Rynek pracy

Koszty autorskie, obniżone koszy uzyskania przychodu

koszty autorskie - programista

Obniżone koszty uzyskania przychodu to szansa na dodatkowy zysk netto z pensji pomimo braku zmian w kwocie brutto. Dzisiaj zajmiemy się autorskimi kosztami uzyskania przychodu dla informatyków. Do tej pory przepisy były interpretowane na korzyść pracowników i sięgały swoimi ramami wiele grup pracowniczych. Od 2018 roku przepisy się zmieniły, a do grup uprzywilejowanych znowu trafili m. in. programiści. Obecnie zgodnie z ustawą informatycy mogą odliczyć od swojego wynagrodzenia koszty autorskie uzyskania przychodu w wysokości 50%.

Koszty autorskie – od czego się liczy?

Koszty autorskie przysługują obecnie twórcom oraz artystom w wysokości  50%. Koszty autorskie oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe. W skład takich kosztów wchodzi m. in. przeniesienie praw autorskich do utworów.

Czym jest utwór

Jako utwór zakłada się zazwyczaj zgodnie z ustawą, że jest to każdorazowy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze. Jako utwór pracodawca uznaje funkcjonalny kod programistyczny, nie zaś całą aplikację. Utwór, aby się zaliczał do kosztów autorskich powinien być również wytworzony nie w sposób mechaniczny czy szablonowy oraz nie może być plagiatem.

Interpretacja podatkowa

Do tej pory fiskus akceptował obecnie ustalone umowy, które rozliczały koszty autorskie od ilości godzin spędzonych nad danym utworem lub też od procentowego udziału wskazanego na umowie. Obecnie fiskus zaczął kwestionować takie rozwiązania. Wg urzędu skarbowego tak rozliczane utwory nie oznaczają, że fizycznie powstały. Obecnie dość głośne stały się kontrole, które egzekwują od pracowników zwrot przysługującej im ulgi nawet na 5 lat wstecz. Dla niektórych pracowników oznacza to nawet kilkanaście, a niekiedy kilkadziesiąt tysięcy złotych podatku, który muszą uregulować.

Obrona

Celem zapewnienia obrony przed niekorzystną interpretacją jest ewidencjonowanie nie tylko czasu pracy, ale również wypłaconego wynagrodzenia i dokumentów potwierdzających powstanie owych utworów jak i przeniesienia praw autorskich na pracodawcę. Dobra dokumentacja daje szanse na wygranie sporu podatnika z fiskusem oraz uzyskania korzystnej interpretacji.

Konsekwencje

Wśród oczywistych konsekwencji jakimi jest zwrot podatku pojawiają się również inne zagrożenia. Niewypłacalność niektórych pracowników ze względu na wysoki standard życia może się okazać częstszym przypadkiem niż moglibyśmy zakładać. Natomiast kolejnym niepokojącym zagrożeniem jest możliwy odpływ najlepszych specjalistów z kraju, ponieważ niekorzystne działania fiskusa mogą ich zniechęcić do dalszych wojen z urzędem skarbowym.

Jeśli macie jakieś sugestie, pytania lub coś do dodania, to zapraszamy do komentowania na naszym blogu oraz na fanpage. Zapraszamy również do przeczytania wywiadu z Marcinem Sikorskim, z którego dowiecie się na jakie wynagrodzenie może liczyć początkujący informatyk oraz ten z doświadczeniem.

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...