Edukacja

Karta Revolut – czy warto założyć?

karta revolut

Dzisiejszy artykuł powinien zainteresować każdego podróżnika. Na własnej skórze przetestowałem kartę Revolut w kilku europejskich krajach i mogę ocenić jej użyteczność. Co prawda nie korzystałem z niej bardzo dużo, ale przez kilka tygodni wczasów nie zawiodła mnie ani razu. Każdy kto wyjechał za granicę borykał się z pytaniem, ile wziąć pieniędzy w obcej walucie i jaki jest najlepszy moment na zakup waluty. Dodatkowo dochodzi pytanie, który kantor jest najlepszy. Każdy kantor, żeby zarobić dokłada do kursu waluty swoją marżę co sprawia, że za wymianę możemy zapłacić więcej niż zakładaliśmy na początku. Jeśli zaś zdecydujemy się na płacenie kartą musimy liczyć się ze spreadem.

Płatności za granicą

Zwykle płacąc za granicą kartą w złotówkach narażamy się na koszty przewalutowania, czasami podwójnego. Z pomocą przychodzą karty wielowalutowe, ale jeżdżąc raz czy dwa razy w roku za granicę nie czujemy potrzeby zamawiania karty wielowalutowej w tradycyjnym banku. Należy pamiętać, że zwykła karta walutowa zazwyczaj pozwala na płatności w jednej bądź maksymalnie kilku obcych walutach. To z pewnością utrudnia proces łatwej obsługi, bo nikt nie chce mieć ze sobą kilku kart. Tutaj jako alternatywa dla ofert bankowych przychodzi usługa Revolut.

Co to jest Revolut?

Revolut to usługa niebankowa, która oferuje w pakiecie wielowalutowe konto. Jest to brytyjska firma także nasze główne konto jest kontem w GBP. Usługa niebankowa oznacza między innymi, że nasze pieniądze nie są oprocentowane oraz nie mają statusu depozytu. Oznacza to również, że nie obejmuje jej system gwarantowania depozytów. Usługa ofertuje nam także kartę płatniczą, zarówno tę fizyczną jak i wirtualną. Do obsługi rachunku służy jedynie aplikacja mobilna, którą można pobrać ze sklepu Google Play lub App Store. Także nie ma możliwości obserwacji swojego konta za pomocą komputera.

Założenie rachunku

Sam proces rejestracji jest bardzo prosty, bo wystarczy zainstalować aplikację i podążać za stworzonym procesem rejestracji. Na ten proces składa się:

 • podanie nr telefonu, który będzie skojarzony z kontem
 • wpisanie hasła, które zostanie dostarczone poprzez SMS
 • utworzenie 4-cyfrowego hasła zabezpieczającego aplikację
 • podanie danych osobowych tj. imię, nazwisko, data urodzenia i adres zamieszkania
 • podanie adresu e-mail

W celu weryfikacji autentyczności wymagane jest przesłanie skanu dowodu osobistego lub prawa jazdy. Aktywacja trwa od kilkunastu minut do kilkunastu godzin.

Aby zamówić fizyczną kartę płatniczą należy doładować konto za min. 20 zł, które później będzie można wykorzystać. Do mnie karta doszła w ciągu 2 dni roboczych.

aplikacja Revolut

Korzystanie

Niestety dla niektórych tylko aplikacja mobilna to będzie za mało, ale z pewnością warto się przekonać. Aplikacja jest intuicyjna i pozwala na tworzenie subkont w kilkunastu walutach. Jeśli aplikacja nie pozwala na utworzenie konta w jakiejś z walut nie oznacza to, że nie będziemy mogli płacić w tejże walucie. Oznacza to jedynie tyle, że nie będziemy mogli wcześniej wymienić określonej przez nas sumy pieniędzy po kursie jaki nas satysfakcjonuje, a aplikacja wymieni w locie walutę po kursie na aktualny czas.

Ja płaciłem kartą praktycznie za wszystko co tylko mogłem. Zabrałem ze sobą po równowartości 100 zł w lokalnych walutach na zakupy w spożywczaku czy na bazarze, gdzie nie ma możliwości płatności kartą. Oczywiście miałem również pewien zapas gotówki w euro na wypadek problemów z kartą, ale Revolut nie zawiódł mnie ani razu. Karta zadziałała bezproblemowo za każdym razem, a ja dzięki temu miałem pełną kontrolę nad wydawanymi pieniędzmi. Aplikacja pozwala na tworzenie zestawień w każdej z obsługiwanych walut, co ułatwia analizę kosztów.

Przy koncie podstawowym mamy możliwość wypłacania z bankomatów na świecie równowartości 200 euro miesięcznie w dowolnej walucie. Nasze konto możemy zaś doładować za pomocą przelewu lub poprzez spięcie karty naszego banku.

Należy pamiętać, żeby w miarę możliwości unikać płacenia kartą w weekendy, gdy wiemy że Revolut będzie musiał przewalutować nasze pieniądze w locie. W celu zabezpieczenia się przed utratą i spadkiem kursu firma podnosi na ten okres prowizję.

Bezpieczeństwo

Karta sama w sobie może być zabezpieczona poprzez oparcie się o lokalizację naszego telefonu, wyłączenie paska magnetycznego, płatności zbliżeniowe, online czy też wypłaty z bankomatu. Wszystko w dowolnym momencie możemy zmienić w aplikacji i w ułamku sekundy nasza karta się zaktualizuje.

Dodatkowo do płatności internetowych Revolut przygotował wirtualną kartę, która po transakcji może zostać zniszczona. Można takie karty tworzyć dowolną ilość razy.

Aplikacja automatycznie powiadamia nas o każdej transakcji dokonanej kartą bezpośrednio na ekranie naszego smartfona.

Na czym zarabia Revolut?

No dobrze same plusy, ale na czym sam Revolut zarabia? Na kontach premium, które zdejmują część ograniczeń oraz ubezpieczeniach, np. telefonu.

Karta Revolut opinie

Nie był to artykuł sponsorowany, a moje prywatne przemyślenia na temat karty Revolut oraz doświadczenia z nią związane. Karta nie zawiodła mnie ani razu, pozwoliła na ograniczenie noszonej gotówki w portfelu, a co najważniejsze dzięki niej oszczędzałem na każdej transakcji. Gdybym zdecydował się na płatność polską kartą płatniczą to spread i ewentualne prowizje przewalutowania kosztowałyby mnie kilka procent więcej niż przy użyciu Revoluta. Słyszałem o tym, że czasami na autostradzie czy w innych miejscach karta nie zadziała, ale chyba to są pojedyncze przypadki. Zatem czy warto zakładać konto pomimo pewnych ograniczeń? Moim zdaniem tak i polecam każdemu na zagraniczne wycieczki.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

You Might Also Like

5 komentarzy

 • Reply
  Dana
  20 września, 2018 at 8:21 am

  Też polecam korzystanie z Revoluta. Ich karta towarzyszyła mi w podróży do Nowej Zelandii, czyli na drugi koniec świata 😉 Spisała się na medal, nie było żadnych problemów. Jedynie nie można było nią płacić na stancjach benzynowych, gdzie terminale płatnicze pracowały w trybie offline. Ale wtedy płaciłam kartą walutową Aliora.

  • Reply
   finansowysilacz
   24 września, 2018 at 5:32 am

   Bez zabezpieczenia w postaci innej karty czy gotówki narażamy się na niepotrzebne ryzyko, dlatego warto mieć ze sobą jeszcze „coś” 🙂

 • Reply
  Karolina Ogórek
  20 września, 2018 at 4:53 pm

  Witam,
  W tym roku po raz pierwszy wyjechaliśmy na urlop z Revolutem. Jesteśmy bardzo zadoleni z użytkowania. Kursy walut bardzo konkurencyjne. Tak jak wspomniała Dana, nie można nią było zapłacić w terminalach offline. U nas to były bramki na autostradach. Poza tym transakcje odbywały się bezproblemu.

  • Reply
   finansowysilacz
   24 września, 2018 at 5:30 am

   Oczywiście trzeba pamiętać o tym i mieć w pogotowiu inny środek płatniczy, gotówka czy karta walutowa innego banku, ale dalej zdecydowanie najtaniej będzie przy Revolucie.

 • Reply
  Ada Szymańska
  11 października, 2019 at 2:54 pm

  Ostatnio Revolut wprowadził promocję.
  Za założenie konta dają 33 zł i darmową wysyłkę karty. Poniżej link do promocji: https://revolut.com/referra

Leave a Reply

Captcha loading...