Oszczędzanie

Kosztowne hobby, a budżet małżeński

Nie będziemy długo trzymać Was w niepewności, temat na dziś to: kosztowne hobby, a budżet małżeński.

Do opracowania tego zagadnienia skłonił nas komentarz Grzegorza pod tekstem „Wstęp do oszczędzania” (czytaj więcej).

Jest to bardzo ciekawy temat, nie tylko pod kątem planowania budżetu czy finansów osobistych, ale również z punktu widzenia socjologicznego. Tym bardziej, że już sam małżeński budżet jest zagadnieniem niezwykle skomplikowanym. Jak powszechnie wiadomo, pieniądze to temat dość drażliwy. Wiele par prędzej czy później stanie w obliczu niewątpliwie trudnej dyskusji na temat pieniędzy.

Jak może być tworzony małżeński budżet

 • wspólne pieniądze – małżonkowie korzystają ze wspólnego konta, na które wpłacane są ich dochody. Przeważnie oboje posiadają karty płatnicze do tego konta. Większe wydatki uzgadniają, a mniejszych płatności dokonują swobodnie, niezależnie od siebie.
 • osobne konta – każdy z małżonków posiada swoje konto osobiste, na które otrzymuje miesięczną wypłatę. W takiej sytuacji małżonkowie najczęściej dzielą pomiędzy siebie wydatki i jedno z nich na przykład płaci rachunki, a drugie robi zakupy.

To są dwa najpopularniejsze sposoby organizowania małżeńskiego budżetu. Oczywiście obie formy mogą być modyfikowane w zależności od sytuacji.

Największe problemy utrudniające konstruowanie budżetu

 • jedna z osób nie pracuje
 • jeden z małżonków zarabia znacznie mniej
 • jedna z osób ma skłonność do wydawania dużych kwot
 • jedna z osób lubi oszczędzać

W takich sytuacjach najważniejsze jest wypracowanie trudnego kompromisu.

Jak widzicie, i na pewno wiecie z autopsji, samo wypracowanie reguł wspólnego zarządzania budżetem jest bardzo trudne. Nam dochodzi jeszcze kwestia rozwiązania problemu kosztownego hobby.

Czym jest kosztowne hobby?

To wszystko zależy od dochodów. Dla jednych kosztownym hobby będą zakupy, dla innych regularne wizyty w kinie, a jeszcze dla innych narty czy nurkowanie. Oczywiście intuicyjnie kosztowne hobby kojarzymy raczej z uprawianiem sportów ekstremalnych, ale mogą to być rozmaite rzeczy. Niestety przy bardzo niskim poziomie dochodów każde hobby wymagające jakichkolwiek nakładów finansowych może być kosztowne w opinii współmałżonka. Na szczęście nasze porady są uniwersalne i można je dostosować do różnego poziomu dochodów i wydatków.

Jak więc pogodzić kosztowne hobby i budżet małżeński?

Słowo klucz to kompromis. Trzeba go wypracować możliwie jak najszybciej, bo prędzej czy później pojawią się problemy.

Z góry zaznaczam, że nie jestem ekspertem od kosztownego hobby, bo moim hobby jest piłka nożna, która wymaga nakładu czasu, a nie pieniędzy 😛

 kosztowne hobby - paintball

W przypadku kosztownego hobby tym bardziej konieczne jest dojście do kompromisu, czego przykładem może być ograniczenie częstotliwości uprawiania swojej pasji. Staramy się ją zmniejszać w taki sposób, aby druga strona mogła dostrzec naszą dobrą wolę. Jednocześnie nie rezygnujemy całkiem z tego co lubimy.

Najłatwiej po prostu przekalkulować roczne wydatki na wspomniane hobby. Jeśli wydajemy np. 4 tysiące złotych rocznie na paintball-a czy jazdę na nartach, to warto zaproponować ograniczenie wydatków o kilkanaście procent.

Można także wyznaczyć miesięczną kwotę, którą każda ze stron wydaje bez problemu oraz nadzoru drugiej. Powiedzmy 200 zł. Wtedy każdy może swobodnie korzystać ze swojej „wolnej kwoty”. Wydaje się to najlepsze rozwiązanie.

Ja mam kosztowne hobby – świetnie, moja żona przeznacza podobną kwotę na jakieś swoje drobne przyjemności.

Problem może się pojawić w sytuacji, kiedy osoba posiadająca kosztowne hobby zarabia zdecydowanie więcej, a druga osoba dodatkowo jest przeciwna temu hobby. To chyba najbardziej kłopotliwa sytuacja.

Idealnie byłoby dograć temat na samym początku znajomości. Np. ja płacę czynsz, ratę kredytu, rachunki, a to co zostaje mogę swobodnie wydawać. Nieuregulowanie tego tematu będzie generować kłopoty i kłótnie. Osoba zarabiająca więcej może mieć pokusę do udowodnienia, że skoro zarabia więcej to może wydawać na co chce, i ile chce.

W przypadku kosztownego hobby trzeba mieć także na uwadze sytuację, w której najpierw jest hobby, a dopiero potem pojawia się partner, oznacza to, że niejako osoba chcąca być w związku powinna to akceptować.

Jak wiadomo różnie w życiu bywa i nikt nie jest idealny. Musimy akceptować swoje odmienne upodobania i szanować zainteresowania.

Kilka porad jak tworzyć rozsądny budżet małżeński

 • ustal jasne reguły
 • przestrzegaj tych reguł
 • rozmawiaj o swoich potrzebach
 • planuj wydatki z wyprzedzeniem
 • ustal pulę pieniędzy, którą swobodnie dysponujesz
 • licz się z koniecznością pójścia na kompromisy

A jakie są Twoje sposoby na tworzenie wspólnego budżetu?

Masz ciekawe, lecz drogie hobby? Napisz nam, co jest Twoją pasją, może też kogoś to wciągnie.

P.S. Jak widzisz, staramy się odpowiadać na pytania naszych czytelników, więc jeśli coś Cię interesuje, to śmiało pytaj. Na pewno nie zostawimy tego bez odpowiedzi.

Mamy nadzieję, że spodobał się Wam wpis o tym czym jest kosztowne hobby i jak połączyć wspólny budżet małżeński właśnie z nim. Jeśli macie jakieś sugestie, pytania lub coś do dodania zapraszamy do komentowania na naszym blogu oraz na fanpage.

Zapraszamy do zapoznania się również z:

You Might Also Like

No Comments

  Leave a Reply

  Captcha loading...