Rynek pracy

Kompetencje miękkie – 6 kompetencji niezbędnych do znalezienia pracy

kompetencje miekkie wg Hays Poland

Jak pokazują międzynarodowe badania oraz obserwacje rynku pracy, uniwersalne kompetencje miękkie, przydatne w każdej specjalizacji i branży, są szeroko poszukiwane wśród kandydatów do pracy. Co więcej, znaczenie umiejętności społecznych i psychofizycznych na rynku pracy stale rośnie. W w roku 2030 nawet dwie trzecie zawodów będzie wymagało wysoko rozwiniętych kompetencji miękkich. Które obszary kompetencyjne warto rozwijać?

W dzisiejszych czasach pracujemy coraz szybciej i intensywniej, na co ogromny wpływ ma nieustający rozwój technologiczny. Świat pracy ulega dynamicznym zmianom, pojawia się zapotrzebowanie na nowe umiejętności, powstają dotychczas nieznane obszary specjalizacyjne. Stąd też oprócz posiadanych mierzalnych umiejętności, bezpośrednio związanych z wykonywaną pracą, idealni kandydaci powinni także dysponować kompetencjami, które przygotują ich na ewentualne zmiany. Na znaczeniu zyskują nie tyle posiadane certyfikaty i szkolenia, lecz cechy charakteru zapewniające elastyczność i łatwość adaptacji w zmieniającym się środowisku pracy.

Jak pokazuje doświadczenie Hays, pracodawcy z licznych branż od kandydatów oprócz umiejętności twardych w równym stopniu oczekują rozwiniętych kompetencji miękkich, które pozwolą na szybką reakcję w obliczu nieustannych transformacji. Zakres poszukiwanych kompetencji jest szeroki. Firmy poszukują od wrodzonej ciekawości i otwartości na zmiany, przez rozbudowane umiejętności komunikacyjne, aż po zdolność do szybkiej reorganizacji. Oto sześć kompetencji miękkich, które powinien posiadać każdy specjalista.

KOMPETENCJE MIĘKKIE WEDŁUG HAYS

CHĘĆ DO NAUKI

Wbrew pozorom otwartość na kontynuację nauki i stały rozwój jest przez pracodawców uważana za jedną z kompetencji miękkich. Chęć dalszej nauki plasuje się na szczycie listy cech poszukiwanych wśród kandydatów. Idealny pracownik powinien aktywnie inwestować w rozwój posiadanej wiedzy – być na bieżąco z nowościami branżowymi, znać aktualne posunięcia konkurencji, uczestniczyć w konferencjach oraz monitorować zadowolenie klientów, aby poprawić lub udoskonalić świadczone usługi.

Bez względu na obszar specjalizacyjny, gotowość do dalszej nauki i śledzenie trendów są cechami wysoko cenionymi przez większość pracodawców. W końcu to od stanu wiedzy pracowników w dużej mierze zależy sukces firmy. Dlatego ubiegając się o pracę, warto podkreślić swoją chęć do dalszej nauki i podkreślić dotychczasowe działania ukierunkowane na rozwój zawodowy. Co więcej, w parze z aktualną wiedzą idzie duża świadomość zmian zachodzących na rynku pracy. Wtedy o wiele łatwiej jest w porę dostrzec u siebie niedobór kompetencji aktualnie poszukiwanych na rynku. Pozwala to podjąć kroki w celu uzupełnienia braków.

ORIENTACJA NA KLIENTA

kompetencje miękkie

Zdecydowana większość firm jest w zupełności uzależniona od klientów – ich liczby, rodzaju oraz kupowanych przez nich produktów i usług. Ogromne znaczenie dla biznesu ma także sposób, w jaki zmieniają się zachowania zakupowe oraz dostosowanie oferty do odmiennych preferencji klientów. Jako przykład może posłużyć wzrost zainteresowania zakupami dokonywanymi za pomocą sklepów online i aplikacji mobilnych. Zmiany zachowań konsumentów widać także w świecie rekrutacji. Niemal zawsze pierwszym źródłem wyszukiwania ofert pracy są strony internetowe, które umożliwiają bezpośrednie przesłanie aplikacji.

Dostęp do nowoczesnych technologii zmienia potrzeby klientów, od których zależny jest sukces każdej firmy. Stąd też organizacje poszukują pracowników, którzy rozumieją zmiany zachodzące w branży, cechują się otwartością na potrzeby obecnych i potencjalnych klientów oraz są w stanie zaproponować firmie odpowiednie rozwiązania.

ZDOLNOŚĆ ADAPTACJI

Umiejętność akceptowania i szybkiego dostosowania się do zachodzących zmian jest cechą wysoce poważaną wśród pracodawców. Zmiany są nieodłącznym elementem współczesnego świata pracy – metody wykonywania pracy o charakterze biurowym, technicznym, kreatywnym ulegają ciągłym przemianom. Jednak przyszłości nikt nie jest w stanie przewidzieć, a natura nadchodzących zmian w wielu przypadkach pozostaje zagadką. Dlatego też pracodawcy oczekują od kandydatów umiejętności radzenia sobie w zmiennym środowisku. Oczekują szybkich reakcji oraz postrzegania nowości na rynku jako szansy na innowację i rozwój.

UMIEJĘTNOŚCI KOMUNIKACYJNE I INTERPERSONALNE

Kontynuacja nauki oraz zdolność wymyślania innowacyjnych rozwiązań są mocnymi atutami kandydatów ubiegających się o pracę. Wszystkie posiadane kompetencje miękkie tracą jednak na znaczeniu, gdy brakuje umiejętności sprawnego komunikowania posiadanej wiedzy.

Pracodawcy poszukują kandydatów, którzy posiadają rozwinięte umiejętności komunikacyjne oraz czują się pewnie rozmawiając z osobami zajmującymi różne stanowiska w hierarchii organizacyjnej. Poszukują specjalistów, którzy patrzą na biznes w szerszej perspektywie oraz rozumieją kierunek, w którym rozwija się branża. Równie istotna jest umiejętność komunikowania swojej wiedzy, doświadczenia i przekonań, która przyczynia się do rozwoju pozostałych współpracowników. Pracodawcy stawiają przede wszystkim na umiejętności interpersonalne, a każdy specjalista powinien inwestować w kompetencje miękkie.

SZACUNEK DLA POMYSŁÓW INNYCH

Idealny pracownik powinien mieć własne pomysły oraz bez obaw dzielić się nimi na forum publicznym. Nie mniej ważny jest jednak szacunek dla inicjatyw innych współpracowników. W organizacjach, które promują współpracę oraz różnorodność myśli i poglądów, innowacyjne rozwiązania dla bieżących wyzwań często powstają w wyniku debat oraz burzy mózgów prowadzonych na szeroką skalę.

Od pracowników oczekuje się szacunku dla wszystkich pomysłów, umiejętności zachowania profesjonalnej postawy w trakcie dyskusji oraz zachowania konstruktywności wszelkiej krytyki. Warto pamiętać o otwartości na inicjatywy innych osób, inwestując w kompetencje miękkie.

UMIEJĘTNOŚCI ORGANIZACYJNE

Ostatnim, lecz nie mniej ważnym rodzajem kompetencji miękkich są zdolności do odpowiedniej organizacji pracy. W niepewnych czasach, kiedy zachodzi wiele nieprzewidywalnych zmian, trudno jest przewidzieć, jaka w niedalekiej przyszłości będzie sytuacja gospodarcza i kondycja rynku pracy. W związku z tym, jednym z kluczowych priorytetów firm jest utrzymywanie wysokich wskaźników produktywności. To z kolei w sposób bezpośredni przekłada się na oczekiwania względem potencjalnych pracowników.

Pracodawcy poszukują kandydatów, którzy potrafią odpowiednio zaplanować realizację powierzonych zadań oraz tym samym zwiększyć efektywność. Umiejętność dobrej organizacji pracy przekłada się na dotrzymywanie terminów, pełne wykorzystanie dostępnych zasobów oraz lepsze wyniki. Firmy są tego świadome i tę świadomość powinni mieć także specjaliści poszukujący nowego miejsca zatrudnienia.

Wyprzedzenie oczekiwań pracodawców poprzez pozyskanie kompetencji miękkich jeszcze zanim zostanie podjęta decyzja o zmianie zawodowej, pomogą każdemu specjaliście wybić się na tle przyszłej konkurencji. Co więcej, rozwinięte kompetencje miękkie w połączeniu ze znajomością środowiska cyfrowego oraz biegłym wykorzystywaniem nowoczesnych technologii zdecydowanie ułatwią znalezienie wymarzonej pracy zarówno teraz, jak i za kilka lat.

autor: Agnieszka Pietrasik, Hays Poland

Mamy nadzieję, że spodobał się Wam wpis przygotowany przez panią Agnieszkę Pietrasik z Hays Poland o tym, jakie kompetencje miękkie są poszukiwane na rynku pracy. Jeśli macie jakieś sugestie, pytania lub coś do dodania zapraszamy do komentowania na naszym blogu oraz na fanpage.

Jeśli szukasz pracy, to najlepsze oferty znajdziesz TUTAJ.

You Might Also Like

14 komentarzy

 • Reply
  Piotr
  9 grudnia, 2017 at 2:12 pm

  Zgadzam się, zdolności do adaptacji są niezwykle waznym i przydatnym czynnikiem – w dzisiejszych czasach, gdy tak wiele się zmienia powiedziałbym, że sa kluczowe.

  • Reply
   finansowysilacz
   15 grudnia, 2017 at 8:27 am

   Rynek pracy się zmienił. Teraz nie pracujemy już przez całe życie w jednym miejscu.

 • Reply
  Szaman Shamansky
  10 grudnia, 2017 at 6:34 am

  Ciekawe podsumowanie. Dzięki temu wiem, na rozwoju czego się skupić. Dzięki 🙂

  • Reply
   finansowysilacz
   15 grudnia, 2017 at 8:26 am

   Warto inwestować w siebie.

 • Reply
  Marcin (lepiejbiegac.pl)
  10 grudnia, 2017 at 6:42 am

  Umiejętności miękkie to ładna nazwa, której używa się często, nie wiedząc tak naprawdę czego się szuka. Chociaż rzeczywiście są coraz bardziej doceniane na wyższych szczeblach w organizacjach, pod warunkiem, że potrafimy zdefiniować czego szukamy. Takie uporządkowanie tematu bardzo by się wielu firmom przydało 🙂

  • Reply
   finansowysilacz
   15 grudnia, 2017 at 8:26 am

   Cieszymy się ze współpracy z Hays Poland – mają wiele wartościowych rad do przekazania.

 • Reply
  Lu Janiszewska
  10 grudnia, 2017 at 6:44 am

  Dobre podsumowania, może jakieś kursy polecicie albo zorganizujecie?

  • Reply
   finansowysilacz
   15 grudnia, 2017 at 8:25 am

   Planujemy rozwój bloga i może kiedyś pójdziemy w tą stronę.

 • Reply
  Natalia Jaranowska
  10 grudnia, 2017 at 6:58 am

  Ahh to szukanie pracy. Dramat dla wielu osób!

  • Reply
   finansowysilacz
   15 grudnia, 2017 at 8:25 am

   Na szczęście rynek pracy mocno się zmienia.

 • Reply
  Agnieszka Nowicka
  10 grudnia, 2017 at 7:11 am

  Teraz wszędzie się liczy doświadczenie zawodowe, tylko gdzie je zdobyć….

  • Reply
   finansowysilacz
   15 grudnia, 2017 at 8:25 am

   Polecam różne programy stażowe.

 • Reply
  Pani Miniaturowa
  11 grudnia, 2017 at 9:11 am

  Dostałam pracę mimo pustego CV, mimo wieku, w którym niektórzy mają całą stronę CV zapisaną 😉 Dlaczego? Powiedzieli wprost, że potrzebują wygadanej osoby, bo na co im osoba z papierami na wszystko, jeżeli nie będzie potrafiła wydukać słowa do telefonu, gdy sytuacja będzie bardzo napięta.

  • Reply
   finansowysilacz
   15 grudnia, 2017 at 8:24 am

   Dlatego warto wysyłać CV mimo gorszych kwalifikacji niż wymagane. Warto próbować 🙂

Leave a Reply

Captcha loading...