Jedzenie na mieście vs jedzenie z domu

Jedzenie na mieście czy swoje? Zastanawialiście się kiedyś ile kosztuje jedzenie na mieście, a ile kosztuje jedzenie zabrane z domu? Macie problemy z szykowaniem posiłków albo wmawiacie sobie, że jedzenie na mieście nic was nie kosztuje? Dzisiaj przyjrzymy się obu opcjom i wskażemy różnice pomiędzy nimi.

Jedzenie na mieście

Pracując w dużej firmie lub dojeżdżając na studia spora część ludzi je poza domem. Zazwyczaj wybierają jedzenie na mieście. Mając pracowniczą kantynę czasami to jest opłacalne, bo za kilka złotych możemy dostać obiad. Najczęściej jednak jedzenie na mieście wiąże się z większymi kosztami. Jakimi? Policzmy. Idąc do pracy czy szkoły lub uczelni wychodzimy z domu na około 10 godzin. Zazwyczaj w tym czasie zjemy 2 posiłki. I właśnie na tych dwóch będziemy bazować.

Fast food

Pracując w centrum, bardzo często można znaleźć w pobliżu jakieś „śmieciowe” jedzenie, tj. McDonald’s, kebab lub jedzenie na telefon. Jeśli wybralibyśmy na śniadanie cały zestaw śniadaniowy z McDonalda to będzie on kosztował ok. 15 zł, jeśli zaś sięgniemy po 2 tosty to zapłacimy około 8 zł. Natomiast na obiad wydamy około 15 zł, niezależnie od tego czy będzie to zestaw z McDonalda czy też kebab. Należy pamiętać, że zamawiając jedzenie na telefon często trzeba będzie zapłacić za koszty dostawy, chyba że koszty przekroczą ustalony przez dostawcę limit dla darmowej dostawy; można złożyć zamówienie w kilka osób na jeden rachunek. Łącznie daje to koszt około 25-30 zł dziennie.

Bar mleczny

Zakładając, że na śniadanie kupimy sobie 2 kanapki lub serek wiejski z bułką w pobliskim sklepie takim jak Fresh to wydamy około 6 zł. Natomiast wychodząc na obiad do baru mlecznego za domowy posiłek, np. schabowy z surówką i ziemniakami, przyjdzie nam zapłacić około 12 zł. Jest to tańsza i prawdopodobnie zdrowsza opcja niż fast food. Nasz budżet powinien się wtedy zamknąć w kwocie około 20 zł dziennie.

Pan Kanapka

W wielu firmach raz lub dwa razy dziennie pojawia się tak zwany Pan Kanapka, który przywozi ze sobą różnego rodzaju kanapki czy sałatki. Jest to świetna opcja jeśli nie mamy w pobliżu jedzenia na mieście, do którego można zajrzeć lub też nie ma nikogo kto mógłby dowieźć jedzenie na telefon. Za taką kanapkę w zależności od rozmiaru zapłacimy od 3 do nawet 7 zł. Na śniadanie dające nam energię do pracy trzeba 2 mniejszych lub jednej większej bułki, także wersja bliższa 7 zł. Do tego dochodzi obiad, tutaj również podobna cena, czyli około 7 zł. Także stołując się w taki sposób powinniśmy zamknąć nasz budżet w kwocie 15 zł dziennie. Nieźle, biorąc pod uwagę inne opcje oraz to, że nadal jest to jedzenie na mieście.

Gotowe posiłki ze sklepu

Dla wielu ludzi to jeden z najczęstszych posiłków jakie jedzą w pracy. Gotowe śniadanie czy obiad kupione w pobliskim sklepie Biedronka czy Lidl. Obecnie wybór wydaje się ogromny: od pierogów do pełnych „domowych” obiadów i pizzy. Tutaj za posiłek przyjdzie nam zapłacić od 5 do 10 zł. Takie żywienie dziennie kosztować będzie około 15-20 zł.

Jedzenie z domu

Biorąc pod uwagę chęć przygotowywania jedzenia w domu powinniśmy zaopatrzyć się w pojemniki do przechowywania żywności. Pisząc jedzenie brane z domu, będziemy brali pod uwagę jedynie koszt przyrządzenia produktów, a nie naszą pracę i czas oraz faktyczne zużycie energii elektrycznej i gazu, ponieważ trudno jest oszacować dokładną kwotę ze względu na zróżnicowanie, np. zapiekanka z makaronem z piekarnika vs kanapki. Natomiast odsyłam do naszego artykułu o kosztach. Biorąc jedzenie z domu mamy dwie opcje do wyboru: jedzenie na ciepło i na zimno.

Jedzenie na ciepło

Jeśli chcielibyśmy przygotować 2 posiłki na ciepło do pracy, które później odgrzejemy w mikrofali to mamy do wyboru sporo opcji. Na śniadanie możemy zabrać ze sobą mleko i płatki (około 7 zł za 3 dni). To opcja minimalistyczna jeśli chodzi o czas i pracę poświęconą na śniadanie. Możemy również przygotować coś na ciepło, np. omlet (3 jajka i dodatki) za około 3 zł. Także śniadania to niewielki koszt, około 3 zł dziennie. Teraz obiad. Tutaj znowu cena może być bardzo zróżnicowana. Jeśli wybierzemy klasyczny domowy obiad wydamy o wiele mniej niż za przygotowanie czegoś wykwintnego. Jednak w przypadku przygotowywania posiłków do pracy najczęściej wybieramy coś szybkiego i prostego w przyrządzeniu. Także w grę wchodzą makaron, ryż i ziemniaki plus mięso mielone, kurczak lub wieprzowina i surówka wszelkiej maści. Cena za produkty do przygotowania obiadu to około 6 zł. Łączny koszt dzienny około 9-10 zł.

Jedzenie na zimno

Jedzenie na zimno przygotowane w domu to przede wszystkim kanapki. Cena jednej kanapki/bułki z szynką, serem i warzywem to 2-2,5 zł. Także do pracy weźmiemy 4 takie bułki. Koszt łączny dzienny około 8-10 zł.

Bonus

Katering

Niektórzy decydują się na opcję kateringową, gdzie firma dostarcza im z rana lub wieczorem posiłki na cały dzień. Niestety tutaj ciężko o opcję „tylko praca” dlatego umieszczamy to w osobnej kategorii. Taka opcja jest bardzo wygodna, ponieważ jadłospis przygotowuje nam dietetyk, a dania kucharze. Nie musimy się niczym przejmować, a nasza lodówka może świecić pustkami. Taka opcja w zależności od wersji kalorycznej oraz tego czy chcemy, aby posiłki były dostarczane również w weekendy kosztuje od 1200 zł do 1800 zł miesięcznie. Także taka alternatywa to około 60 zł dziennie.

Podsumowanie

Dzisiaj zajęliśmy się tematem: jedzenie na mieście vs jedzenie posiłków z domu. Główny wniosek jaki się nasuwa to, że jedzenie na mieście jest dużo droższe niż jedzenie z domu.  Jeśli przygotowujemy sami posiłki to cena nie powinna przekroczyć 10 zł dziennie. Natomiast jedzenie na mieście w zależności od wersji to wydatek od 15 do 30 zł dziennie. Pomijamy aspekty zdrowotne czyli „wiesz co jesz”. Naszym zdaniem warto pokusić się o odrobinę pracy w domu. Dzięki temu możemy zaoszczędzić pieniądze, które można spożytkować na różne sposoby.

Mamy nadzieję, że spodobał się Wam wpis odnośnie różnic pomiędzy jedzeniem na mieście, a tym przygotowanym w domu. Jeśli macie jakieś sugestie, pytania lub coś do dodania zapraszamy do komentowania na naszym blogu oraz na fanpage.