpieczeństwo. Szacuje się, że już teraz na polskim rynku brakuje ponad 50 tys. specjalistów w obszarach związanych z nowymi technologiami. Zapotrzebowanie na pracowników w tej branży wynika z nieustannego rozwoju nowych technologii. Nic nie wskazuje na to, aby sytuacja zmieniła się w nadchodzących latach. Ciekawe możliwości będą czekały m.in. na specjalistów ds. automatyzacji, druku 3D oraz rzeczywistości wirtualnej, a także na programistów, grafików i projektantów UX.

Inne przyszłościowe branże – jakie studia wybrać

Wiele miejsc pracy czekać będzie również na specjalistów ds. e-commerce oraz analityków biznesowych i zachowań konsumenckich. Wynika to z faktu, iż coraz więcej firm wykorzystuje globalną sieć jako swój wiodący kanał sprzedaży. Atrakcyjne będą również wszelkie specjalizacje związane z dotarciem do klienta. Umiejętność efektywnej komunikacji i zainteresowania ofertą firmy będzie niezmiennie wysoko ceniona przez pracodawców. Dodatkowo trendy demograficzne podyktują także zapotrzebowanie na lekarzy różnych – także nie nazwanych jeszcze specjalizacji, biotechnologów, a także specjalistów branży medycznej i farmaceutycznej.

Języki obce

Sukces na rynku pracy w coraz większym stopniu będzie uzależniony od znajomości języków obcych. Bardzo dobra znajomość angielskiego jest obecnie standardem na rynku pracy. Takie oczekiwania wobec kandydatów stawiają już nie tylko międzynarodowe korporacje, ale także mniejsze przedsiębiorstwa prowadzące działalność na zagranicznych rynkach. Jednak język angielski to nie wszystko – młodzi ludzie powinni również inwestować czas w naukę innych języków obcych. Bez względu na obraną ścieżkę kształcenia. Napływ zagranicznych firm do Polski oraz dynamiczny rozwój sektora nowoczesnych usług dla biznesu sprawiają, że ciekawe oferty pracy są kierowane do osób biegle władających kilkoma językami obcymi. Wiele wskazuje na to, że w najbliższych latach ten trend będzie kontynuowany.

Podsumowanie – jaki kierunek studiów wybrać

Biorąc pod uwagę zmiany zachodzące w świecie pracy, młodym ludziom rekomendujemy przede wszystkim poszukiwanie kompromisu między ich zainteresowaniami a możliwościami rynku pracy. Do wyboru kierunku kształcenia warto podejść pragmatycznie. Niestety wiele obleganych obecnie kierunków nie daje najlepszych perspektyw zatrudnienia i atrakcyjnych zarobków.

Anna Podolska – Team Manager w Hays Poland

Mamy nadzieję, że artykuł pomoże Wam w podjęciu decyzji, jaki kierunek studiów wybrać. Być może wiecie już, jakie kierunki studiów są przyszłościowe.

Polecamy teksty o podobnej tematyce:

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply
    Malwina Kot
    29 marca, 2019 at 11:16 am

    ja myślałam o filologii angielskiej, przede wszystkim z tego względu, że nauka angielskiego sprawia mi przyjemność i jestem z niego całkiem dobra 🙂 najbardziej interesuje mnie jednak jakaś specjalność taka biznesowa – widziałam, że u mnie w Bielsku we WSEHu jest i raczej na pewno złoże tam papiery 😀 wish me luck!

Leave a Reply

Captcha loading...