Edukacja

Karta debetowa, a karta kredytowa – jak działa? dla kogo jest?

karta debetowa

Karty płatnicze stają się coraz powszechniejszą metodą płatności Transakcje gotówkowe są w odwrocie i pozostaje tylko czekać aż zostaną całkowicie wyparte z rynku. Wśród kart płatniczych najpopularniejsze są karta debetowa i karta kredytowa. Czy karta debetowa i karta kredytowa to to samo? Jakie są ich podobieństwa a jakie różnice? Przekonacie się o tym już niebawem.

Popularność kart debetowych

Szacuje się, że kartę debetową posiada około 80% Polaków. Prawdopodobnie procent ten będzie coraz wyższy wraz z wchodzeniem w dorosłość osób przyzwyczajonych do nowych technologii. W tym samym czasie będą umierać osoby, które nie mają nawet konta bankowego, a emeryturę przynosi im listonosz. Na wzrost popularności kart debetowych wpływ mają także same banki, które niejako automatycznie do każdego nowego konta bankowego dołączają kartę.

Jeśli zastanawiasz się, jakiego rodzaju kartę nosisz w portfelu, to w większości przypadków odpowiedź będzie oczywista – kartę debetową.

Czym jest karta debetowa?

Jest to kawałek plastiku. Karta debetowa jest powiązana z rachunkiem bankowym, pozwala na wpłatę i wypłatę pieniędzy, a także płatności bezgotówkowe.

Jak działa karta debetowa?

Kluczowa zasada działania karty debetowej podprogowo została już przedstawiona wcześniej. Karta debetowa pozwala na wypłatę pieniędzy i płatności bezgotówkowe – kluczem tego jest posiadanie środków. Kartą debetową można płacić do wysokości dostępnego salda. Chociaż czasem zdarza się tak, że banki wprowadzają możliwość zaciągnięcia kilkudziesięciu złotych debetu – na wypadek, gdy braknie środków na koncie. Sam proces funkcjonowania karty debetowej nie jest niczym skomplikowanym. W pierwszym etapie wkładamy kartę do terminalu (lub przykładamy do czytnika zbliżeniowego), terminal przetwarza dane z karty i wysyła je do centrum rozliczeniowego w celu uzyskania autoryzacji. Z kolei centrum rozliczeniowe wysyła dane do sieci instytucji kartowej i ta instytucja wysyła dane dopiero do banku. Bank w zależności od posiadanych środków akceptuje bądź odrzuca transakcję. Proces jest wieloetapowy, ale w dobie szerokopasmowych światłowodów przebiega błyskawicznie.

Karta debetowa czy karta kredytowa?

Wiele osób kartę debetową i kartę kredytową traktuje jako jedno i to samo. Jest to jednak powszechnie powielany błąd. Pojęcia te nie są tożsame. Wiecie już, że karta debetowa pozwala na dokonywanie transakcji lub wypłatę środków do kwoty zgromadzonej na rachunku. Każda kolejna transakcja zostanie zwyczajnie odrzucona. Czym więc różni się karta debetowa od karty kredytowej? Karta kredytowa powiązana jest nie tylko z rachunkiem rozliczeniowym, ale także z rachunkiem kredytowym. Dlatego nie jest tak powszechna, gdyż aby ją dostać trzeba posiadać zdolność kredytową, ktoś tą zdolność musi zbadać itd. Sam sposób działania tych kart jest identyczny. Można nimi płacić lub wypłacać środki. W przypadku karty kredytowej można jednak to robić do kwoty salda kredytowego. Po spłacie części zobowiązań można korzystać z karty kredytowej dalej. UWAGA – karty kredytowe są bardzo wysoko oprocentowane, po przekroczeniu czasu na spłatę – oprocentowanie często przekracza 10%. Dlatego trzeba pamiętać o terminach spłaty, gdyż odsetki są wysokie. W praktyce wygląda to tak, że mamy 14 lub 28 dni na spłatę zobowiązań bez naliczenia odsetek.

Numer karty debetowej

Każda karta posiada swój numer. To numer karty umożliwia dokonywanie płatności zdalnych. Po podaniu numeru karty każdy przedsiębiorca może obciążyć takiego klienta. Dlatego tak ważne jest, aby numer karty nie dostał się w niepowołane ręce. Większość kart działających w Polsce to karty VISA lub MASTERCARD. Mają one 16 cyfrowe numery. Co ciekawe numer karty nie jest numerem rachunku bankowego.

Na odwrocie karty debetowej umieszczone są kody CVV i CVC. Mają one po 3 cyfry i umożliwiają autoryzację płatności kartami debetowymi w Internecie. Każda karta posiada także datę ważności, po której wygaśnięciu należy wyrobić nową kartę, ale na szczęście banki coraz częściej ją do nas wyślą.

Karta kredytowa wykorzystanie

Mimo większej popularności kart debetowych, posiadanie karty kredytowej jest czasem wymagane do załatwienia pewnych spraw. Najczęściej musimy mieć kartę kredytową chcąc wynająć samochód lub zarezerwować hotel. Karta kredytowa jest zabezpieczeniem podmiotu gospodarczego, który ma pewność, że nie zostanie bez zapłaty.

Przyszłość pieniądza – co to jest karta debetowa

Mówiąc o kartach płatniczych nie sposób pominąć bardzo ciekawego wątku jakim jest wypieranie z obiegu pieniądza fizycznego. Dlaczego tak się dzieje? Ludzie są wygodni i cenią sobie szybkość transakcji. Przede wszystkim więcej transakcji dokonywanych jest w Internecie, a w fizycznych sklepach można płacić kartą, czy nawet zegarkiem, o płatności telefonem nie wspominając. Fakty są takie, że przelew na konto przychodzi co miesiąc, a nie każdemu się chce iść do bankomatu po pieniądze. PS. pamiętacie czasy, kiedy wprowadzenie bankomatów wszyscy traktowali jako super ułatwienie życia?

Karta debetowa podsumowanie

Mamy nadzieję, że po lekturze tego tekstu będziecie już rozróżniać kartę debetową i kartę kredytową. Mimo tego, że wyglądają podobnie to zasada ich funkcjonowania jest całkiem odmienna. Mogliście się przekonać, jak bardzo różnią się te produkty.

Bez względu na to czy korzystacie z karty debetowej czy kredytowej na pewno chcecie mieć więcej dostępnych środków na rachunku. Chcielibyście zarabiać więcej? O tym jak negocjować podwyżkę dowiesz się z naszego artykułu.

Aby zarabiać więcej można także przejść z umowy o pracę na B2B – o tym, ile możesz zyskać dowiesz z innego naszego artykułu.

Ile pieniędzy potrzeba do godnego życia? O tym przekonasz się czytając artykuł – Ile kosztuje życie w Polsce?

You Might Also Like

2 komentarze

 • Reply
  Księgowy
  23 października, 2019 at 12:30 pm

  Karta kredytowa napewno nie jest dla kobiet w okresie promocji w galeriach handlowych 😛
  Generlanie wychodzę z założenia, że kredytowe to jest zło i nie warto ich posiadać. Przy podzielonych kontach bankowych na np. oszczędności, wydatki bierzące etc. można przegapić że sie nie ma już środków na karcie bo są na innym koncie bankowym i potem łatwo o nieświadomy dług, a dalej to wiadomo.

  • Reply
   Damian Wróbel
   23 października, 2019 at 2:47 pm

   Prawda, ale nie wszyscy są tak świadomi jak ty. Poza tym niekiedy bank do kredytu hipotecznego w ramach cross-sellingu wymaga wręcz karty kredytowej czy innego produktu, także wtedy albo wybieramy inny bank, albo jesteśmy zmuszeni do posiadania takiego produktu

Leave a Reply

Captcha loading...