Edukacja

Język niemiecki w Warszawie – droga do zawodowego sukcesu?

Język niemiecki w Warszawie

Znajomość języka niemieckiego coraz częściej oznacza lepsze perspektywy zatrudnienia, wyższą pensję i ciekawsze możliwości rozwoju. Eksperci rynku pracy są zgodni co do tego, że zapotrzebowanie na pracowników posługujących się językiem niemieckim w kolejnych latach będzie tylko rosnąć. Dlaczego tak się dzieje i co możesz zyskać, podejmując naukę języka niemieckiego w Warszawie?

Niemcy odpowiadają za ponad jedną czwartą wartości naszego eksportu i są dla nas obecnie największym partnerem handlowym. Z roku na rok sukcesywnie zwiększa się liczba obecnych w Polsce firm z niemieckim kapitałem, a także polskich przedsiębiorstw działających w Niemczech. Wszystko to sprawia, że znajomość języka niemieckiego na poziomie komunikatywnym w wielu branżach staje się jednym z najważniejszych kryteriów doboru nowych pracowników – szczególnie w Warszawie, gdzie swoje siedziby ma najwięcej międzynarodowych firm.

Ile jest warta znajomość niemieckiego?

Język niemiecki – obok już niemal obowiązkowego angielskiego – jest jednym z najbardziej pożądanych języków obcych przez europejskich pracodawców. Przeprowadzone w 2019 roku Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń wykazało, że osoby posługujące się językiem niemieckim na zaawansowanym poziomie zarabiały nawet o kilkaset złotych więcej, niż pracownicy posługujący się równie płynnie np. językiem hiszpańskim. Mediana miesięcznych wynagrodzeń osób znających biegle język niemiecki w 2019 roku wyniosła aż 6 700 zł, czyli sporo ponad naszą średnią krajową dla tego roku.

Wysoka opłacalność pracowników z językiem niemieckim to efekt niskiej dostępności ludzi o takich kompetencjach. W Polsce najczęściej nauczanym i znanym językiem obcym wciąż jest język angielski – powszechny, ale już niewystarczający jako istotny wyróżnik na rynku pracy.

Otwarte granice, zamknięta komunikacja

Otwieranie się kolejnych krajów na międzynarodową współpracę to szansa na pomnażanie kapitału, ale też wyzwanie komunikacyjne dla pracowników zagranicznych firm. Choć to angielski pozostaje „językiem globalnym” i najczęściej wybieranym pomostem komunikacyjnym w przedsiębiorstwach o zagranicznym kapitale, rosnąca liczba niemieckich inwestycji w Polsce skłania pracodawców do poszukiwania specjalistów władających właśnie językiem niemieckim.

– Otwarte granice dają ogromne możliwości biznesowe, ale nie skorzystamy z nich w pełni, jeśli po drodze zawiedzie komunikacja – mówi Ewelina Toruńczak-Pawłowicz, CEO w szkole języka niemieckiego einfach so! – Dlatego tak ważne jest, by nie zamykać się komunikacyjnie w jednym języku obcym.

Język niemiecki w Warszawie – co się opłaca?

Naukę każdej nowej umiejętności dobrze jest traktować jak inwestycję, która może w przyszłości zaprocentować. Więcej takich inwestycji oznacza większy zysk, a sukcesywne podnoszenie swoich kompetencji językowych w niemal każdej branży przełoży się na lepsze perspektywy zatrudnienia, wyższą pensję i ciekawsze możliwości rozwoju.

Rosnąca liczba niemieckich inwestycji w naszym kraju sprawia, że znajomość języka niemieckiego się po prostu opłaca. Wciąż jeszcze brakuje na rynku pracy kandydatów naprawdę dobrze władających tym językiem, zatem obecne w Polsce firmy z kapitałem niemieckim są w stanie zaoferować takim pracownikiem znacznie atrakcyjniejsze wynagrodzenia i warunki pracy.

Szczególnie w Warszawie i innych większych miastach wybór szkół językowych jest ogromny, a znalezienie odpowiedniego dla siebie kursu języka niemieckiego nie stanowi już żadnego problemu. Zanim jednak prześledzisz pierwsze oferty i podpiszesz umowę z którąś ze szkół, zastanów się nad swoją motywacją do nauki – po prostu. Zależy Ci na płynnej komunikacji biznesowej w środowisku pracy czy może chcesz tylko zrobić certyfikat? Myślisz o stałej pracy za granicą czy potrzebujesz znajomości języka niemieckiego tylko tak „na wszelki wypadek”? Twoje zaangażowanie i poświęcony na naukę czas to kluczowe czynniki, które zdecydują o końcowym efekcie każdego kursu – a zatem o tym, czy taka inwestycja w siebie się w ogóle opłaci.

Autor: einfach so!
+48 660 212 410
biuro@einfachso.pl
www.einfachso.pl

Zachęcamy do zapoznania się również z:

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...