Rynek pracy

Jednoosobowa działalność gospodarcza

jednoosobowa działalność gospodarcza

Dzisiaj zajmiemy się bardzo ciekawym tematem, który poruszyliśmy w artykule b2b czy umowa o pracę. Wtedy zastanawialiśmy się co jest lepsze: umowa o pracę lub jednoosobowa działalność gospodarcza. Dzisiaj przedstawimy kroki jakie należy wykonać jeśli zdecydujemy się na założenie firmy, a konkretnie jednoosobowej działalności gospodarczej. Założenie własnego biznesu to poważny krok w karierze zawodowej i należy go dokładnie zaplanować i przemyśleć. Własna firma to nie tylko źródło dochodu, ale również obowiązki, wydatki i często spore ryzyko.

Jednoosobowa działalność gospodarcza – sposoby założenia

Jeśli chodzi o założenie firmy to mamy kilka dróg. Przede wszystkim należy na samym początku wypełnić formularz CEIDG-1 (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). W polskim prawie jest to niezbędne, jeśli wykonujemy czynność zarobkową w sposób ciągły i zorganizowany. Do takich czynności zalicza się między innymi: dyspozycyjność dla swojego kontraktodawcy, czy sprzedaż warzyw na bazarze lub poprzez portale tj. allegro. Formularz można złożyć w następujące sposoby:

 • osobiście w urzędzie miasta lub gminy
 • listem poleconym (należy pamiętać o tym że musi zostać poświadczony notarialnie)
 • elektronicznie z podpisem elektronicznym
 • elektronicznie bez podpisu elektronicznego.

W przypadku ostatniej formy składania należy pamiętać o konieczności udania się do urzędu i własnoręcznym podpisaniu druku.

Jeśli będziemy podatnikiem VAT należy również wypełnić formularza VAT-R w urzędzie skarbowym.

Należy również złożyć do ZUS  formularze ZUS RUA lub ZUS ZZA. Na szczęście można to złożyć bezpośrednio w urzędzie miasta razem z wnioskiem CEIDG-1. Wystarczy dołączyć odpowiedni formularz.

We wniosku CEIDG-1 trzeba zawrzeć takie dane jak płeć, dokument tożsamości, imię, nazwisko, adres, datę urodzenia.

Następnie należy zdobyć NIP i REGON. Mamy na to 14 dni. NIP jest niezbędny do podatków w tym VAT-u. Natomiast REGON jest potrzebny do rozliczeń z urzędem skarbowym oraz ZUS. Także oba numery są niezbędne przy działalności gospodarczej, nawet tej jednoosobowej.

Formy opodatkowania

Podczas wypełniania wniosku można zauważyć, że pojawia się pytanie o formę opodatkowania. Tutaj mamy do wyboru kilka opcji, choć najczęściej w jednoosobowej działalności pojawia się opodatkowanie na zasadach ogólnych lub z podatkiem liniowym. Możliwe formy opodatkowania:

 • opodatkowanie podatkiem liniowym (19%)
 • opodatkowanie na zasadach ogólnych (18%, 32%)
 • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
 • karta podatkowa.

Zasady ogólne

Opodatkowanie dwoma stawkami: 18% i 32%. Stawka 18% dotyczy dochodów poniżej 85 528 zł, natomiast wszystko co jest powyżej to już stawka 32%. Taka forma dopuszcza pewne ulgi, np. ulgę na internet.

Podatek liniowy

Zasady są bardzo podobne do zasad przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Różnica jest taka że mamy tylko jedną stawkę podatkową w wysokości 19%.

Ryczałt

Opodatkowany jest jedynie przychód którego nie można pomniejszyć o koszty jego uzyskania. Tutaj jest więcej stawek podatkowych. Mamy do wyboru 3%, 5.5%, 8.5%, 17% i 20%. Stawka ta zależy od rodzaju wykonywanej działalności gospodarczej.

Karta podatkowa

Wysokość stawek takich kart jest ustalana indywidualnie z urzędem skarbowym. Zależy od wielu czynników, między innymi od wieku podatnika, liczby mieszkańców w miejscowości, czy rodzaju usług świadczonych przez przedsiębiorcę.

Konto firmowe

Zaczynając własną działalność gospodarczą należy udać się do banku w celu założenia konta firmowego. Numer konta będzie potrzebny podczas składania wniosku. Warto posiadać konto firmowe choć nie jest wymagane. Takie konto pozwoli na łatwiejszą kontrolę nad pieniędzmi firmowymi oraz w razie kontroli urzędu skarbowego.

Podsumowanie

Jak mogłeś dowiedzieć się z tego artykułu założenie jednoosobowej działalności gospodarczej to nie jest rzecz trudna, czy niemożliwa. Oczywiście trzeba być do tego dobrze przygotowanym i należy posiadać biznesplan, żeby nie okazało się, że nasz interes będziemy musieli zwinąć szybciej niż zdąży się na dobre rozkręcić.

Zapraszamy do zapoznania się również z artykułem:

Jeśli macie jakieś sugestie, pytania lub coś do dodania zapraszamy do komentowania na naszym blogu oraz na fanpage. Podzielcie się z nami swoimi spostrzeżeniami.

You Might Also Like

6 komentarzy

 • Reply
  Monia
  25 stycznia, 2018 at 8:13 pm

  A myślę nad taką działalnością myślę, ale to jeszcze nie czas. Chciałabym właśnie, żeby blog był taką moją działalnością jednoosbową, ale jeszcze muszę nad nim popracować, żeby stało się to możliwe. Bardzo ciekawy artykuł i z przyjemnością zapisuję go na później! Pozdrawiam serdecznie!

  • Reply
   finansowysilacz
   26 stycznia, 2018 at 8:55 am

   Prowadzenie bloga to bardzo trudna działalność 🙂 niestety ciężko na niej zarobić…

  • Reply
   finansowysilacz
   15 stycznia, 2019 at 10:41 am

   I udało się coś zadziałać w tym aspekcie? 🙂

 • Reply
  Kasia
  25 stycznia, 2018 at 8:20 pm

  Pamiętam jak sama zakładałam firmę 10 lat temu. Wiele od tej pory się zmieniło. Przede wszystkim nie trzeba już odwiedzać każdego Urzędu po kolei bo zgłoszenia robi już Urząd Miasta.
  Zresztą samo założenie DG to pikuś, zabawa zaczyna się później 😉

  • Reply
   finansowysilacz
   26 stycznia, 2018 at 8:50 am

   A co to za firma? Może chciałabyś udzielić nam wywiadu dot. prowadzenia biznesu?

   • Reply
    Kasia
    26 stycznia, 2018 at 5:54 pm

    Zaczynałam kiedyś od handlu w sieci, ale później trochę zmienił się rynek. Obecnie jest to wynajem krótkoterminowy nieruchomości. To znaczy przejmuję w zarządzania mieszkania w dobrych lokalizacjach Gdańska (bo to moje miasto) i udostępniam je na krótkie pobyty. To tak najogólniej mówiąc 🙂
    Możemy spróbować zrobić z tego wywiad jeśli mój biznes będzie interesujący dla czytelników 🙂 jestem pod mailem piekniejestzyc@gmail.com

    Pozdrawiam, Kasia

Leave a Reply

Captcha loading...